Če je Robbie Willams še lani koncertiral v okviru turneje ob albumu Take The Crown, kjer si je naredil hvalospev lastnemu zvezdništvu, je letošnji šov Swings Both Ways nekaj povsem drugega. Prelevil se je v sodobnega Franka Sinatro, Deana Martina in zapel v ritmu svinga, tako kot na zadnji plošči, ki se poleg priredb šibi predvsem po staromodnemu svingu. A očitno je bila to dobra poteza. "Bi se radi zabavali? Zasvingajte z mano!" je na začetku koncerta v dunajski dvorani Stadthalle ponudil pevec, ki je nekoliko shujšal od lanskega avgusta, ko smo ga lahko videli na deževnem in vse prej kot razprodanem koncertu v Zagrebu.
26 tisoč Dunajčanov in ostalih privržencev se je že dve uri pred začetkom koncerta, ki se pričel točno ob dvajseti uri, vilo okoli dvorane, kjer so prevladovale oboževalke, zaljubljeni parčki, skratka staro in mlado. "Sem Robert Peter Williams, za naslednji dve uri je vaša rit moja!" je klasičen pozdrav zvezdnika, ki že slabi dve desetletji "pustoši" po pop sceni in skrbi, da za njim vzdihujejo tako mladenke kot tiste malce starejše, ki se ga spomnijo še iz časov fantovske zasedbe Take That.
A tokrat je naredil korak vstran od klasičnega pop koncerta, saj je postregel z retro šovom, priredbami izpred pol stoletja in več, ki ga je zabelil z izvrstnim, skoraj jazzovskim ansamblom in skupkom mičnih plesalk in plesalcev, ki so poskrbeli še za dodatno atraktivnost in šov. Oder se je tako spreminjal, od kabarejske kavarne, pa do ladijskega krova s slogu Titanika, Robbie pa je iz pesmi v pesem skrbel, da občinstvu ni bilo niti za minuto dolgčas. Slišali smo lahko od Puttin' on teh Ritz, Minnie The Moocher pa do Swing Supreme (variacija na Love Supreme), v No One Like a Fat Popstar se je skril za odrsko zaveso in švignil kvišku, gor in dol, dokler se ni razkrilo, da je pripet na dveh žicah in preobražen o debeluha "ki ga nihče ne mara". That's Amore je nekoč pel Dean Martin, Robbie pa jo je odpel s pomočjo občinstva v slogu karaok, saj se je besedilo izpisovalo na odrski zavesi.
"Avstrija, najboljši ste! Samo ne povejte prosim Argentini, Veliki Britaniji in ostalim. Kakšna Avstralija, Avstrija, to je to!" se je pridušal zvezdnik, ki je imel za ta večer v rokavu še kup glasbenih asov. Prvi izmed njih je bil, da si je iz občinstva (naključno?) izbral svojo "showbiz ženo" za ta večer in na oder potegnil staro rockerico, ki si bo ta večer najbrž za vedno zapomnila, saj jo je poročil sam Robbie Williams. Žena Ayda Field, ki ga s hčerko Teddy na tej turneji tudi spremlja, pa po drugi strani najbrž ni bila ljubosumna, saj bi si njen najdražji lahko izbral kakšno mlajšo in precej bolj privlačno, a nič ne de. V I wanna be like you so se Robbie in spremljevalna skupina prelevili v opice, v nekem trenutku se mu je pridružil "newswingkvartetovski" a capella zborček, za pesem High Hopes je povabil na oder dunajski otroški zborček, s katerim je družno zapel, po Swings both ways pa je sledil premor.
Po dvajsetih minutah se je vrnil s Soda Pop ter odrom v obliki velikanske ladje. Po znanih vižah Hit the road Jack ter Reet Petite pa je razkril svojo življenjsko zgodbo, ki je jo v šovbizu pričel pri petnajstih, ko je šel na avdicijo za Take That. Priznal je, da je takrat mislil, kako zelo je pameten, a je šele precej kasneje spoznal, kako zelo se je motil in kakšne traparije je včasih govoril po intervjujih, seveda ob bok vsem pokonzumiranim opojnim substancam. A sledilo je še največje presenečenje večera. Povedal je, da je ponosni očka skoraj 2-letne Teddy, ki pa bo "starejša sestrica". "Da, mamica je noseča! Upam, da bo tokrat moj," se je pošalil večno dobrodušni Robbie in požel najbučejši aplavz večera, navdušenju in skandiranju sicer zelo kultivirane dunajske publike pa kar ni bilo konca.
Presenečenj pa še ni bilo konec. Pri pesmi Do nothing till you hear from me, je prišel na oder njegov oče Pete, s katerim sta zapela v simpatičnem duetu. Po impresivni izvedbi Empire State of Mind ene od spremljevalnih pevk ter Sinatrove New York, New York pa je ob venčku njegovih velikih hitov (Let me entertain you, Rock DJ, Millenium, Come Undone, Old Before I die, Candy) sledil še dež konfetov.
Nato je Robbie dejal, da se je odločil, da Angels na tej turneji ne bo njegova zadnja pesem in hotel zbrano občinstvo prepričati, da je morda ne bo zapel, a jim je dal zgolj vedeti, da to ne bo zadnja pesem. Angels je namreč njegov megahit in pesem, ki si jo Britanci več kot katero koli drugo želijo slišati na svojem pogrebu. Izvedba pesmi je bila, kot vedno, vrhunec večera, z bučnim prepevanjem v srce parajočega refrena, z družnim pozibavanjem, objemanjem in gruljenjem vred. Da pa to prav zares ni bila zadnja pesem, pa je na koncu za povrhu izvedel še skladbo Sensational.
Robbie pač zna, pa naj ima pred seboj klasični pop koncert ali, tako kot v tem primeru, koncert s pridihom svinga, Broadwaya, Las Vegasa in klasičnega Hollywooda. Robbie je velik zabavljač in četudi morda glasovno ni vedno 100-odstoten, mu ne gre zameriti, saj so njegove pesmi spevne in himnične, že dve desetletji pa ustvarja vrhunski pop, ki ga je doslej že večkrat preoblekel po svoje in tudi svingovska preobleka mu je več kot uspela. Tudi v smislu, da je na koncert poleg svojih vreščečih oboževalk, za katere je še vedno super seksi, ne glede na to, da je sedaj 40-letnik in ne več pol mlajši, pritegnil tudi starejše občinstvo, ki je zagotovo dobilo svoje, pa četudi morda bolje pozna Sinatro ali druge klasike. Williams se pač ljudem zna približati na načine, da ga vzamejo za svojega in tako kot že vrsto let, mu to še vedno odlično uspeva.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.