
Sredi aprila bodo v newyorškem muzeju moderne umetnosti (MoMA) kar osem dni zapored s performansom in 3D-projekcijo člani skupine Kraftwerk po vrstnem redu nastanka predstavili enega od svojih osmih studijskih albumov.
Skupino sta leta 1970 ustanovila Ralf Hütter in Florian Schneider. Od tedaj so Kraftwerk izdali albume Autobahn (1974), Radio-Activity (1975), Trans-Europe Express (1977), The Man-Machine (1978), Computer World (1981), Electric Cafe (1986), Tour de France Soundtracks (2003). Leta 1991 so izdali remiksano kompilacijo The Mix, leta 2005 pa živi dvojni album Minimum-Maximum, ki so ga posneli na turneji, v okviru katere so leta 2004 nastopili tudi v ljubljanskih Križankah.

Člani skupine Kraftwerk bodo vsakega od performansov v muzeju MoMA nadgradili z elementi v živo. Namen reinterpretacije njihovega dela pa je pokazati, kakšna sta zgodovinski doprinos in aktualni vpliv skupine na globalno zvočno in vizualno kulturo. Sredi 70. let so Kraftwerki zasloveli s svojimi revolucionarnimi "zvočnimi slikami" ter z eksperimentiranjem s trakovi in sintetizatorji. S kompozicijami, v katere so vpletali večjezične vokale, robotske ritme in računalniško adaptiran govor, so napovedali, kako močno bo digitalizacija vplivala tako na umetnost kot na vsakdanje življenje. Njihova glasba je imela tudi močan vpliv na razvoj hip hopa in elektronske plesne glasbe.
Od leta 2005, ko so Kraftwerki izvedli performans v sklopu beneškega likovnega bienala, so vabljeni na številne umetniške dogodke, povezane z vizualno umetnostjo. V nasprotju z ostalimi muzejskimi predstavitvami, na katerih so člani skupine svoje vizualije predstavili v obliki koncerta, bo tokrat v muzeju MoMA na enem mestu prvič na ogled retrospektiven pregled Kraftwerkov. S tem bo skupina predstavljena kot celovito umetniško delo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.