
Sodnik Rodney Melville je v sredo v kalifornijski Santa Marii porotnikom v procesu proti Michaelu Jacksonu podal navodila, ki jih bodo morali upoštevati pri odločanju o tem, ali je popularni popevkar leta 2003 resnično zlorabil mladoletnega fanta in sodeloval v zaroti za ugrabitev njega in družine, za kar mu grozi dolgoletna zaporna kazen.
Obramba in tožilstvo sta od sodnika Melvillea dobila po štiri ure za sklepna govora, ki se bosta začela v četrtek in predvidoma potekala tudi v petek. Porota, sestavljena iz osmih žensk in štirih moških, se bo nato umaknila in odločala o Jacksonovi usodi. Glede na sodnikova navodila in potek procesa ima Jackson precej možnosti, da se izvleče z oprostilno sodbo.

Melville je namreč poroti med drugim naročil, da domnevne pretekle zlorabe, ki so jih predstavile priče tožilstva same po sebi še ne morejo biti razlog za potrditev krivde v primeru, o katerem odločajo. Če ga želijo spoznati za krivega se morajo strinjati, da je to, česar ga dolžijo, storil s točno določenim namenom.
Obtožnico proti Jacksonu je vložil okrožni tožilec Santa Barbare Tom Sneddon aprila 2004, ki ne bo imel sklepnega govora, ampak ga bo opravil njegov namestnik Ron Zonen. Jacksonova obramba Sneddona obtožuje, da proti pevcu že več kot 10 let izvaja osebno maščevanje. Obtožnica Jacksona bremeni štirih točk opolzkega dejanja z otrokom, ene točke sodelovanja v zaroti za ugrabitev, ene točke za poskus opolzkega dejanja z otrokom, ter štirih točk opijanja otroka. Sodnik Melville je poroti naročil, naj zadnje štiri točke obravnavajo kot prekršek in ne kot kaznivo dejanje.
Jacksonove težave so se začele februarja leta 2003, ko je britanski filmar Martin Bashir objavil dokumentarni film, v katerem se Jackson pojavi skupaj s 13-letnikom, ki ga sedaj dolži spolne zlorabe in prizna, da rad spi s fantki v isti postelji. Tožilci so skušali prepričati poroto, da je Jackson skupaj z "neobtoženimi" zarotniki ugrabil mladoletnega fanta in njegovo družino, dokler niso posneli pozitivnega videoposnetka z zanikanjem zlorab. Tožilstvu ni uspelo predstaviti niti ene priče, ki bi bila povsem verodostojna, podobne težave pa je imela tudi obramba, zato je odločitev porote v zraku.