Nagrada Border Breakers je namenjena promociji novih talentov z evropskega glasbenega prizorišča. Prejelo jo je osem evropskih glasbenikov oziroma skupin, katerih glasbeni prvenci so dosegli najvišjo letno prodajo v Evropski uniji zunaj države, ki je ploščo izdala. Letos so podelili tudi posebno nagrado, imenovano "European Breakthrough Award", namenjeno glasbeniku oziroma skupini iz ene izmed desetih novih držav članic EU.

Nagrade so dobili Katie Melua iz Velike Britanije za ploščo "Call Off the Search", Damien Rice z Irske za "O", Wir Sind Helden iz Nemčije za "Die Reklamation", Corneille iz Francije za "Parce qu'on vient de loin", Redrama s Finske za "Everyday Soundtrack", Ana Johnsson s Švedske za "The Way I am", Benny Benassi & The Biz iz Italije za "Hypnotica" in The Raveonettes z Danske za "Chain Gang of Love".
Nagrado "European Breakthrough Award" pa je dobil Myslovitz s Poljske za "Korova Milky Bar".
Cilj evropske nagarade je uveljavljanje in spodbujanje mladih glasbenih talentov
Cilj evropske nagrade Border Breakers, ki jo je ustanovila Evropska komisija v sodelovanju z evropskimi profesionalnimi združenji iz glasbene industrije (EMO, IFPI, IMPALA, GESAC, ICMP/CIEM in Billboard Information Group), je uveljavljanje raznolikosti novih evropskih glasbenih talentov ter spodbujanje njihove sposobnosti, da sežejo prek meja svoje domovine in osvojijo širše občinstvo na evropskem in mednarodnem tržišču.
Evropska unija želi s temi nagradami spodbuditi prepoznavnost novih evropskih glasbenikov ter podpreti raznolikost in bogastvo evropske glasbe. Na podlagi statistike skupine Billboard Information Group se Border Breakers podeljuje tako evropskim glasbenikom ali skupinam, kakor tudi njihovim snemalnim družbam, avtorjem in založnikom, in sicer za glasbene prvence, ki so bili v obdobju od 1. septembra 2003 do 31. avgusta 2004 najbolje prodajani v 25 državah članicah EU zunaj njihove države izvora.