Že res, da je pesem Stare device največja uspešnica skupine Requiem, a to je le delček pestrega mozaika, ki predstavlja zgodovino tega slovenskega hard rock velikana.
Rojstvo Requiema (1993)
Skupina REQUIEM nastane 15. novembra leta 1993 v Ljubljani. Zvrst glasbe, ki jo zasedba izvaja, ima korenine v zgodnjih osemdesetih letih in jo lahko opredelimo kot hard rock oziroma heavy metal.
V prvotni zasedbi so Primož Romšak na vokalu, Bojan Škrlj na bas kitari, Simon Bajec na solo kitari, Boris Pororpat na bobnih in ritem kitarist Marko Slokar.
V juniju leta 1994 se skupina odpravi v novogoriški studio Rose, kjer pod producentskim vodstvom Davida Šuligoja posname tri pesmi. Skladba Amsterdam se povzpne na lestvice radijskih postaj v Sloveniji, kar skupino motivira k snemanju videospota, ki ga leta 1995 premierno predstavijo na nacionalni televiziji, kjer se obdrži na vrhu lestvice kar nekaj mesecev.
Prvi album: MCMXCV, X (1995)
Skupina se med nastopi po vsej Sloveniji pripravlja na snemanje svojega prvenca. Avgusta 1995 v Sound studiu Alex s producentom Alexom Kogojem posname preostali material za album MCMXCV, X, ki skupaj z videospotom za skladbo Stare device izide v oktobru. Videospot, v katerem prevladujejo težki motorji, postane velika uspešnica, zato je plošča, ki izide v nakladi 1500 izvodov, bliskovito razprodana.
Smrt med snemanjem
Med snemanjem prvenca zaradi nenadne hude bolezni (levkemija) umre kitarist skupine Simon Bajec. Bend najde zamenjavo v kitaristu Marcu Kavašu (Lene kosti, Pankrti), ki je sodeloval že pri snemanju prvenca.
15. novembra 1995 skupina pripravi dobrodelen, medijsko izredno odmeven koncert z naslovom Rock namesto drog. Izkupiček, ki ga poleg Requiema prispevajo še drugi slovenski izvajalci, pa je namenjen zdravljenju odvisnikov v domačih in tujih komunah.
Konec leta 1996 v ljubljanskem studiu Akademik pod producentskim vodstvom Jurija Tonija in Vedada Hadžiavdića (Teška industrija) posnamejo drugi album Ogenj, ki ga izda ljubljanska založba Dots Records. Naslovni komad zmaga po oceni strokovne žirije festivala Rock Boom Slovenije 1996, ki se odvija v Radljah ob Dravi. Ogenj osvoji večino slovenskih radijskih lestvic, za skladbo pa posnamejo tudi videospot. Ker band z njegovo kvaliteto ni zadovoljen, ga kmalu po objavi v medijih umakne in ne dovoli več predvajanja.
Nova ritem sekcija
Leta 1998 skupino zapustita bobnar Boris Poropat in basist Bojan Škrlj, zamenjata pa ju basist Sandi Ževart (Chateau) in bobnar Damjan Brezovec (nekoč Martin Krpan, MASH, Yunk z Benčem, The Drinkers, Teška Industrija itd.). Februarja skupina posname koncert za nacionalno televizijo, kjer kot gost na basu nastopi razvpiti Alex Bass. Band kasneje gostuje v vseh pomembnih televizijskih oddajah in koncertira po številnih slovenskih odrih.
Tretji album: III (1999)
Marca leta 1999 v škofjeloškem studiu J&M Krajnik posnamejo material za nov CD z naslovom III. Producent je Marko Slokar, soproducenta pa sta Matija in Jure Krajnik. Za skladbo Kaja posnamejo tudi videospot. Skupina nastopi v Sarajevu skupaj z The Platters, Indexi in drugimi.
Četrti album: Zadnja molitev (2003)
Junija leta 2000 skupino zapusti pevec Primož Romšak, ki pri ljubljanski zasedbi Sausages nadomesti Gorana Breščanskega. Njegov mikrofon v Requiemu prevzame Sergej Škofljanec, ki je odličen vokalist, klaviaturist in kitarist.
Omejeno uverturno naklado plošče Zadnja molitev, ki uradno izide 16. januarja 2003 pri založbi Play Records, razprodajo že mesec prej. Skupina posname videospot za skladbo Mr.Twister, ki se ukvarja z problematiko pedofilije, nacionalna televizija pa ga zavrne z obrazložitvijo, da je tehnično neustrezen.
Odlične ocene v tujih medijih
Zadnja molitev doživi uspeh tudi v tujini, kjer jo pozitivno ocenijo tako na radijskih postajah kot kritiki tiskanih medijev. Prav tako jih odlično ocenjuje tudi na najrazličnejših spletnih straneh, njihovo glasbo pa predvajajo tudi številne tuje spletne radijske postaje.
Po nekaj koncertih na domačih odrih se Requiem še drugič predstavijo v Sarajevu, kjer pred 3000 gledalci odigrajo nekaj skladb z zadnjega albuma ter akustično verzijo pesmi Selma (Bijelo dugme) in doživijo stoječe ovacije. Skladba Magic se pojavi na kompilaciji Allways On Rock nizozemske založbe AOR Heaven, obenem pa založba Target Records iz Nemčije odkupi paleto plošč Zadnja molitev in jo ponudi v prodajo na svoji internetni strani ter pošlje k partnerski založbi na Japonsko.
Veliki koncerti in smrt bobnarja
V začetku leta 2004 Requiem nastopijo kot posebni gostje na koncertu nemških legend heavy metala Grave Digger v Ljubljani, nato navdušijo z legendarno Pomarančo v Velikem Ubeljskem konec junija, julija pa se kot edini slovenski predstavnik pojavijo še na festivalu Rock In Izola 2004, kjer koncertirajo v družbi velikanov Deep Purple, Status Quo in Cheap Trick.
Konec novembra se skladba Magic pojavi še na eni kompilaciji, ki jo izda ena najbolj poslušanih internetnih radijskih postaj v Nemčiji, Munich Hardest Hits.
V letu 2005 se Requiem zaradi smrti bobnarja Damjana Brezovca umaknejo s scene in ustavijo vse aktivnosti.
Requiem se vrača
Leta 2009 zopet združijo moči in obeležijo 15-letnico ustvarjanja. Skupaj s skoraj vsemi nekdanjimi še živečimi člani pripravijo 7. marca 2009 v Postojni veliki koncert, ki ga posvetijo pokojnima članoma Damjanu Brezovcu in Simonu Bajcu. Na bobnih jih spremlja novi član Miha Nedoh (Forgotten Eden). Na mesto frontmana se vrne Primož Romšak, skupina pa se odloči, da nadaljuje z delom.
Avgusta 2009 skupina zastopa slovenske barve na mednarodnem odprtem festivalu Paranoid v Ljubečni pri Celju, kjer se poslovi od Marca in Giovannia Kavaša, ki oživita legendarno HM skupino Lene Kosti. Requiem predstavi novega kitarista Matjaža Marina (bivši Cyclone).
Leta 2009 Requiem odigra nekaj izredno uspešnih koncertov, nato pa se začne pripravljati na snemanje novega singla Street racing (All night long), ki ga bodo predstavili na slovenski turneji, na katero se z bendoma Metalsteel in Prospect odpravljajo aprila letos. Izid novega albuma je predviden za konec leta 2010.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.