
Petčlanska slovenska skupina Moveknowledgement iz Novega mesta se je pred kratkim vrnila s potepa po Franciji, kjer v zadnjem času redno nastopajo in navdušujejo tamkajšnjo raznoliko občinstvo. Vsestransko skupino, znano predvsem po pisanem glasbenem repertoarju, sestavljajo pevec Miha Blažič (N‘Toko), kitarist Uroš Weinberger (Wein), bobnar David Cvelbar, klaviaturist Miha Šajina in basist Dejan Slak.
Multižanrska skupina se je na povabilo francoske organizacije Alors, on le fait…? v začetku marca odpravila v Francijo, kjer so v 14. dneh odigrali osem koncertov, med drugim so nastopali tudi v zaporu Choconin v Meauxu.

Med bivanjem v Franciji so fantje združili moči z dvema članoma zasedbe Atomic project, s katerima so dva dni pridno pripravljali novi material. “Najprej smo iskali skupni glasbeni jezik, nato pa posneli več ur improvizirane glasbe,” je sodelovanje s francosko zasedbo opisal pevec N‘Toko.
Izkušnja s francoskima umetnikoma je članom Moveknowledgement ostala v lepem spominu, saj sta se Francoza iz Atomic project izkazala kot izvrstna glasbenika z dolgoletnimi izkušnjami, ki sta jim pomagala preseči določene kalupe pri ustvarjanju njihove glasbe. Tudi onadva nista ostala brez edinstvene izkušnje z Moveknowledgemet, saj so ju po besedah naših fantov “po dolgem času premaknili izza računalnikov in mešalnih miz nazaj za njune prvotne inštrumente, boben in bas.” Sodelovanje so zaključili s skupnim koncertom v klubu L‘usine a chapeau, kjer je najprej vsaka skupina predstavila del svojega repertoarja, nato pa so združili moči in predstavili sadove skupnega dela.
Koncert v zaporu
V zadnjem času so v Franciji nastopi raznih skupin v zaporih del rehabilitacije in poskus vključevanja prestopnikov v socialno življenje. Kako pa so zapor doživeli člani novomeške zasedbe?

“To je bil moderen zapor. Pri vhodu so nas pregledali, vzeli telefone in vse ostalo, celo dokumente so nam vzeli. Dobili smo kartice za identifikacijo, ki jo nikakor ne smeš izgubiti, saj moraš v takem primeru ostati tam en dan, dokler kartice ne najdejo. Na poti do prostora, kjer smo nastopili, smo prečkali dvorišče. Tam je bil na sredini narisan velik bel krog. Ta krog je tam, odkar je neki zapornik ušel s helikopterjem, pazniki pa imajo od takrat dovoljenje, da zapornika, če stopi v krog, lahko ustrelijo. Obvezno smo morali med prečkanjem dvorišča skočiti znotraj tega kroga," v smehu pove Miha.
"Zdelo se nam je, kot da smo šli skozi 600 vrat. Porabili smo eno uro, čeprav je bila pot do dvorane dolga le 50 metrov. Vrata, čakanje, vrata, čakanje. Koncert je bil v tako imenovanem šolskem oddelku, ki ima dvorano. Tam smo nastopali pred štiridesetimi zaporniki, ki so sedeli, saj ni bilo ravno zaželeno, da vstanejo in zaplešejo. Zaporniki so bili z našim nastopom zadovoljni, na koncu so celo hoteli igrati na naše inštrumente, ampak seveda niso smeli. Je pa vsak posebej prišel do nas in nam ponudil roko v zahvalo. Tudi CD-je so hoteli imeti, vendar jih niso mogli dobiti zaradi varnosti. Saj veš, iz vsega naredijo orožje, nam pa je celo izginil en CD! Bila je super izkušnja, dejansko nas ni bilo nič strah, bolj je prevladovala radovednost in veseli smo, da smo lahko z našo glasbo razvedrili ljudi, ki to resnično potrebujejo,“ je nenavadno izkušnjo za 24.com razložil klaviaturist Miha Šajina.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.