Slovenska popevka se je začela na Bledu. Od leta 1962 do začetka osemdesetih smo peli popevke, ki so danes že prave zimzelene melodije. Uspešnice so se nizale vse do zatona festivala v začetku osemdesetih. Nekaj let nazaj se je z Orionom vrnila tudi Slovenska popevka. Na drugih temeljih, z drugimi pevci in uspešnicami. Uspešnicami? Težko rečemo, saj aktualne popevke žal prehitro pozabimo.
Kdo se ne bi spomnil legendarne Poletne noči, ki sta jo zapeli najprej Beti Jurkovič, kasneje pa še Marjana Deržaj.
V spominu so ostale tudi druge skladbe, ki so jih peli Jelka Cvetežar, Majda Sepe, Stane Mancini, Rafko Irgolič, Elda Viler, Irena Kohont, Alenka Pinterič, Oto Pestner in drugi.
Tudi na letošnjem festivalu, kjer sta slavila Marko Vozelj in Anžej Dežan ni bilo nič drugače. Večer Slovenske popevke je minil predvsem v znamenju mrzlega vremena in še bolj mrzlih popevk, ki smo jih pozabili, še predno so zaživele, razen ene ali dveh ...
Po mnenju strokovne žirije je najbolj in upravičeno navdušil Anžej Dežan. Skladba Šopek maka je dobila še dve priznanji, kar pomeni, da je šla nagrada v prave roke. Strokovna javnost je Anžeja nagradila še kot najboljšega interpreta, Milana Deklevo pa kot avtorja najboljšega besedila. Ljudstvo se je odločilo nekoliko drugače. 1546 glasov so namenili skladbi Te ni, ki jo je prepeval Marko Vozelj. Nagrado strokovne žirije za perspektivno izvajalko je dobila Tina Gačnik - Tiana s skladbo Morje in nebo.
Izmed vseh skladb so bile še najboljše tiste, ki smo jih slišali med telefonskim glasovanjem. Irena Vrčkovnik, Aleksander Mežek, Alenka Pinterič, Tomaž Domicelj, Tinkara Kovač in New Swing Quartet so nas s skladbami Ustvari me, Zopet doma, Vsepovsod mi je lepo, Jamajka, Moški in ženska ter Smešna hiša vrnili v čas večnih zimzelenih popevk.
Upajmo le, da bo Slovenska popevka v prihodnje dobila sanremski 'face lifting', da bodo vse novodobne, predvsem pa današnje popevke nekoč večne, zimzelene in nepozabljene.

KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.