Duet Ell/Nikki iz Azerbajdžana, ki ga sestavljata Eldar in Nigar, sta letošnja zmagovalca evrovizijske popevke. Z lahkotno skladbo Running Scared, ki so jo zanimivo napisali švedski avtorji, sta na koncu preko glasovanja osvojila največ točk, in sicer 221. Na drugo mesto se je uvrstila naša soseda Italija (189), dve točki manj na tretjem mestu pa je osvojila prav Švedska (185). Slovenija je z Majo Keuc in pesmijo No One osvojila solidno 13. mesto, najbolj pa so bili s točkami radodarni iz držav nekdanje skupne države, a pojdimo po vrsti.
Nastopajoči po vrstnem redu:
Veliki spektakel se je odvijal pred 35.000-glavo množico v Fortuna Düsseldorf Areni. 20 držav si je sicer pravico za nastop v velikem finalu prislužilo z nastopom na enem izmed dveh predizborov, pet držav, ki so imele mesto v finalu zagotovljeno, pa je drevi nastopilo prvič. Maja Keuc je nastopila 20. po vrsti.
S prvega predizbora so se na finalno prireditev tako uvrstile Srbija, Litva, Grčija, Azerbajdžan, Gruzija, Švica, Madžarska, Finska, Rusija in Islandija. Z drugega pa so se poleg Slovenije uvrstile še Estonija, Romunija, Moldavija, Irska, Bosna in Hercegovina, Danska, Avstrija, Ukrajina in Švedska. Neposredno v finale so se uvrstile Nemčija, Italija, Velika Britanija, Španija in Francija, ki v evrovizijski mošnjiček prispevajo največ denarja.
Prvi zapel kar voditelj
Prvi glasbeni izvajalec večera je bil kar voditelj Stefan Raab, ki je v svoji izvedbi zapel in nekaj tudi zaigral lanskoletno zmagovalno pesem Satellite njihove pevke Lene, ki se mu proti koncu tudi sama pridružila na odru. S svojima glasovoma sta vmes pomagali še sovoditeljici Anke Engelke in Judith Rakers.
Tekmovalni del je sicer otvoril predstavnik Finske Paradise Oskar z mirno skladbo Da Da Dam, ki se je v veliki finale uvrstil iz prvega predizbora. Sledil je nastop starega glasbenega mačka, ki je večkrat nastopil tudi že v Sloveniji. Beseda teče o predstavniku Bosne in Hercegovine Dinu Merlinu, ki je s spremljevalno pesmijo zaigral in zapel pesem Love In Rewind. Na Evroviziji je nastopil že tretjič, bil pa je najstarejši letošnji nastopajoči.
Dansko je zastopala fantovska zasedba A Friend In London z lahkotnejšo skladbo New Tomorrow, Litvo pa Evelina Sašenko (C'est Ma Vie). Kot peta država po vrsti se je na odru predstavila prelestna Kati Wolf iz sosednje Madžarske, ki je zapela pesem What About My Dreams.
Irca skakala kot ''nora''
Pod zaporedno številko šest sta nastopila dva pevca iz Irske, enojajčna dvojčka z odštekano pričesko in obleko, ki slišita na ime Jedward. Po nastopu v polfinalu sta že drugič zapela izjemno energično skladbo Lipstick, ki so jo stavnice uvrščale zelo visoko (na koncu sta osvojila osmo mesto).
Za njima je nastopil plesalec in pevec Eric Saade iz Švedske, ki se je predstavil s skladbo Popular, iz Estonije pa je prišla Getter Jaani, ki je zapel živahno Rockefeller Street. Sledil je nastop grškega dueta Loucas Yiorkas feat. Stereo Mike s skladbo Watch My Dance. Iz prve polfinalne skupine se je v veliki finale uvrstil Alexej Vorobjov iz Rusije, ki je v družbi plesalcev odpel skladbo Get You.
Sognu za zmago?
Sledila je prva država, ki je imela mesto na sklepni prireditvi zagotovljeno, in sicer Francija. Amaury Vassili, ki se je pred časom ustavil tudi pri nas, se je s skladbo Sognu znašel v krogu letošnjih favoritov za končno zmago na največjem glasbenem tekmovanju. Da ima resnično dober glas, je potrdilo tudi občinstvo, ki ga je še pred koncem pesmi nagradilo z velikim aplavzom.
Sledila je Italija, ki se je na Evrovizijo vrnila prvič po letu 1997. Zastopal jo je Raphael Gualazzi (Madness Of Love), za njim pa je na oder prišla Anna Rossinelli iz Švice (In Love For A While).
14. po vrsti so se predstavili fantje iz znane britanske zasedbe Blue, ki so poskušali Evropejce prepričati s skladbo Can. Tretjo peterico so zaključili moldavski etnorockerji Zdob si Zdub, ki so nastopili s simpatičnimi klobuki na glavah, zaigrali in zapeli pa so pesem So Lucky.
Sledil je veliki trenutek za pretežno nemško občinstvo, saj je oder zasedla njihova rojakinja Lena, lanskoletna zmagovalka Evrovizije, ki je tudi najbolj zaslužna, da je bila letošnja prireditev v njeni domovini. 19-letnica, ki je lani zmagala s skladbo Satellite, je letos nastopila z nekoliko bolj umirjeno skladbo Taken By A Stranger. Če bi slučajno zmagala, bi se v vsej zgodovini Evrovizije zgodilo prvič, da bi isti glasbeni izvajalec zmagal na dveh izborih zapored. Do tega na koncu ni prišlo, Nemci pa so se morali zadovoljiti z 10. mestom.
Iz Romunije so v Düsseldorf pripotovali Hotel FM (pesem Change), iz Avstrije pa mlada, 21-letna Nadine Beiler, ki je zapela The Secret Is Love in podobno kot v polfinalu navdušila z odličnim glasom. Za njo sta nastopila predstavnika Azerbajdžana Ell/Nikki, ki sta se tako kot večina odločila, da pesem zapojeta v angleščini. Njuna romantična balada jima je na koncu prinesla zmago.
Maja suverena na odru
Sledil je vsaj za Slovence prvi vrhunec prireditve in sicer nastop Maje Keuc pod zaporedno številko 20, ki je v svojem slogu s prepoznavnim glasom odpela angleško različico Vanilije z naslovom No One. Maja, ki so ji delale družbo vokalistke Sandra Feketija, Martina Majerle, Katja Koren in Ana Bezjak, je na odru uživala in zagotovo dala vse od sebe.
Svojega predstavnika v finalu so imeli tudi Islandci, ki so v Nemčijo poslali zasedbo Sjonni's Friends s skladbo Coming Home, številka 22 pa je imela Španka Lucía Pérez s skladbo Que Me Quiten Lo Bailao, ki je bila v finale prav tako uvrščena neposredno. Sledila ji je predstavnica Ukrajine – pevka, ki sliši na ime Mika Newton, je zapela pesem Angel.
Iz prve polfinalne skupine se je v velike finale uspelo uvrstiti tudi Srbiji oziroma njihovi predstavnici, 21-letni Beograjčanki Nini s skladbo Čaroban, kot zadnja pa je za mikrofon poprijela skupina Eldrine iz Gruzije, ki je zapela pesem One More Day. Ob tem je zanimivo, da so v skupini za finalni nastop angažirali drugo pevko.
Največ slovenskih točk Bosni in Hercegovini – in obratno
V t. i. šovprogramu po koncu glasovanja je nastopil zanimivi nemški pevec Jan Delay, nato pa so na oder pripeljali ogromni, kar 63-metrski LED-zaslon, na katerem so predvajali neposredno oglašanje nacionalnih predstavnikov, ki so sporočali točke, zbrane v posameznih državah.
Zmagovalca Evrovizije so sicer določili glasovi gledalcev, oddani s telefonskim glasovanjem, in glasovi nacionalne strokovne žirije, in sicer v razmerju 50:50. Slovensko strokovno žirijo so sestavljali Mojca Menart, Lovro Ravbar, Nuša Derenda, Eva Černe in Miha Vardjan.
Za Slovenijo se je glasovanje začelo kar obetavno. Najprej se je oglasil nekdanji evrovizijski zmagovalec Dima Bilan iz Rusije, od koder so naši Maji namenili pet točk. Največ – maksimalnih 12 točk – so nam jih sicer podarili Hrvati in glasovalci iz Bosne in Hercegovine. Dve točki manj, 10, so nam podarili Makedonci in Srbi. Žirija in glasovalci iz Danske so nam namenili 7 točk, točko manj pa Ciprčani in sosedje Madžari. Romuni so nam dali 4, Avstrijci, Maltežani, Latvijci in Izraelci pa 3 točke. Nizozemci in Estonci so skladbi No One dali 2 točki, Slovaki, Nemci, prebivalci San Marina in Portugalci pa so komplet točk zaokrožili z eno točko.
Slovenske točke je sporočil Klemen Slakonja, ki je med kratkim javljanjem celo malo zapel in se pošalil. Strokovna komisija in glasovalci so 8 točk namenili Danski, 10 Srbiji, največ 12 pa že tradicionalno Bosni in Hercegovini.
V polfinalu Slovenija celo tretja
Ob tem velja še omeniti, da je na četrtkovem polfinalu od 18 predstavnikov držav Slovenija za Švedsko in Dansko osvojila največ glasov. V drugem polfinalu dva dni prej je zanimivo slavila Grčija.
Düsseldorf je letošnjo Evrovizijo gostil zaradi lanske zmage nemške predstavnice, 19-letne pevke Lene, ki je evropsko občinstvo prepričala s pesmijo Satellite. Če bi s skladbo Taken By A Stranger slučajno zmagala tudi letos, bi se v vsej zgodovini Evrovizije zgodilo prvič, da bi isti glasbeni izvajalec zmagal na dveh izborih zapored. To se na koncu ni zgodilo in Evrovizija 2012 bo prihodnje leto potekala v azerbajdžanski prestolnici Baku.
Končni vrstni red:
1. Azerbajdžan: Elli/Nikki - Running Scared
2. Italija: Raphael Gualazzi - Madness Of Love
3. Švedska: Eric Saade - Popular
4. Ukrajina: Mika Newton - Angel
5. Danska: A Friend In London - New Tomorrow
6. Bosna in Hercegovina: Dino Merlin - Love In Rewind
7. Grčija: Loucas Yiorkas feat. Stereo Mike - Watch My Dance
8. Irska: Jedward - Lipstick
9. Gruzija: Eldrine - One More Day
10. Nemčija: Lena - Taken By A Stranger
11. Velika Britanija: Blue - I Can
12. Moldavija: Zdob și Zdub - So Lucky
13. SLOVENIJA: Maja Keuc - No One
14. Srbija: Nina - Čaroban
15. Francija: Amaury Vassili - Sognu
16. Rusija: Alexej Vorobjov - Get You
17. Romunija: Hotel FM - Change
18. Avstrija: Nadine Beiler - The Secret Is Love
19. Litva: Evelina Sašenko - C'est Ma Vie
20. Islandija: Sjonni's Friends - Coming Home
21. Finska: Paradise Oskar - Da Da Dam
22. Madžarska: Kati Wolf - What About My Dreams?
23. Španija: Lucía Pérez - Que Me Quiten Lo Bailao
24. Estonija: Getter Jaani - Rockefeller Street
25. Švica: Anna Rossinelli - In Love For A While
KOMENTARJI (838)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.