Vrsta koncertov Live 8 se je začela v Tokiu, nadaljevala se je v Johannesburgu, Berlinu, Londonu, Parizu, Rimu in Torontu, zvečer pa so na svoj račun prišli še obiskovalci koncertov v Moskvi in Philadelphii. Na jugozahodu Anglije je medtem potekala vseafriška prireditev, ki si jo je ogledalo 4200 ljudi.
Pobudnik Live 8, irski rocker Bob Geldof pa je spregovoril pred udeleženci Parade ponosa v središču Londona. Glasbeniki in druge znane osebnosti so ob tej priložnosti pozvali vplivne politike, naj napravijo konec množičnemu umiranju v državah v razvoju.
Največji spektakel je bil po pričakovanjih v londonskem Hyde Parku, kjer so nastopile največje zvezde. Med njimi Paul McCartney, U2, Coldplay, Elton John, Madonna, Robbie Williams, R.E.M. in Pink Floyd.
Poseben gost je bil tudi človek, ki je dosedaj iz svojega žepa v dobrodelne namene doslej prispeval največ - Bill Gates, ki je cilje Live 8 označil za "najboljše, kar je človeštvo kdajkoli naredilo." Napovedal je tudi nastop pevke Dido, ki se ji je kasneje pridružil Youssou N'Dour.
V Londonu so od večjih imen nastopili še Sting, UB 40 in Velvet Revolver. Koncert je začel Paul McCartney z verzi "Danes mineva dvajset let ..." oz. pesmijo Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band, nato se mu je pridružila skupina U2 s pevcem Bonom na čelu.
Na koncertu blizu Brandenburških vrat v Berlinu se je zbralo okoli 150 tisoč ljudi. Med nastopajočimi so bile skupine A-Ha, Green Day, Roxy Music in Die Toten Hosen. V bližini Versaillske palače nedaleč od Pariza so pred okoli 25 tisoč gledalci nastopili Shakira, Placebo in Muse. V rimskem Circus Maximusu pa se je zbralo 200 tisoč ljudi, poslušali pa so lahko Duran Duran, Zucchera, Faith Hill, Lauro Pausini in Jovanottija.
Glavna zvezda prireditve v razstaviščni hali v predmestju Tokia je bila islandska glasbenica Björk, poleg številnih japonskih izvajalcev pa sta nastopili tudi britanska skupina McFly in ameriška Good Charlotte.
Edini koncert na afriški celini je bil v Johannesburgu, kjer je sprva sicer kazalo, da ne bo velikega zanimanja. A že kmalu je množica na trgu v središču mesta narasla na 8000. Na prireditvi, ki so jo prenašali v 36 državah v Afriki, so nastopili samo afriški glasbeniki, množico pa je nagovoril tudi bivši predsednik Nelson Mandela.
Brez honorarja proti revščini in nepravični trgovini
Vsi izvajalci nastopajo brezplačno v podporo pozivu aktivista Boba Geldofa svetovnim voditeljem, naj podvojijo pomoč, odpišejo dolg in spremenijo nepravične trgovinske zakone, tako da bi se afriške države lahko dvignile iz revščine. Koncerte so pripravili pred vrhom voditeljev sedmih najrazvitejših držav na svetu in Rusije (G-8), ki bo med 6. in 8. julijem v škotskem Gleneaglesu.
Organizatorji projekta so voditelje G-8 pozvali k ukrepanju za odpravo revščine tudi z javnim pismom, ki so ga objavili v britanskem tisku. "Za vas zbiramo največjo podporo za ukrepanje v zgodovini," so zapisali v pismu. "Tako kot so ljudje zahtevali konec suženjstva, volilno pravice za ženske, pozivali h koncu apartheida, tako mi sedaj pozivamo h končanju nepravične in absurdne skrajne revščine, ki vsak dan ubije 50.000 ljudi, tudi v 21. stoletju," so še opozorili.
"Afrika je zatirana velika manjšina," je dejal Geldof pred množico ljudi, ki so se danes zbrali na Paradi ponosa nedaleč od londonskega Hyde Parka. "S tem, kar delate danes vi in kar delajo danes ljudje v Hyde Parku, Johannesburgu, Torontu, Tokiu, Berlinu, Parizu, Rimu in Philadelphii, bomo temu zatiranju napravili konec," je dejal.
Projekt Live 8 številni označujejo za največjo glasbeno prireditev na svetu. Nekateri so ga sicer kritizirali, saj so nanj povabili le redke afriške glasbenike.
Zvezdniki pozivajo politike
Organizator prireditve, irski rocker in aktivist Bob Geldof se je 200 tisoč zbranim v Hyde Parku zahvalil, da so se udeležili dogodka. "Če ne bi prišel nihče, bi izgledalo prav nerodno," je dejal.
Nastop ameriškega milijarderja Billa Gatesa, ki velja za enega najbogatejših ljudi na svetu, je bil največje presenečenje. "On se spozna na zadeve, finance, pomoč, izobraževanje in zdravstvo. Je tudi eden vplivnih svetovnih osebnosti in meni, da je naš projekt dober. Zato je on eden naših največjih podpornikov," je pojasnil Geldof.
Gates je ustanovil sklad, prek katerega je prispeval že več kot milijardo dolarjev za socialne in zdravstvene projekte. "Zahvaljujoč britanskemu premieru Tonyju Blairu in ministru za finance Gordonu Brownu je svet začel zahtevati več akcije na področju zdravja in revščine," je na odru v Hyde Parku med drugim dejal podjetnik.
Britanski finančni minister Brown je projekt Live 8 danes označil za "žarek upanja" v dneh pred vrhom voditeljev skupine sedmih najrazvitejših držav na svetu in Rusije (G-8). "Danes vidimo Veliko Britanijo v njeni najboljši luči, poenoteno za veliko stvar," je dejal.
V Edinburghu množični shod proti revščini
Vzporedno s koncerti Live 8 je v Edinburghu potekal množični shod proti revščini v svetu, poimenovan Make Poverty History (Z revščino na smetišče zgodovine). Kakih 120 tisoč protestnikov je okoli mestnega središča vzpostavilo človeško verigo, s katero simbolizirajo boj proti revščini.
K tej pobudi so se pridružila tudi druga mesta. Tako so okoli spomenikov, kot so Guggenheimov muzej v španskem Bilbaou, most v avstralskem Sydneyju ter katedrali v kanadskem Montrealu in Londonu, namestili bele trakove, bel trak pa je okoli stebra mestne hiše v petek namestila tudi ljubljanska županja Danica Simšič.