Na današnji dan pred 25 leti je duševno moteni Mark Chapman ubil glasbeno legendo Johna Lennona. Chapman je glasbenika počakal pred njegovim stanovanjem in ga najprej prosil za avtogram. Zvečer se je vrnil in glasbenika ubil z več streli v hrbet.
Na mestu, kjer je bil Lennon ustreljen, so se spontano začele zbirati množice ljudi. Kasneje je bil na drugi strani ceste v Centralnem parku postavljen spomenik "Strawberry Fields" in še danes se na kraju Lennonove smrti v spomin na preminulega glasbenika zbirajo ljudje.
Oboževalci obeležili 25. obletnico Lennonove smrti
V newyorškem parku Strawberry Fields, poimenovanem po eni od pesmi legendarnega člana glasbene zasedbe The Beatles Johna Lennona, nedaleč od stanovanjskega bloka Dakota, kjer je slavnega glasbenika ustrelil duševno moteni oboževalec Mark David Chapman, se je danes zbralo več deset oboževalcev enega največjih mirovnikov med glasbeniki.
Lennon je usodnim strelom podlegel 8. decembra 1980.
Eden od organizatorjev spominske slovesnosti Tom Leighton je povedal, da so se ljudje slovesnosti udeležili iz različnih osebnih razlogov, vendar predvsem za to, da bi počastili spomin nanj in z drugimi delili svojo žalost. Z minuto tišine so spomin na Lennona obeležili ob 10.50 po krajevnem času, ob uri, ko je Chapman streljal nanj, nato pa še enkrat ob 11.15, ko naj bi umrl.
Chapman se nahaja v zaporu Attica v ameriški zvezni državi New York, kjer so letos oktobra zavrnili njegovo že tretjo prošnjo za pogojni izpust.
Spominu na legendarnega Beatla so se poklonili tudi v britanskem Liverpoolu, kjer se je rodil. Oboževalci so spustili več sto belih balonov, ki so nosili več kot 1000 posvetil avtorju takšnih večnih uspešnic kot je Imagine. Organizatorji so tudi odprli spominsko knjigo, v katero so se lahko podpisali obiskovalci, Lennonovo fotografijo pa so projicirali na velik betonski steber.
"Lennon je predstavljal srce in dušo ne le Beatlesov, ampak celotnega rock'n rolla 60-ih let," je zapisal eden od Lennonovih biografov.
John Lennon se je rodil leta 1940 v Liverpoolu. Oče ga je zapustil, ko mu je bilo pet let, mati mu je umrla v avtomobilski nesreči leta 1958. Lennon je obiskoval gimnazijo, nato je študiral na kolidžu za umetnost v Liverpoolu, kjer je spoznal svojo bodočo ženo Cynthio Powell. Leta 1960 je ustanovil skupino Quarrymen, iz katere se je kasneje oblikovala zasedba The Beatles. Lennon velja za gonilno silo in ustvarjalno moč ene najvplivnejših glasbenih skupin v zgodovini. V sodelovanju s Paulom McCartneyem sta napisala besedila številnih uspešnic, pod Lennonovim vplivom pa so se Beatlesi dotaknili tudi bolj političnih tem, še posebej potem, ko je Lennon leta 1968 spoznal Yoko Ono.
Napetosti med člani, še posebej med Lennonom in McCartneyem, so leta 1970 pripeljale do razpada skupine. Lennonovo samostojno kariero so zaznamovale mirovniške aktivnosti in pesmi, kot sta "Imagine" in "Give Peace A Chance".
Četrt stoletja po Lennonovi smrti njegova legenda še vedno živi, medtem ko je Chapman v ječi. Chapmanov motiv za umor Lennona še danes ni popolnoma pojasnjen. V intervjujih je kasneje razložil, da je umor videl kot priložnost, da zaslovi in da se vrne v družbo, saj se je počutil odrinjenega na stranski tir, poleg tega naj bi ga žalila Lennonove kritika religije.
Beatli spet skupaj?
Oboževalci skupine The Beatles se še vedno sprašujejo, ali bi se priljubljena četverica ponovno združila, če Lennon ne bi bil žrtev atentata.
Na novoletni dan leta 1979 je namreč Paul McCartney podpisal pogodbo za 10 milijonov ameriških dolarjev z založbo CBS Records, kar je pomenilo, da se je odpovedal stari založbi Capitol Records, pri kateri so bili Beatli pred tem, je poročal časopis The New York Post.
Eden od členov v pogodbi je navajal, da McCartney lahko "posname karkoli z Johnom Lennonom, Richardom Starkeyjem in Georgeom Harrisonom", torej s preostalimi tremi Beatli.
Da je obstajala možnost, da bi se legendarna četverica resnično spet lahko združila, je bilo zaznati tudi v izjavah, ki jih je dal Lennon tik pred svojo smrtjo. John je namreč dejal, da je "mogoče, da spet zaigrajo skupaj". Slednje se, kot vemo, na žalost ni nikoli uresničilo.
Wonder: "Lennonova smrt me ni presenetila!"
Genialni slepi glasbenik Stevie Wonder pa je dejal, da ni bil presenečen, ko je slišal za umor Johna Lennona. Sam je namreč priznal, da se je vedno bal, da bodo Lennona njegova stališča in ateizem pripeljala do tragičnega konca.
"Po Johnovi smrti sem jokal vsakič, ko sem slišal Imagine. A nisem bil presenečen, ko sem slišal, da so ga umorili. Chapman je po dejanju povedal, da ga je ustrelil, ker ni verjel v Kristusa. In spomnil sem se, ko sem poslušal Imagine, da sem si mislil: tole nekomu ne bo všeč ...," je povedal Wonder.