Švedski simfonični metalci Therion so "otrok" glasbenega perfekcionista Christoferja Johnssona, saj jih je ustanovil že elta 1987. Therion sicer po krščanski knjigi razodetja pomeni pošast, v bistvu pa gre predvsem za posvetilo skupini Celtic Frost in njihovemu albumu To Mega Therion.
Čeprav je Johnsson skupino najprej zastavil v death metal vodah, sam je nekaj časa tudi pel, je nato zasedba doživela preboj šele slabo desetletje zatem, ko je 1996 izdala album Theli in dve leti kasneje še Vovin, s katerima se je ustoličila kot prva sila simfoničnega metala. Johnsson je tako odkril zelo uspešno formulo, a se kljub pritiskom glasbene založbe, da bi to ponavljal, ni vdal in namesto tega z vsakim naslednjim albumom odkrival nove poti in glasbene smernice.
Kot nam je povedal v nedavnem intervjuju, skupina z vsakim novim albumom tvega svojo kariero. Čeprav so po drugi strani Therion lahko brez skrbi, saj imajo zvesto publiko po vsem svetu, ki z veseljem konzumira in kupuje vse, kar jim njihov najljubši bend ponudi. Therin so namreč znani tudi po razkošnih izdajah svojih zgoščenk ter številčnih DVD-jih, eden zadnjih Celebrators of the Becoming je namreč kar štirikratna izdaja.
Njihova trenutna evropska turneja se vrti okoli promocije zadnje plošče Sitra Ahra, s katero so zapluli v še bolj orkestralne in operne vode, obenem pa z najnovejšo tehniko pričarali "analogni zvok", kar je njihov največji dosežek, meni Johnsson. Dejstvo je, da je zasedba v preteklih letih velikokrat menjala člane, trenutno pa v živo nastopa osemčlanska zasedba. Dve kitari, bas, bobni ter štirje vokalisti. Dva pevca, stalni sodelavec Thomas Vikström in povratnik Snowy Shaw ter dve pevki. Vse skupaj v živo zveni dokaj teatralično, kakršen je tudi njihov nastop. Vokalni kvartet poskrbi za vrhunsko večglasno petje, ostali štirje pa ustvarjajo prepričljivo glasbeno podlago. Brez nasnetih dodatkov sicer ne gre, saj je v živo praktično nemogoče večer za večerom rekonstruirati orkestralne vložke, ki jih je moč slišati na ploščah.
Zasedba je pravzaprav bolj napolnila zagrebški Boogaloo kot pa ljubljanski Kino Šiška, kar je po svoje čudno, saj so bili Therion do sedaj redni gostje z veliko oboževalci tudi v Sloveniji. Na obeh koncertih so zaigrali tudi nekaj starih favoritov iz svoje bogate zbirke, pozabili pa niso niti na priredbo Dies Irae iz Mozartovega Requiema.
Therion se tako še vedno na novo rojevajo, z vsako ploščo posebej. Pravi dokaz je najnovejša plošča Sitra Ahra, o kateri smo spregovorili tudi s pevcem Thomasom Vikströmom. Več tem in še čem pa v intervjuju, ki ga bomo objavili kmalu!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.