Mišela je sklop glasbenih večerov, ki v svojem bistvu nosi mešanico in prepih, značilnih za slovensko Istro. Prvo avgustovsko soboto je Mišela pomešala dva različna načina vrhunskega glasbenega izražanja - svetovno priznano ustvarjanje dua Silence in istrsko tradicijo v preobleki Rudija Bučarja in njegove zasedbe.
Duet Silence (Primož Hladnik in Boris Benko ) je nastal leta 1992. Leta 1997 sta pri berlinski založbi Chrom Records izdala prvo ploščo Ma Non Troppo, ki jo je nemška revija New Life razglasila za album meseca. Dve leti kasneje sta pri isti založbi izdala njun drugi album, Unlike A Virgin, ki ga je nemška revija Orkus razglasila za ploščo leta, v Sloveniji pa je bil nominiran za nagrado bumerang.
Tretji album, multimedijsko kroniko fiktivnega umetnika Vain – A Tribute To A Ghost, so pri Delu uvrstili med tri najboljše slovenske albume leta 2004, glasbena revija RSQ pa ga je leta 2008 razglasila za drugi najboljši slovenski album. Leta 2005 je izšla njuna vinilna plošča Skin – The Remixes. Remikse so prispevali Umek, Valentino Kanzyani in Random Logic. Leta 2006 je pri nemški založbi Accession Records izšla dvojna plošča Key Silence, ki prinaša antološki pregled po izboru dueta in zbirko doslej neobjavljenih raritet. Leta 2006 sta Silence napisala in producirala novo ploščo skupine Laibach, Volk, ki je izšla pri londonski založbi Mute Records.
Skupini sta se pridružila tudi na obsežni evropski turneji. Silence že dalj časa sodelujeta z režiserjem Matjažem Pograjcem, s katerim so skupaj realizirali enajst predstav. Leta 2006 sta Silence uglasbila predstavo Tesla Electric Company Tomaža Pandurja, ki je bila minuli teden na sporedu Festika na koprskem Titovem trgu. Tako sta glasbenika Kopru v enem tednu nastopila kar dvakrat in obakrat navdušila.
Primerno kuliso so jima tokrat pod oboki koprske Taverne pričarale tudi fotografije Mrtvaškega plesa – freske iz Hrastoveljske cerkvice, najbolj pa morda fotografija iz Abitantov in kot se je eden izmed poslušalcev zanimivo izrazil "Tišina v Abitantih", istrski vasici, kjer ni več nobenega prebivalca, torej Silence v Abitantih.
V prvem delu večera sta Boris in Primož publiko očarala z vokalom in klasičnim klavirjem. Tako namreč od vedno nastaja njuna glasba. Drugega gosta večera Rudija Bučarja v slovenski Istri ne rabi posebej predstavljati. Je Izolan, komponist, aranžer, multiinstrumentalist in vokalist, ki blesti s samosvojo interpretacijo ljudske glasbe istrsko-beneškega porekla. Skladbe, ki so jih od nekdaj prepevali Istrani (Storu si je lepi vrt, Dajte,dajte, Sulla riva del mare, Mula Jole, Mamma mia dammi cento lire npr.), so tudi tokrat izzvenele tako, da ni ostal ravnodušen praktično nihče, z Bučarjem je pelo tudi občinstvo. Z njim so peli stari in mladi in na koncu je ob bučnem aplavzu moral na oder še dvakrat.
Ob spremljavi Zdenka Cotiča na kitari, Giovannija Toffolonija na kontrabasu, Tomija Puriča na bobnih in ostalih tolkalih je Rudi Bučar ustvaril vzdušje, ki si ga koncertov v poletnih dneh željno občinstvo želi in zasluži.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.