Te dni se veliko piše o smrti Michaela Jacksona. A to ni nič nenavadnega, saj je Jackson že za časa svojega življenja, kljub temu, da je zagotovo bil čudak, veljal tudi za živo legendo. A ni prvi, čigar smrt je sprožila ogromno zanimanje javnosti.
Je dan smrti Michaela Jacksona res dan, ko je umrla glasba? Niti ne. Za ta dan velja 3. februar 1959. Takrat je namreč v državi Iowa v ZDA strmoglavilo majhno letalo, s katerim so potovala tri velika glasbena imena. Buddy Holly, Richie Valens in J. P. 'The Big Bopper' Richardson so v nesreči umrli. Don McLean je leta 1971 za vedno v zgodovino zapisal izraz 'dan, ko je umrla glasba', saj je tragičen dogodek ovekovečil v pesmi American Pie. Mlajše generacije se verjetno pesmi spomnijo v izvedbi Madonne, ki je pesem priredila leta 2000, a se njena verzija z originalom preprosto ne more primerjati.
Umrli pri 27
Za veliko tragično obdobje v glasbi velja obdobje od leta 1970 do 1971. Začelo se je s smrtjo Jimija Hendrixa, ki je umrl septembra 1970, dva meseca pred svojim 28. rojstnim dnevom. Hendrix je vtis na glasbeni svet naredil predvsem z obvladanjem igranja kitare in še danes po mnenju mnogih ostaja najboljši kitarist vseh časov, kar vedno znova potrjujejo lestvice različnih glasbenih revij in oddaj. Ker okoliščine njegove smrti še do danes niso povsem razjasnjene, saj se ne ve, ali je umrl zaradi samomora ali si je ponesreči vbrizgal preveliko dozo droge ali ga je nekdo ubil, zanj velja mit, da nikoli ni zares umrl.
Nov šok je za oboževalce sledil, ko je oktobra istega leta umrla Janis Joplin. Uradna policijska preiskava je pokazala, da je Janis umrla zaradi prevelike doze heroina, svoje pa je verjetno naredila tudi kombinacija droge in alkohola. Janis velja za žensko, ki je naredila preboj za vse svoje naslednice v moškem svetu rock glasbe in je navdih vsem generacijam, ki so sledile. Leta 1995 so jo sprejeli v Rock and Roll Hall of Fame, pred štirimi leti pa so ji posthumno podelili glasbeno nagrado grammy za življenjske dosežke.
Zadnji udarec v tem obdobju pa je bila smrt Jima Morissona. Pevec skupine The Doors je umrl 3. julija 1971 v Parizu. Bil je posebnež, živel je po načelu seks, droge in rock'n'roll. Znan je bil po tem, da je spal s številnimi oboževalkami. Vendar pa za njegovo veliko ljubezen velja Pamela Courso, ki jo je spoznal, še preden je s skupino doživel uspeh. Sicer se je v poganskem poročnem obredu poročil z glasbeno kritičarko Patricio Kennealy, a Jim se je v oporoki opisal kot "neporočena oseba" in vse svoje premoženje zapustil Pameli. Mrtvega ga je našla prav Pamela, v kopalni kadi v njegovem stanovanju v Parizu. Obdukcija ni bila nikoli opravljena, to pa seveda odpira vrata različnim teorijam o tem, zakaj je Morrison umrl.
Romanja v New York
Johna Lennona je v New Yorku v hrbet štirikrat ustrelil Mark David Chapman. Ta je umor tudi priznal in do danes ostaja v zaporu. Zanimivo je, da je John, ko je bil še član skupine The Beatles, na vprašanje, kako meni, da bo umrl, odgovoril: "Verjetno me bo ustrelil neki norec.“ Njegova žena Yoko Ono, ki je bila priča Johnovi smrti, je v izjavi za javnost dejala, da pogreba za Johna ne bo, oboževalce pa je prosila, da tako kot John ljubijo in molijo za človeštvo. Njegovo truplo so upepelili in ga izročili Yoko. V spomin na Johna pa je še danes urejeno obeležje na tleh Central Parka v New Yorku, ki je postalo prava turistična atrakcija.
V ustvarjanju glasbe ni več užival
Še en glasbenik, ki je umrl pri 27, pa je pevec Nirvane Kurt Cobain. "Pogrešam tvoj lep obraz in glas.“ "Hvala, ker si bil moj navdih.“ "Kurt, počivaj v miru!“ To je le nekaj posvetil, ki so jih oboževalci letos, 15 let po njegovi smrti, posvetili Cobainu. Kurt se je sam ustrelil v glavo, v njegovem telesu pa so našli tudi večjo količino heroina. Za sabo je pustil poslovilno pismo, v katerem je oboževalcem sporočil, da že dolgo časa ne čuti sreče in navdušenja pri ustvarjanju glasbe. Sicer tudi pri Kurtu obstajajo teorije, da ni nikoli zares umrl, pač pa je uprizoril svojo smrt in se umaknil iz javnosti. Hkrati obstaja tudi teorija, da ni storil samomora, pač pa je bil umorjen.
Legende iz hip hop sveta
Tupac Amaru Shakur je umrl star 25 let. 7. septembra 1996 ga je neznanec štirikrat ustrelil. Umrl je pet dni kasneje v bolnišnici. Tudi okoli njegove smrti se je spletel mit, da v resnici sploh ni umrl, oboževalci in poznavalci glasbene scene pa so razvijali različne teorije o tem, kdo je stal za umorom. Tista najbolj znana teorija je, da je bil v umor vpleten njegov veliki rival Biggie Smalls, ki pa je to odločno zanikal.
Zgodba okoli Tupaca je dobila nov zagon, ko je 9. marca 1997 tudi Notorious B.I.G umrl zaradi strelov neznanca v Los Angelesu. Ena od teorij je namreč, da je Biggiejev umor načrtoval Marion 'Suge' Knight, da bi maščeval Tupacovo smrt. Dlje časa ko mineva, manj je verjetnosti, da bi policiji ali pa komu drugemu uspelo razjasniti vse okoliščine smrti teh dveh raperjev, legenda okrog njunih imen pa se z leti krepi. Seveda sta tudi sama dobro poskrbela za to, saj sta v svojih pesmih napovedovala lastno smrt. Njun spor, pa naj je bil resničen ali ne, ostaja primerjava, h kateri se glasbeni analitiki in mediji zatekajo pri vsakem novodobnem sporu med ustvarjalci te zvrsti.
Praznina, ki je nikoli ne bo moč zapolniti
16. avgusta 1977 je umrl kralj rock'n'rola Elvis Presley. Umrl je neslavno, na tleh domače kopalnice. Njegova smrt je povzročila solze in obup pri njegovih oboževalcih. A sama smrt ni končala njegove kariere. Z Elvisovim imenom se še danes da močno služiti. In ravno na primeru Elvisove smrti in njegove posthumne kariere lahko predvidevamo, kako se bo naprej odvijala zgodba s kraljem popa Michaelom Jacksonom. Dejstvo, da ne bo nikoli utonil v pozabo, bo zagotovo najbolj znala izkoristiti prav glasbena industrija. Da lahko služi s smrtjo, je namreč že večkrat dokazala.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.