Skupina The Dubliners je na glasbeni sceni že tako dolgo, da je o njih težko napisati kaj novega. Njihova zgodba se je namreč začela pisati davnega leta 1962, ko so še pod imenom Ronnie Drew Folk Group v dublinskem pubu O'Donoghue's začeli preigravati staro irsko glasbo. Pozneje so si nadeli današnje ime, ki so ga prevzeli po romanu Jamesa Joycea The Dubliners. Ko so začeli nastopati izven meja Irske in Velike Britanije, so kmalu glasbo svoje domovine ponesli v svet in postali zaščitni znak Irske.

Skupina je zaslovela s svojimi uličnimi baladami in irskimi veseljaškimi pesmimi. Seven drunken nights (priredbo Sedem pijanskih noči je posnel Andrej Šifrer), The wild rover, The rocky road to Dublin, Black Velvet Band, Home boys home in Whiskey in the jar (znana tudi po priredbi rock skupine Metallica), je nekaj njihovih najbolj znanih pesmi.
Člani so igrali oziroma še igrajo na več različnih instrumentov: od kitare, bendža, violine, piščalke, mandoline, irski boben (bodhran) in irsko harmoniko (concertina), kar je dalo njihovi glasbi še večji razpon.
Skupina je tekom 50 let preživela številne spremembe. Ustanovni člani so bili štirje: Luke Kelly, Ronnie Drew, Ciaran Bourke in znameniti igralec bendža Barney McKenna. ''Barney je bil najboljši igralec bendža na svetu, verjetno tudi na Irskem,'' je na začetku tokratnega koncerta v Križankah dejal John Sheahan, ki se je skupini pridružil leta 1964. McKenna je bil zadnji od ustanovne štirice, ki je umrl 5. aprila letos. ''Barney je svoje življenje posvetil potovanjem po svetu in preigravanju irske glasbe. Ljubil jo je. Svet je ljubil njega. Naj počiva v miru,'' so sporočili člani skupine, ki je bila takrat sredi praznovanj ob svoji 50. obletnici. Kljub njegovi smrti so se odločili, da bodo nadaljevali turnejo, štiristrunski bendžo pa namesto njega zdaj igra Christy Sheridan ali pa Gerry O'Connor (v Ljubljani je nastopil slednji).

Sedanji člani John Sheahan, Sean Cannon, Eamonn Campbell in Patsy Watchorn so se med koncertom večkrat spomnili na dolgoletnega prijatelja, ki je preko videoposnetka zapel pesem I wish I had someone to love me, drugi pa so ga spremljali. S svojim značilnim humorjem, ki jih spremlja skozi vso glasbeno pot, so se spomnili tudi drugih članov. ''Ciaran je imel zelo rad žganje in likerje. Imel je znanstveni, skoraj artistični pristop pri zanimanju in preizkušanju neznanih pijač. Ko je spil en kozarec, jih je naročil še sedem. Takšen je bil njegov znanstveni pristop,'' je dejal Sheahan.
Skupina, ki je pri nas nazadnje nastopila septembra lani, je imela koncert razdeljen na dva dela po uro in četrt. Vmes je bil 15-minutni premor, med katerim si je marsikateri obiskovalec privoščil temno irsko pivo, ki so ga v preddverju Križank gostinci točili posebej ob tej priložnosti.

KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.