Za Marrayo navijali tudi predstavniki drugih držav
Največ navijačev v novinarskem središču, kjer so bili novinarji, oboževalci in del nacionalnih delegacij, je imel Izrael, ti so bili tudi najglasnejši. Poleg njih so izstopali še Portugalci, Azerbajdžanci in Avstralci, ki so (z izjemo slednjih, katere predstavnik Guy Sebastian bo na povabilo Evropske radiotelevizijske unije (EBU) in avstrijske javne televizije ORF nastopil v soboto) ob nastopih svojih predstavnikov divje mahali z zastavami in peli z njimi.
Tudi Slovenci presenetljivo nismo bili tiho. Tudi zunaj pred vhodom na prizorišče je bilo pred začetkom drugega predizbora opaziti največ izraelskih zastav. Veliko je bilo tudi britanskih in irskih navijačev, zelo dobro pa so bile zastopane tudi slovenske barve. Za nas so sicer navijali tudi predstavniki drugih držav. Vsi, ki smo jih vprašali, so poznali Maraayo in njuno pesem Here For You, nekomu pa je zelo v oči padla tudi njuna plesalka oziroma violinistka. Je pa bilo tokrat za razliko od prvega predizbora manj navijačev pred dunajsko mestno hišo. Morda je na to vplivalo tudi hladnejše vreme.
Tomaž iz Sester: Zaradi navijanja sem na slabem glasu!
Drugi predizbor je v novinarskem središču spremljal tudi Tomaž Mihelič – Marlenna, ki je s pesmijo Samo ljubezen skupaj s Srečkom Blasom (Daphnejem) in Damjanom Levcem (Emperatrizz), na evrovizijskem odru stal leta 2002. Naša predstavnika sta ga navdušila. "Vtisi so fenomenalni. Njun nastop na odru je bil super. Bil je še boljši kot včeraj na generalki, ki je bila namenjena strokovni komisiji. Zdi se mi, da je Marjetka še bolj suvereno nastopila. Zaradi navijanja sem bolj na slabem glasu, je pa dobro, da je bila Marjetka na toliko boljšem. Bil sem 100 odstotno prepričan, da si zaslužimo odlično uvrstitev. A na Eurosongu nikoli ne veš. Zadaj je toliko lobijev in dejavnikov, ki vplivajo na to. Ne gre le za pesem, žal, saj če bi šlo samo za to, smo letos absolutni zmagovalci brez konkurence. Imamo namreč daleč najboljšo pesem," je prepričan Tomaž, ki so ga kot del Sester pokazali tudi v posebnem bloku, namenjenem najbolj zanimivim trenutkom tega tekmovanja, ki se tokrat odvija že 60. leto.
"Občutek ob pogledu na naš nastop je bil izjemen, neverjeten. To, da se te spomnijo, te nekako poboža. Tudi drugi so bili namreč zanimivo oblečeni, pa jih niso pokazali. Na 50. obletnici pred 10. leti so nas kot edine slovenske izvajalce izpostavili, tudi tokrat pa smo bili videni. Zdi se mi, da je prav tako, saj smo navsezadnje z našim nastopom naredili neki mejnik," nam je povedal Tomaž in dodal, da ga je videno takoj vrnilo v tisti čas.
Marjetka na novinarski konferenci ovita v našo zastavo
Po razglasitvi rezultatov je sledila še novinarska konferenca, na kateri je bilo za sedmo silo na voljo vseh 10 finalistov. Marjetka je nanjo prišla ovita v našo zastavo. Zakonca sta na novinarski vprašanji (vsak je lahko dobil največ dve – eno je bilo rezervirano za predstavnike nacionalnih medijev, za drugo pa so se lahko potegovali mediji iz drugih držav) suvereno odgovorila.
Da zanju vlada zelo veliko zanimanje, smo se lahko prepričali tudi po novinarski konferenci, ko so se okoli njiju zgrnili fotografi iz drugih držav. Finalisti so na novinarski konferenci tudi izžrebali, v katerem delu finalnega tekmovanja bodo nastopili (v 1. ali 2.). Naša sta izžrebala 1., v soboto pa bosta nastopila kot 1. Raay in Marjetka sta si kljub utrujenosti in zanju zelo dolgem dnevu, saj sta v Stadthalle prispela že malce čez poldne, vzela še nekaj časa za slovenske medije. Kaj sta nam povedala, si lahko ogledate in preberete tu.
Dunaj živi z Evrovizijo
Na Dunaju je sicer moč opaziti veliko plakatov za Evrovizijo, z njeno letošnjo grafično podobo pa so prelepljeni tudi uradni taksiji. V avstrijski prestolnici so se odločili tudi, da v počastitev tega dogodka na 49 lokacijah zamenjajo oznake na semaforjih. 120 prehodov za pešce bo tako do konca junija osvetljenih s simboli rdečih in zelenih parov (moški/ženska, ženska/ženska in moški/moški), ki jih krasi srce.
Tomaž, ki je na Dunaju od prejšnjega petka, je izkušnjo opisal kot fenomenalno. "Jaz sem prvič na Evroviziji kot gledalec. Kot izvajalec si namreč malce odrinjen in zaprt v tistih kontejnerčkih, ostalo pa samo delaš. Tisto je res garanje. Čeprav smo bili mladi in smo imeli polno adrenalina, je bilo zelo naporno. Kot gledalec pa spremljam vso to evforijo in vso to fenomenalno organizacijo. Pozanimal sem se pri prijateljih, ki so bili že večkrat na izboru za pesem Evrovizije, pa so mi dejali, da je to ena boljših Evrovizij. Mesto živi, diha z Eurosongom. Na vsakem koraku te nanjo spomnijo letaki ali izrezljane podobe v človeških velikostih. Tudi na podzemni železnici te na določenih postajah opomnijo nanjo. Rečejo denimo: 'Conchita pravi, da ima življenje veliko postaj. Zdaj ste ravnokar prišli na postajo Stadthalle in uživajte v Evroviziji'," nam je z navdušenjem pripovedoval Tomaž, ki pa bi se na evrovizijski oder kljub vsem naporov z veseljem vrnil, a le, če se mu za to ne bi bilo potrebno prebiti skozi mučne predizbore.
"Preveč je metanja polen pod noge. Mislim, da imamo Sestre še vedno ogromno privržencev. To, kar sem doživel, je neopisljivo. Bili smo tudi v dnevnem avstrijskem časopisu. Ljudje me prepoznavajo, kljub temu, da imam čisto drugačno podobo, kot sem jo imel takrat. Pesem Samo ljubezen pojejo v slovenskem jeziku v odlični izgovorjavi, tako da sem imel parkrat kar malo solzne oči, pa nisem ravno neki jokav tip človeka," nam je razkri Tomaž.
Marlenna sicer največ možnosti za zmago pripisuje Švedski, Estoniji in Italiji, kot realist, a s kančkom optimizma, pa tudi Sloveniji. In kaj zna se zgoditi, da se bodo njegove napovedi uresničile. Na drugem predizboru je namreč zadel devet od desetih finalistov. Presenetil ga je le Ciper.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.