Glasba

FOTO in VIDEO: Pod dirigentsko palčko maestra

Ljubljana, 28. 08. 2008 08.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

V Križankah so zadoneli zvoki izpod taktirke legendarnega skladatelja in dirigenta Ennia Morriconeja, ki se je predstavil z orkestrom Roma Sinfonietta.

Morricone je v Križankah navdušil.
Morricone je v Križankah navdušil. FOTO: Špela Macuh

Ljubljano je obiskal legendarni skladatelj in dirigent Ennio Morricone, ki je ob pomoči orkestra Roma Sinfonietta, s katerim sodeluje že petnajst let, predstavil nekaj svojih del in izbrane filmske melodije.

Križanke so bile nabito polne.
Križanke so bile nabito polne. FOTO: Špela Macuh

Nekaj minut čez osmo je na oder stopil mojster, ki ga zagotovo spošuje vsak ljubitelj "špageti" vesternov Sergia Leoneja in številnih klasičnih hollywoodskih uspešnici s Coppolovim Botrom na čelu. Najprej je bila na vrsti kantata Praznina polne duše, ki je šla (najbrž) bolj v slast poznavalcem in ljubiteljem klasične glasbe in ne toliko tistim, ki jim je pri srcu "filmski" Morricone. Kantata za flavto, orkester in zbor, ki jo je Morricone napisal v počastitev tisočletnice katedrale v Sarsini, je namreč dolga okoli tričetrt ure.

Morricone je imel ves orkester pod budnim očesom.
Morricone je imel ves orkester pod budnim očesom. FOTO: Špela Macuh

Nato sta bila na vrsti Nokturno in Passacaglia iz leta 1998, ki ju je posvetil mestecu Cervari, kjer so ga imenovali za častnega meščana. Drugi del koncerta pa je minil v bolj filmskem slogu. Najprej so zaigrali živahno pesem Abolicao iz filma Queimada (1969), v katerem je blestel Marlon Brando, nato Temo Deborah iz Leonejevega filma Bilo je nekoč v Ameriki (1984), Atame! iz Almodovarjevega Zveži me! (1990) ter še nekaj drugih filmskih melodij.

Mojster, ki bo 10. novembra dopolnil 80 let, je nekoliko skrajšan program zaključil s krajšim izsekom glasbe iz zgodovinske vojne drame 1900 (Novecento) slavnega Bernarda Bertoluccija, v katerem je leta 1976 zaigral takrat mladi Robert de Niro.


Po koncertu je sledil tudi sprejem za povabljene. Izbrance je prišel pozdravit tudi sam Morricone.

V Križankah se je tokrat zbrala kopica pomembnežev in povabljencev. Nekateri izmed njih so se dolgočasili, drugi so živčno pogledovali na uro, tretji so se presedali, četrte je mamil spanec, peti pa so cmokali z žvečilnimi gumiji. Nedvomno pa je bilo med publiko tudi veliko povsem običajnih ljubiteljev glasbe, ki so prišli uživat v izvrstni predstavi orkestra pod vodstvom skladatelja, ki je bil petkrat nominiran za oskarja. S častnim kipcem so ga vendarle počastili leta 2007, saj drži kot pribito, da je njegovo ime "zakon" v svetu filmske glasbe. Zvočno podobo je namreč prispeval pri več kot petsto filmih.

Vsi pristni ljubitelji orkestralne glasbe se bodo zagotovo strinjali, da je bil koncert maestra Morriconeja, ki ga je ob tihih pasažah posameznih skladb krepko motil hrup ljudi z druge strani obzidja Križank, eden od koncertnih vrhuncev letošnje poletne festivalske ponudbe v Ljubljani.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.