Večina, ki se je odpravila na tokratni koncert skupine Eagles v avstrijski Gradec, kjer so nastopili v okviru festivala See Rock 2011, niti ni pričakovala, da jih čaka dvojna "porcija" dobrega starega rocka. Kot predskupina se so se namreč predstavili The Straits, v kateri so združeni člani Dire Straits Alan Clark, Phil Palmer in Chris White ter z nekaj novimi sodelavci igrajo največje hite matične zasedbe. In čeprav manjka Mark Knopfler, je marsikoga prepričal Terence Reis, mož, ki ima neverjetno podoben glas Markovemu, delita pa si tudi podoben način igranja kitare. In kaj je bilo lepšega kot pred Eagles slišati skoraj kot "v originalu" večne pesmi, kot so Money For Nothing, Sultans of Swing, Romeo and Juliet ter Brothers in Arms? Ni kaj, The Straits so naslednja najboljša stvar!
Eagles so prišli na oder še nekoliko pred napovedano deveto uro. Program so vpeljali s Seven Bridges Road, pesmijo Steva Younga, ki so jo sami posneli leta 1980 in je še danes zelo popularna. Zapeli so jo petglasno, nato pa postregli z dvema bolj country kot rock obarvanima pesmima. Presenetljivo, a že kot četrta je bila na vrsti njihova največja uspešnica Hotel California. Ravno se je začelo mračiti in na polkrožnem zaslonu za odrom se je pojavil obris znamenitega hotela, poznanega tudi z naslovnice istoimenskega albuma.
Pevec, bobnar in tudi kitarist Don Henley jo odpoje kot pred 35 leti. In uigranost je nekaj, s čimer se lahko pohvalijo vsi štirje. Poleg Henleyja je prav tako od leta 1971 v bendu Glenn Frey, Joe Walsh se jim je pridružil leta 1975, baskitarist Timothy B. Schmit pa leta 1977.
Lep prerez pesmi iz svoje bogate kariere so začinili tudi z nekaj samostojnimi uspešnicami npr. Henleyjeva Boys of Summer, znana s konca osemdesetih, ter Life's Been Good hudomušnega kitarista Walsha. Ena boljših projekcij je bila med še eno Henleyjevo pesmijo Dirty Laudry, med katero so se zvrstile vse večje televizijske zvezde ter naslovnice rumenih revij in spletnih portalov. Med njimi sta izstopala izmišljen naslov "opica toži Joa Walsha" in naslovnica The Time "Don Henley rešil globalno ogrevanje".
Marsikateri Slovenec mlajše generacije (čeprav teh ni bilo v izobilju) se je tako lahko prepričal, da Hiti počasi ni avtorska uspešnica Andreja Šifrerja, temveč pesem Take it Easy, ki sta jo leta 1972 napisala Jackson Browne in Glenn Frey, Eagles pa so jo tokrat zaigrali v dodatku. Pesem je bila poleg skladbe Hotel California ena najbolj toplo sprejetih. Za zaključek dveurnega koncerta so postregli še s prelepo akustično balado Desperado.
In čeprav so se člani zasedbe po koncertu odpeljali vsak v svojem črnem mercedesu (naprej proti Münchnu), lahko ugotovimo, da so Eagles razred zase in nekaj najboljšega, kar je v vsej glasbeni zgodovini ponudil country rock. Za vsakega ljubitelja rocka vsekakor obvezna koncertna lekcija.
Eagles so prodali čez 120 milijonov plošč, imajo pet singlov in pet plošč, ki so dosegle prvo mesto, prejeli so pet grammyjev, njihov album Their Greatest Hits (1971–1975) pa velja za eno najbolje prodajanih plošč vseh časov, saj je z 42 milijoni prodanih izvodov na hvalevrednem šestem mestu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.