Letošnji Mars festival je postregel z vrhunskim nastopom elektronskega superzvezdnika Mobyja, ki je plesne ritme pospremil s kitaro in tolkali. Večer so dopolnili TBF, Darwood Dub, Rotor in Arhibald Arhibaldovich.
V pisani druščini kakovostnih glasbenikov je bil prvo in nosilno ime festivala newyorški glasbenik Moby, ki je bil ta večer praktično edini, ki je nekajtisočglavo občinstvo 'ponesel' do poplesavanja in navdušenega skandiranja. Richard Melville Hall, kot je njegovo pravo ime, je nedavno izdal album Destroyed, ki ga je delno predstavil tudi na tokratnem festivalskem nastopu. Jedro nastopa pa so bili njegovi hiti z najbolj uspešnega albuma Play in naslednika, plošče 18. Na odru je večinoma igral kitaro, od časa do časa pa je poprijel tudi za tolkala. Njegovo petčlansko spremljevalno skupino tvorijo večinoma ženske, izvrstna temnopolta vokalistka, basistka, klaviaturistka, violinistka ter bobnar. Ob delni pomoči vnaprej posnetih ritmov smo tako lahko uživali ob pesmih, kot so Go, Why Does My Heart Feel So Bad?, The Day, We Are All Made Of Stars, Bodyrock, In This World, Honey, Extreme Ways, Porcelain, Natural Blues, za konec pa še energična Lift Me Up. Moby je potrdil primat enega vodilnih elektronskih glasbenikov, seznam izvedenih pesmi pa je bil "festivalski", zato je na žalost izpustil nekaj pesmi, saj ponavadi zaigra tudi kakšno priredbo npr. Whole Lotta Love Led Zeppelinov. Umanjkala je tudi Feeling So Real, sicer pa mu ni kaj očitati. Več o Mobyju pa v intervjuju!
Za njim je bila na vrsti splitska zasedba The Beat Fleet ali na kratko TBF. Predstavili so svoj standardni program uspešnic, ki so jih izdali tudi na s porinom nagrajeni živi plošči Perpetuum fritule. Pesmi, kot so Fantastična, Guzice i sise, Data, Nostalgična ter Smak svita, v živo zvenijo še prepričljivejše. Kultni kolektiv, ki ima tudi v Sloveniji zveste poslušalce, je sicer ravno končal snemanje novega albuma Pistaccio Metallic, ki ga bodo objavili junija.
Pred njimi je oder zavzela beograjska skupina Darkwood Dub, ki igra mešanico rocka, reggaeja ter duba in ima v Srbiji status najboljše underground zasedbe. Zasedba Rotor z Iztokom Turkom na čelu ter Mariom Maroltom (ex-Miladojka Youneed) na saksofonu ter Janijem Hacetom (Siddharta, Elevators) na baskitari. Občinstvo so ogrevali s svojo mešanico ritmičnega housea, disca skupaj z vplivi funka in jazza.
Odprtje festivala pa je pripadlo zmagovalcem predizbora Glasba z drugega planeta, mladi in perspektivni zasedbi Arhibald Arhibaldovich, ki meša različne vplive od hard rocka in vse do plesnih ritmov. Navdih za ime so našli v delu ruskega pisatelja Mihaela Bulgakova, sicer pa so z nastopom opozorili, da bo treba na njih še računati.
Organizatorjem Mars festivala se je tako "open air" različica postavitve odra izkazala za dobro odločitev, saj je bil zvok v primerjavi z lanskim letom (ko je potekal v eni izmed hal Gospodarskega razstavišča) precej boljši, manj odmevajoč in kakovostnejši. Škoda je le, da je občinstvo v večji meri prišlo poslušat le Mobyja in so se pri drugih izvajalcih raje raje odpravili na pivo na katero od stojnic. Mars festival pa se nato seli v Zagreb, saj bodo 10. junija tam glavni 30 Seconds to Mars z igralskim lepotcem Jaredom Letom na čelu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.