63-letni Mežek že okoli 40 let živi in ustvarja predvsem v londonski prestolnici, a se rad vrača na rodno grudo. S koncertom v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma je predstavil glasbeni opus iz različnih glasbenih obdobij, tak naslov pa mu je dal zaradi olimpijskih iger, ki so potekale ''dobesedno pred njegovimi vrati'', je dejal.

S seboj je posebej za ta nastop pripeljal spremljevalno skupino, sestavljeno iz samih britanskih glasbenikov. Čeprav jih je želel predstaviti sredi koncerta, se mu je že po prvi skladbi Krila strgala struna. Ker je bilo treba počakati na zamenjavo, je najprej padlo nekaj šal, nato pa omenjena predstavitev: na kitari mu je delal družbo Robbie McIntosh v vlogi basista, sicer originalni član skupine The Pretenders (igral je za Paula McCartneyja, Norah Jones, Sinead O’Connor), kitarista Simon Johnson in Scott McKeon, bobnar Tim Bye in klaviaturist Steve Smith. Pri prvem, t. i. slovenskem sklopu pesmi, je za spremljevalne vokale poskrbela vokalno-instrumentalna zasedba Hiša.
Sledila je pesem Ljubljanske ceste (ko je prvič prišel v London, je bila originalna skladba Ralpha McTella Streets of London na vrhovih lestvic, bila pa mu je tako všeč, da je napisal slovensko besedilo), nato pa še Ajda pa znova cveti, Nebo po dežju, Vremenska napoved in Julija, njegova najbolj znana avtorska skladba.
V drugem delu koncerta je Mežek predstavil skladbe s plošč, ki jih je posnel v angleščini, pri nas jih ne izvaja tako pogosto (I don’t know, Opposite direction, Someday, It’ll redeem). "Ne vem, zdi se mi, da imajo Slovenci odpor do slovenskih glasbenikov, ki pojejo angleško,'' je pojasnil. "Angleži mi ne očitajo angleščine, upam, da mi je vi tudi ne boste," je dejal v šali.


Kljub dobri energiji v dvorani seveda tudi Mežku ni ušlo, da je marsikateri sedež prazen. ''Seveda bi bil vesel, če bi bila ta dvorana nabito polno, a ni vse v številkah," je dejal, ob tem pa povedal anekdoto iz leta 1987, ko je s svojim velikim prijateljem, sicer glasbenikom svetovnega slovesa sirom Cliffom Richardom nastopil v Hali Tivoli. Povedal je, da je bilo na dan koncerta prodanih 150 vstopnic, še isti dan pa je Richard nastopil kot gost v radijski oddaji. Ko so ga vprašali, ali bo kljub slabemu obisku nastopil, je dejal: "Če pride eden, ga bom povabil na večerjo. Če prideta dva, bom imel koncert." "Dvorana je bila zvečer polna," je razložil Mežek.
Glasbenik, ki sicer prihaja iz Žirovnice na Gorenjskem, si je v tujini ustvaril zavidanja vredno glasbeno kariero. Poleg omenjenega Richarda je sodeloval s takšnimi imeni, kot so Rick Wakeman, Pino Paladino, Luther Vandross in The Hawkins Family (njegovo pesem pa je posnel celo legendarni Jerry Lee Lewis), v Sloveniji, Veliki Britaniji, ZDA in drugod po Evropi pa je ustvaril okrog 25 albumov. Zadnji nosi ime Fair Play, na njem pa je tudi istoimenska skladba, ki jo je (angleško različico) Svet Evrope leta 2003 razglasil za evropsko himno "fair playa" (poštene igre). Za to je zaslužna slovenska gimnastična legenda Miro Cerar, ki je Mežka prosil, ali bi lahko za kongres fair playa, ki je potekal v Ljubljani, posnel skladbo. Dela se je lotil skupaj z Adijem Smolarjem in nastala je omenjena skladba, ki jo je Mežek v Londonu še dodelal in izdal na albumu Tracks.

Kot posebni gost je na oder stopil tudi Mežkov prijatelj in dobitnik bronaste olimpijske medalje v dvojnem dvojcu Iztok Čop (priti bi moral tudi Luka Špik, a je nastop zaradi neodložljivih obveznosti izpustil). Čop je imel kratek govor, v katerem je veliko besed namenil pomenu fair playa. Dejal je, da ima po eni strani smolo, po drugi pa srečo, da tekmuje oziroma je tekmoval v športu, ki ni tako komercialen kot drugi. Z ostalimi tekmovalci so veliko trenirali skupaj in so veliki prijatelji tudi v zasebnem življenju: "Ni lepšega kot premagati dobrega prijatelja, saj ga lahko do naslednje tekme ’dražiš’." Čop je še povedal, da največ šteje zapuščina športnika, da se ga ljudje spomnijo, "saj vse medalje lahko končajo v kakšni škatli za čevlje".
Ob koncu je Mežek izvedel svojo največjo uspešnico Siva pot, nato pa se vrnil in zapel ter zaigral še Podarjeno srcu in še enkrat Julijo. "Upam, da ste uživali, srečno pot domov in lahko noč," je še povedal in tako zaključil dveurni koncert.
Seznam pesmi:
1. Krila
2. Ljubljanske ceste
3. Ajda pa znova cveti
4. Nebo po dežju
5. Vremenska napoved
6. Julija
7. Trnovo, kraj nesrečnega imena
8. Mož prisege
9. Tečem skozi čas
10. Uganka
11. Rima
12. I don’t know
13. Opposite direction
14. Someday
15. It’ll redeem
16. Say a prayer
17. Fair play
18. Siva pot
19. Podarjeno srcu
20. Julija

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.