Glasba

FOTO in VIDEO: McCartney skoraj tri ure preigraval zapuščino Beatlov

Dunaj, 28. 06. 2013 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
13

Sir Paul McCartney je na Dunaju, na enem od samo treh koncertov letos v Evropi, postregel z 39 pesmimi, od tega jih je bilo 26 iz repertoarja Beatlov. S skoraj triurnim šovom je zbranemu občinstvu pokazal, da še vedno uživa v tem, kar počne.

Zadovoljivo polni stadion Ernst Happel je pretekli konec tedna dihal v slogu "beatlemanije", saj je tam v okviru turneje Out There koncertirala živa legenda, 71-letni Paul McCartney. Neponovljivi Macca se je po svojih močeh trudil govoriti celo malo po nemško, občinstvo pa skoraj tri ure zabaval večinoma s pesmimi iz repertoarja legendarnih Beatlov.

71-letni Paul McCartney je še vedno v izvrstni formi.
71-letni Paul McCartney je še vedno v izvrstni formi. FOTO: Miro Majcen

Dve uri in tričetrt je trajal koncert Paula McCartneyja, 71-letnika, ki je bil član nepozabne četverice iz Liverpoola. Menda je okoli 30 tisoč ljudi prišlo poslušat umetnika, ki je prednje razgrnil 38 pesmi, od tega kar 26 iz časov skupine The Beatles. Pol ure pred začetkom se je na prizorišču oz. na stranskih velikih LED-zaslonih začel vrteti predstavitveni film, pravzaprav kolaž fotografij iz Paulovega življenja, DJ pa je vrtel zanimiv venček Paulovih hitov, tako iz časov Beatlov, Wingsov kot tudi iz njegove samostojne kariere. Avditorij se je pridno polnil, seveda pa so najbolj na svoj račun prišli tisti, ki so si privoščili "golden circle" in so bili na stadionu dovolj zgodaj, da so koncert lahko spremljali iz prvih vrst.

Zaigral je 39 pesmi, od tega kar 26 skladb Beatlov.
Zaigral je 39 pesmi, od tega kar 26 skladb Beatlov. FOTO: Miro Majcen

Točno po pol ure, četrt čez 20. uro, pa je bil čas za veliki trenutek in na oder je v družbi svoje spremljevalne zasedbe zakorakal sir Paul McCartney. Začeli so s pesmijo Beatlov Eight Days A Week, nadaljevali pa z Junior's Farm njegove zasedbe Wings. V nadaljevanju so postregli s Paperback Writer, novo pesmijo My Valentine, ki jo je Paul posvetil svoji ženi Nancy Shevell, ob klavirju je zapel The Long and winding road (z albuma Let it be), nato pa še And I love her, Blackbird in Your Mother should know (vse pesmi Beatlov).

Nemogoče je zgrešiti, kako Macca (pe vedno) več kot vidno uživa na odru, naravnost ljubi, kar počne. In to dobro, kaj dobro, vrhunsko počne že več kot 50 let. Kilometrina šteje, a v njegovem primeru sploh ne deluje, da bi bilo vse skupaj zato, ker bi to moral početi, temveč nas čili 71-letnik prepriča, da smo se odločili prav, ko smo prišli na njegov koncert in da bo dal vse od sebe oz. vse, kar je v njegovi moči. In je tudi dal.

Druga polovica koncerta se je začela, ko smo zaslišali razigrani klavir intro pesmi Lady Madonna, ki sta mu sledili igrivi All Together Now in Lovely Rita (vse tri seveda od Beatlov), nato pa resnejša in bolj simfonična Eleanor Rigby, prvič v Avstriji je izvedel Being for the benefit of Mr. Kite, ki jo je napisal njegov (kot se je izrazil) "kumpel" John Lennon. Nato je ob ukuleleju zapel nekoliko hitrejšo verzijo Something (eno najlepših ljubezenskih pesmi Georgea Harrisona, ki jo je napisal za Beatle), tisti "manj poučeni" pa so končno prišli na vrsto ob Ob-La-Di, Ob-La-Da, poskočnici z "dvojnega belega" albuma Beatlov. Sledila je izvrstna Band on the run iz časov Wingsov, za zaključek uradnega dela pa še Back in the U.S.S.R., Let it be ter "bomba" večera Live and let die, pri kateri so zbrani avditorij dobesedno zažgali z ognjem, glasnimi petardami in raketami ob straneh odra. Zares veličasten prizor in veselje v očeh občinstva. Za konec uradnega dela pa seveda še največji hit v karieri Beatlov Hey Jude, ki se je končal ob družnem prepevanju "na na na na na na na ..."

Koncert je trajal dve uri in tričetrt ter se zaključil z ognjemetom.
Koncert je trajal dve uri in tričetrt ter se zaključil z ognjemetom. FOTO: Miro Majcen

V prvem dodatku so se na navdušenje Avstrijcev vrnili z britansko in avstrijsko zastavo in jim pomahali, nato pa zaigrali Day Tripper, Hi, Hi, Hi in I Saw Her Standing There. Sledil je še drugi dodatek, ki ga je Paul začel z akustično Yesterday, nato pa so "eksplodirali" v energično Helter Skelter ter za zaključek zaigrali še "trojček" z albuma Abbey Road, in sicer Golden Slumbers, Carry That Weight in The End. In potem je bil zares konec, po zaključnem ognjemetu, seveda.

Paul je igral večinoma baskitaro in akustično kitaro, usedel pa se je tudi za klavir in poprijel za ukulele.
Paul je igral večinoma baskitaro in akustično kitaro, usedel pa se je tudi za klavir in poprijel za ukulele. FOTO: Miro Majcen

Sam šov je pravzaprav po svoje minimalističen, čeprav smo lahko pri večini pesmi spremljali veličastne animacije na gigantskem zaslonu v ozadju, se Paul večinoma zadržuje ob svoji baskitari, občasno sede za klavir ali pa vzame v roke akustično kitaro ali ukulele. Priznati je treba, da je bila izkušnja pred leti, ko je nastopil na arenskem koncertu v Milanu, po vzdušju precej drugačna. Glasni in obnoreli Italijani so pač nekaj drugega kot zadržani Avstrijci, Slovaki, Slovenci in še kdo, ki so se zbrali tokrat na Dunaju. A sir Paul se je potrudil, celo več kot to. Njegov koncert je uživancija od začetka do konca. Očitno za tiste na odru kot tudi pod njim. Sploh, če človek pozna skoraj vse pesmi na pamet. In takih je bilo ta večer zelo veliko. Seveda so vmes tudi "firbci", ki bodo morda nekoč razlagali svojim otrokom, da so bili na koncertu Paula McCartneyja, ki je bil v slovitih The Beatles. A zdi se, da so pesmi Beatlov tako kot tudi Stonesov brezčasne. In da bodo živele naprej. A dokler je Macca v tako dobri formi, se ni za bati, da ga ne bi kdo, ki ga je zdaj zamudil in mu je žal, še kdaj ujel v živo. Njegovi koncerti pa postajajo vse bolj "ekskluziva", letos poleti je tako imel le tri koncerte v Evropi, in sicer v Varšavi, Veroni in na Dunaju. Kolikor mu pač ustreza.

Odrski šov je popestril bogat svetlobni park in mestoma velikanske projekcije v ozadju.
Odrski šov je popestril bogat svetlobni park in mestoma velikanske projekcije v ozadju. FOTO: Miro Majcen

Do 6. oktobra je v Kunsthaus Wien na Dunaju na ogled tudi razstava fotografij Linde McCartney, ki jo je Paul menda prišel na hitro obiskat 6. junija, ko so jo odprli. Razstavo smo si tudi ogledali, reportažo pa bomo objavili kmalu!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Titanum
30. 06. 2013 11.58
+9
Sem bil v Veroni, odličen koncert, starejši izvajalci so še vedno najboljši, ne vidim nekega podmladka, plus tega, Paul je trenutno najuspešnejši še živeči glasbenik na svetu.
helter skelter
29. 06. 2013 11.57
+8
Bil na koncertu - fenomenalno
ogopogo
28. 06. 2013 23.44
+19
Paul ...daleč največja legenda popularne glasbe vseh časov. Na to kar je ustvaril in doživel se mu prikloni lahko vsak glasbenik na tem planetu.
dimmupero
28. 06. 2013 23.29
-23
katastrofa ,kdo je ta nadomestk,ki mu v 30 letih ni ratal en komad,kle pa 30 pesmi od bitlov
mth213
28. 06. 2013 23.40
+3
Tudi, če je nadomestnik je po letu 1966 napisal boljše komade kot prej, kajti on je po tem letu napisal že spodaj omenjene komade (Live and let die ni napisal za beatlese).
dimmupero
29. 06. 2013 02.04
-7
live and let die je najdu v predalu še iz starih cajtov
mth213
28. 06. 2013 23.25
+5
Nisem glih fan beatlov ampak Sira Paula Mccartneya pa vedno rad poslušam. Let it be, Yesterday, Hey Jude, Obladi Oblada, Live and let die... moje najbljubše pesmi bitlov in pri vseh je avtor Sir Paul.
Miki_Piki
28. 06. 2013 20.34
+23
MacCa je preprosto car...star je 71 let pa ni bil pri miru niti sekunde (:
kitzbil
28. 06. 2013 20.07
-18
ta beatl mi je bil vedno najbolj zoprn, zdej pa vidš usodo.....
Maček2
28. 06. 2013 19.50
+13
bi šla koj na njegov koncert,če bi lahko:) legenda
pingvinislo5
28. 06. 2013 19.16
+38
koncert 2 uri 45 minut zamude samo 15 minut pri začetku koncerta 39 komadov 2 dodatka delo avtor 50 komadov ki so bili med top 10 na lestvicah v tujini (največ med vsemi) 32 komadov na prvem mestu bilabordove lestvice preko 100 milijonov prodanih plošč 100 milijonov prodanih singlov 60 zlatih plošč 2200 predelav drugih skupin uspešnice yesterday itd itd... slovenci pa hodimo poslušat kaj...? na radijih nam vrtijo kaj..? na 24 ur pišejo o čem..?
NATYKA666
28. 06. 2013 19.06
-7
po nekaterih teorije zarote to sploh ni pravi Paul.. Paul naj bi že bil nekaj časa mrtev... že v času beatlov.. usodna zanj naj bi bila prometne nesreča ... :-) zdaj si pa misli ... zgolj pišem kar sem gledal...
Debely
29. 06. 2013 09.33
+8
Bedarije. Ravno o tem smo debatirali na avtobusu, ko smo šli na Dunaj. Talenta ne moreš ponarediti.