Nu metal zasedba Korn, ki nikoli več ni dosegla uspeha svojih prvih treh albumov Korn (1994), Life Is Peachy (1996) in Follow the Leader (1998), jo počasi, a pridno maha proti dvajsetemu letu obstoja. Svoj zvok so poskušali že nekajkrat redifinirati, a priznati je treba, da še vedno najbolje zvenijo kot Korn, bend, ki "ga žge". In tako je bilo tudi tokrat, ko so nastopili v mali dvorani zagrebškega Doma sportova.
Predskupina StillWell, ki se deklarira kot "street metal", je bila ogrevalni sladkorček, sploh ker v njej kitaro igra Reginald "Fieldy" Arvizu, basist zasedbe Korn. Občinstvo je zanimiv bend, ki je maja izdal prvenec Dirtbag, toplo sprejelo, čeprav ne moremo mimo dejstva, da so vsi čakali na "pravo stvar".
Ko so se na odru pojavili pevec Jonathan Davis, kitarist James "Munky" Schaffer in basist Fieldy, je dvorano zajel val navdušenja. Bend je leta 2005 zapustil Brian "Head" Welch, leto kasneje pa še bobnar David Silveria, ki ga je zamenjal Ray Luzier. Nekateri sicer pogrešajo Heada, ki ge zdaj nadomešča "ghost" kitarist v ozadju. No, Korn, so vmes postali štiridesetletniki, a še vedno ohranjajo mladostno energijo in imajo "šus" kot v najboljših časih. Resda so morda nekoliko manj "poskočni", Jonathan pa si med pesmimi pomaga s čistim kisikom in izusti kak krik manj iz svojih glasilk, a hiti zvenijo, kot morajo.
Blind, Here To Stay, Freak on a Leash, Shoots & Ladders, Got The Life, It's On, Falling Away From Me, Twisted Transistor, Make Me Bad, Did My Time in tako naprej. Skoraj ni bilo pesmi, ki bi manjkala, z izjemo A.D.I.D.A.S. Izvedli so čez dvajset skladb, nekatere sicer res nekoliko "na hitro" oz. skrajšano, vmes pa poskrbeli še za nekaj impresivnih solovložkov. Pri Shoots & Ladders je Jonathan tradicionalno prišel na oder s škotskimi dudami in zaigral uvod, med pesmijo pa so prešli v udarno solažo Metallicinega komada One, seveda ob navdušenem skandiranju občinstva. Podoben moment so ponovili, ko so v eno od pesmi vkomponirali We Will Rock You zasedbe Queen.
Dvorana, ki še zdaleč ni bila polna, saj bi obiskovalcev (optimistično gledano) lahko našteli tam okoli slabih dva tisoč, je kljub temu "pokala po šivih", saj so bili na kupu očitno pravi oboževalci benda. In če so bili Korn inovatorji v devetdesetih, jim tega tudi danes nihče ne more oporekati in očitno je, da je imajo zares zvesto publiko. Skupina, ki morda v ZDA ni več to, kar je bila, v Evropi še naprej žanje dober odziv, kar si nedvomno tudi zasluži.
Očitno je, da zasedba, ki dela na nasledniku albuma Korn III: Remember Who You Are iz lanskega leta, še vedno hlepi po tem, da ponudi nekaj novega. Bend je sicer že objavil prvo pesem Get Up v sodelovanju z dubstep glasbenikom Skrillexom, kar pomeni svež veter v njihovih jadrih. "Album bo imel teatralično in eksperimentalno noto. Vse skupaj bo eklektično, z nekaj čudnimi, bolj lahkotnimi pesmimi in hip hop vplivi," za novo ploščo napoveduje Davis.
Pred koncertom smo srečali tudi producenta Rossa Robinsona, ki si je prišel ogledat svoje nekdanje varovance, sicer pa se trenutno ukvarja tudi z novim albumom Siddharte. A bo očitno imel prste zraven tudi pri nastajajoči deseti plošči Korn, čeprav naj bi produkcijo zaupali še enemu njihovemu staremu znancu Brendanu O'Brienu. Robinson je odgovoren za njihov zvok, ki so ga ustvarili na prelomnih prvih dveh ploščah, sam pa je med drugim produciral tako Slipknot in Limp Bizkit kot tudi Deftones, Machine Head in Fear Factory.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.