Vsi, ki so si zaželeli zabave na festivalu Schengenfest, so letos lahko prišli na svoj račun, saj je bilo zadoščeno zalo raznovrstnim glasbenim okusom. Zagotovo največje zanimanje, tudi obiskovalcev iz tujine, je požela južnoafriška atrakcija Die Antwoord, ki je po besedah navzočih naredila tudi največji žur. Pred njimi je na petkov večer nastopila domača kultna zasedba Laibach, pred njimi pa Moveknowledgement, High 5 in Kuga. Drugi večer sta bila glavna 2Cellos, za povrhu pa še Bajaga & Instruktori, Strojmachine in Zmelkoow. Poskrbljeno je bilo tudi za prvžence elektronskih ritmov na elektro odru, kjer so v soboto nastopili Hex, zadnji dan pa so elektro ritme razširjali Ian F, Valentino Kanzyani in Beltek.
Nedeljski večer sta ogrevali domači zasedbi Zebra Dots in Muff, ki sta dodobra pripravili teren za prvo večje ime večera, in sicer britansko trip hop in downtempo zasedbo Morcheeba, ki je prijetno umirila sicer od dežja precej osveženo ozračje. Morda celo nekoliko preveč. Zasedba je lani izdala osmi album Head Up High, z njimi pa je zadnjih pet let spet pevka Skye Edwards, ki je bila v Vinici prijetno sproščena, sprva nekoliko zadržana, a se je tekom nastopa razživela in razplesala v svoji svetli krinolini s cvetličnim vzorcem. Morcheeba, ki smo jo pred leti lahko videli tudi na zagrebškem INmusic festivalu, je prijetno "skuliran" bend, ki morda niti ni nujno festivalski, zagotovo pa ima tudi pri nas veliko privžencev.
Sledil pa je še vrhunec večer s finskimi rockerji HIM. Ville Valo, s katerim smo nedavno poklepetali v Gradcu, in druščina so prišli na oder okoli polnoči, navdušenje deklet v prvih vrstah pa je bilo popolno, saj še vedno velja za svojevrstni seks simbol in šarmira s svojim baritonsko obarvanim glasom. Tokrat je "pozabil" na črno obrobljene oči, ves čas nastopa pa je ostal zakrit s črno čepico in še s kapuco. Bend je postregel z največjimi hiti kot so Join me, Gone with the sin ali priredbo Wicked Game, s katero so širše zasloveli. Oboževalci so dobili svoje, sicer pa je nastop izzvenel nekoliko neizrazito.
Organizatorjem Schengenfesta morda ne bi škodila kakšna lekcija na temo "se gremo veselico ali festival?", popraviti pa bi se dalo še marsikaj, od gneče ob prihodu, prepotrebnega delovnega prostora za sedmo silo, pa še marsikatere malenkosti, ki štejejo. Schengenfest je programsko na dobri poti, da prevzame primat med slovenskimi festivali, čeprav bi se bilo potrebno vprašati, ali gre za festival, ki želi biti podrobneje profiliran ali pač ponuditi čimveč in za vsakogar, kar smo lahko po svoje lahko videli že na Pivu in cvetju v Laškem, kjer so v mestu poskrbeli za populistični okus množic, na glavnem odru pa za zahtevnejše glasbene okuse. Dejstvo je, da je letos največji "bum" naredila aktualna in do konca odštekana zasedba Die Antwoord, katero so drli poslušat tudi tujci in je bila zagotovo zadetek v polno.
In če se bo razmišljalo v tej smeri, v kolikor se bo organizatorjem računica izšla, potem nas lahko čakajo še zanimive zadeve, ki bodo pritegnile še številčnejše domače in mednarodno občinstvo. Ob vsakoletnih izboljšavah, vloženemu trudu in znoju pa bi bilo zagotovo škoda, da bi šlo za "samo še en festival", ki skuša s preverjenimi imeni privabiti čim več ljudi. Upajmo, da bodo organizatorji razmišljali tako o aktualni glasbi kot o organizacijskih izboljšavah, seveda v mejah zmožnosti. Schengenfest je tako uspešno "nadomestil" prej izredno popularni Rock Otočec, zagotovo pa je njegova ambicija večja in ne zgolj, da postane "novi blatni raj", temveč festival, ki se bolj ali manj lahko kosa s podobnimi festivali v tujini.
Več o nedeljskem večeru v prispevku, ter foto in video utrinkih!
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.