Glasba

FOTO in VIDEO: Tom Jones še ni pozabil peti

Zagreb, 22. 11. 2011 04.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Jure Rejec
Komentarji
2

V Zagrebu se je ustavil legendarni popevkar Tom Jones, ki kljub letom še naprej snema pesmi, koncertira in hodi na turneje. Čeprav je na odru nekoliko počasnejši kot nekoč, ga glas več kot očitno še ni zapustil.

Tom Jones kljub častitljivim letom še vedno nastopa na različnih koncih sveta.
Tom Jones kljub častitljivim letom še vedno nastopa na različnih koncih sveta. FOTO: Miro Majcen

Vitalni pevec, ki je svojo glasbeno kariero začel graditi v valižanskih ''beznicah'' pred skoraj pol stoletja, se je v hrvaški prestolnici ustavil v sklopu svoje evropske turneje Praise & Blame, kar je tudi naslov njegovega zadnjega, lani izdanega albuma. Jones, ki je bil nekoč znan po košatih kostanjevih laseh, je danes pošteno siv, a nekateri zanj pravijo, da je kot staro vino – starejši kot je, boljši je. Že res, da na svojih koncertih ni več tako gibčen kot na svojem vrhuncu v 60. in 70. letih, a miganje z boki in zadnjo platjo je vseeno nekaj, kar še vedno obvlada.

Jones je svoj nastop, ki se je začel v kar dobro zapolnjeni zagrebški Areni 10 minut čez deveto zvečer, začel s pesmijo Give a little love z albuma 24 hours. Obiskovalci, med katerimi so pričakovano prevladovali starejši ljubitelji glasbe valižanskega pevca, so si lahko svoja grla dodobra ogreli že v naslednji pesmi – She's a lady namreč velja za enega največjih njegovih hitov.

Jones, ki se je rodil kot Thomas John Woodward, kasneje pa je nastopal pod imenom Tommy Scott, se je v svoji dolgoletni karieri, ki traja vse od sredine 60. let, preizkusil tudi v filmski glasbi. Leta 1965 je namreč zapel naslovno pesem Thunderball v četrtem filmu o znamenitem vohunu Jamesu Bondu, ki ga je takrat že četrtič upodobil Sean Connery. Po udarni baladi je sledila še ena njegova velika uspešnica, in sicer What's new pussycat iz tistega leta, kasneje pa še znana balada I'll never fall in love again.

V karieri, ki se je začela sredi 60. let, je ustvaril številne uspešnice.
V karieri, ki se je začela sredi 60. let, je ustvaril številne uspešnice. FOTO: Miro Majcen

71-letni pevec, ki je večino svojega življenja preživel v ZDA, med koncertom (razen pogostih vzklikov ''Oh, yeah'') ni veliko govoričil, je pa povedal nekaj besed o nekaterih pesmih. Pri svoji prvi založbi Decca je leta 1964 posnel prvi singel z naslovom Chills and Fever, za katerega je dejal, ''da je bil on edini, za katerega je verjel, da bo uspešen''. No, izkazalo se je, da ni imel prav, saj se pesem ni prebila na britanske glasbene lestvice. Povsem drugače pa je bilo s pesmijo, ki je sicer precej novejšega datuma: Sex Bomb je pod produkcijo Mousse T-ja izdal leta 1999, velja pa za največji hit na albumu Reload.

Pohvalil ga je tudi Jerry Lee Lewis

Pri svoji naslednji pesmi se je Jones spomnil svojega prijatelja Joolsa Hollanda, s katerim sta leta 2004 izdala skupni album s preprostim naslovom Tom Jones & Jools Holland. V dvorani se je zato slišala pesem St. James Infirmary Blues, sledila pa je še pesem Am I Wrong, po kateri je pevec pohvalil svoje spremljevalne glasbenike, za katere je pripomnil, da lahko gredo v bar. ''Rad bi šel z njimi … No, morda čez nekaj ur,'' je dejal in na usta obiskovalcev zvabil nekaj nasmehov.

Še vedno je poln ljubezni: koncert je začel s pesmijo Give a Little Love, končal pa s priredbo Kiss.
Še vedno je poln ljubezni: koncert je začel s pesmijo Give a Little Love, končal pa s priredbo Kiss. FOTO: Miro Majcen
Vse izvajane pesmi:

- Give a Little Love

- She's a Lady

- Thunderball

- What's New Pussycat?

- Hard to Handle

- I'll Never Fall in Love Again

- Chills and Fever

- Sex Bomb

- St. James Infirmary Blues

- Am I Wrong

- Burning Hell (priredba od Johna Leeja Hookerja)

- Didn't It Rain

- Green, Green Grass of Home

- Detroit City (Mel Tillis)

- Delilah - Mama Told Me Not to Come (Randy Newman)

- You Can Leave Your Hat On

- If I Only Knew

- It's Not Unusual

dodatek:

- Hey Pocky Way

- Kiss

Jones je povedal tudi zgodbo, kako je leta 1965 kupil najnovejšo ploščo Jerryja Leeja Lewisa Country Songs For City Folks, na kateri mu je bila neverjetno všeč pesem Green, green grass of home. Odločil se je, da jo posname, kmalu pa jo je pred Lewisom tudi zapel. ''Tom, to je številka ena,'' mu je dejal ''The Killer''. Jones mu je nato zavrtel še eno pesem, in sicer Detroit City, za katero je Lewis odvrnil, ''da je prav tako številka ena''. ''Skorajda je imel prav,'' je dejal Jones.

Sledila je velika uspešnica Delilah, najprej v akustični, nato še ''udarni'' različici, ki je večino občinstva dvignila na noge, zatem pa še priredba You can leave your hat on, po kateri je sicer bolj znan Joe Cocker. ''S to pesmijo se je vse začelo,'' je Jones dejal zbranim, s tem pa seveda mislil na svoj drugi singel It's not unusual, ki ga je posnel leta 1965. Pesem, ki je postala velika uspešnica tako na Otoku kot čez lužo, je Jonesu prinesla tudi grammyja za najboljšega debitanta.

Zatem je Jones oder zapustil, a se kmalu vrnil. Ob predstavitvi vseh članov zasedbe je zapel še Hey pocky Way in priredbo Princea Kiss, nato pa se poslovil z besedami: ''Dame in gospodje! Radi vas imamo, bog vas blagoslovi. Poljub!''

Občinstvo je uživalo v nostalgičnem večeru.
Občinstvo je uživalo v nostalgičnem večeru. FOTO: Miro Majcen

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Okoliletajoca
22. 11. 2011 20.57
+5
Se strinjam. Tako odličnega koncerta nisem pričakovala in še danes me nosi!
HellWolf
22. 11. 2011 15.23
+6
čeprav že precej v letih... še ni za odpis :) legenda...