Zasedba Laibach je v Križankah ob pomoči simfoničnega orkestra premierno izvedla avtorsko kompozicijo po motivih Krsta pri Savici Franceta Prešerna. Tudi najbolj prekaljeni privrženci skupine so se takoj strinjali, da so bili priče nečemu edinstvenemu.
OGLAS
Laibach, ki so uspešno sodelovali s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija že 9. februarja letos v znameniti bruseljski dvorani Henry Le Boeuf v Palači lepih umetnosti, so zdaj s simfoniki in mešanim zborom predstavili razširjen koncertni program. Večer v Križankah je bil poln nemirnega pričakovanja, med občinstvom pa oboževalci, veliko tujcev in izbrana klientela. V prvem delu so izvedli poemo Olav Trygvason Edvarda Griega, ki so jo nato prelili v premierno 30-minutno avtorsko kompozicijo po motivih Krsta pri Savici Franceta Prešerna, ki se dogaja v času pokristjanjevanja Slovencev in bojev med kristjani in pogani.
Čeprav je znano, da je skupina Laibach prispevala glasbo za predstavo Dragana ŽivadinovaKrst pod Triglavom, bi po tokrat slišanem lahko dejali, da je njihova uglasbitev, ki so jo ob pomoči simfonikov odigrali v povezavi z interpretacijo odlomka iz nedokončane Griegove opere, ki govori o krvavem rojstvu krščanstva na Norveškem in Švedskem, nekaj najboljšega, kar smo, v glasbenem smislu, od njih kdaj koli slišali.
Celo najbolj zagrizeni oboževalci, med katerimi so jih nekateri videli morda blizu stokrat, so si bili edini, da je bil nastop v Križankah, posebej izvirna uglasbitev Prešernove pesmi, nekaj izrednega, neponovljivega. Projekcije Prešernovega rokopisa so napolnile Križanke, vokalista Milan in Mina pa sta citirala verze legendarne pesmi. Koncert je tako sovpadel s 30. obletnico postavitve retrogardističnega dogodka Krst pod Triglavom Gledališča sester Scipiona Nasice.
Po slabi uri prvega dela koncerta in dvajsetminutnem premoru so se v drugem delu naslonili predvsem na pesmi z albuma Spectre (Eurovision, Whistleblowers, We are Millions, Resistance is Futile) ter stare favorite Smrt za smrt, Now you will pay ter za sam zaključek, v dodatku, izvedli Opus Dei/Leben heisst Leben.
Pesmi so popestrili z osveženimi in še bolj dodelanimi projekcijami ter standardno impresivnim svetlobnim šovom. Najbolj fascinantno pa je bilo poslušati spoj elektronike ter pristnih "živih" zvokov simfoničnega orkestra kot tudi mešanega pevskega zbora. Slišati Life is Life (Opus Dei) ob pomoči simfonikov, živih tolkalcev in pihalne sekcije je bilo, poleg izredne genialnosti Krsta, zares zvočno impresivni vrhunec večera. Svoje impresije večera je na slikarsko platno strnil tudi slikar Zmago Modic, ki je ob strani med koncertom naslikal dogajanje na odru, sicer pa je orkestracijo za orkester izdelal mladi slovenski skladatelj Anže Rozman, dirigent pa je bil Simon Dvoršak.
Utrinke iz Križank si oglejte v fotogaleriji in posnetku!
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Tisti, ki ne razumete dogajanja okoli Kima, ki ne razumete kaj so NSK in Irwin ter Novi val naredili za konec prejšnjega sistema so res bogi. Začelo se je davno in na tak način (a vam povem, kako so me miličniki hebal 24/7), nadaljevanje je s Kimom. Le da je debeli gl up, naši so vedeli, da jim dogaja.
Gate na glavo pa dva svinčnika v nos, pa skozi na državne stroške živet in cuzat se ve na katerega mislim, tukaj je pa razlika edino namesto gat, usnjena kapa.
Čeprav gre za neke vrste iposojo pesniške verzij Prešerna in poskus prikaza glavnega vzroka , ki nas je Slovane pripeljal do tu kjer smo. Nadejam se predstavi , ki bo potrkala na vest vsemu Slovanskemu rodu in nas vsaj za moment poskusila zopet poeneotiti. "strahljivca v celem ni imel števili....khm!?"
Ves koncert je bil kritika neoliberalizma in cerkve. In obojim so očitali le, kar jim lahko in bi jim morali očitati praf fsi mi. Gre namreč za zgodovinska dejstva....Glasbeno so komu fšeč, drugim niso. Sporočilno pa niso ne levi, ne desni, ampak pravi. Koliko od vas je še takih?
Sicer pa mislim, da večina tistih, ki jih ne mara, jih ne mara predfsem zato, ker naj bi spadali na levo stran politične opcije. Tisti, ki jim le ni fšeč njihova glasba, se pač ne vznemirjajo.
Krst pri Savici, to je krščanska tematika, z njo se Prešeren odkupil Cerkvi zaradi svojega "freigaistovstva";))) Prešeren vedno aktualen a povejte mi kaj neki ima Prešeen skupnega z LEVICO, tistimi ki SLOVENIJE nočejo, je ne marajo vzdihujejo po JUGOSLOVANSTVU, za Laibache vemo kam spadajo, všeč mi pa njihov ime ;)))
Ti pa 100% nisi prebral Krsta pri Savici....kaj bi imel skupnega z levico?.....Zdravlica: Živé naj vsi naródi, ki hrepené dočakat dan, ko, koder sonce hodi, prepir iz svéta bo pregnan, ko rojak prost bo vsak, ne vrag, le sosed bo mejak! ... In še Internacionala: Vstanite v suženjstvo zakleti, ki jarem vas teži gorja. Zdaj pravda stara v borbi sveti vas kliče za prostost sveta....... Boljše vprašanje bi bilo, kaj bi imel Prešeren z desnico? Bleiwies kot fiziokratsko in razsvetljensko usmerjen konservativec, samo kot namig.....
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.