63-letni Gene Simmons, 61-letni Paul Stanley ter nekoliko mlajša Tommy Thayer in Eric Singer tudi po 40 letih, odkar je nastala zasedba Kiss, še naprej sanjajo svoje rock'n'roll sanje. Prva dva sta v bendu že od samega začetka, ko se je po neslavnih začetkih iz zasedbe Wicked Lester počasi izcimila skupina Kiss. Thayer in Singer sta v bendu okoli dve desetletji, saj se je na solokitari in bobnih zamenjalo kar nekaj članov, v originalni postavi pa sta bila poleg Simmonsa še Ace Frehley in Peter Criss.
Več kot 100 milijonov prodanih albumov priča o kredibilnosti Kiss, ki pa so jim leta 2009 zavrnili vstop v rock'n'roll alejo slavnih, čeprav so bili nominirani. A Kiss so bolj kot glasbeniki v prvi vrsti "šovmeni", saj prodajajo veličasten rock'n'roll šov. Njihov rockerski cirkus se pač vrti že štiri desetletja. Ko so v osemdesetih slekli svoje kostume in si obrisali barve z obraza, kar naenkrat niso bili več to, kar so legije njihovih oboževalcev pričakovale. Kiss vojska (Kiss army), kot se imenujejo njihovi oboževalci, niso bili zadovoljni. Osemdeseta so tako minila v tipični hardrockerski maniri in divjih pričeskah tistega časa, a to očitno ni bilo to. Oboževalci so zahtevali svoje in pozneje to (spet) dobili nazaj.
Konec devetdesetih in v novem tisočletju so se Kiss vrnili v vsej svoji bleščavi pompoznosti. In čeprav se je zdelo, da bo njihova t. i. poslovilna turneja leta 2000 zadnja, se je zaradi povpraševanja zadeva takoj spremenila. Kiss so namreč svoj prvi milijon zaslužili s prodajo svojih izdelkov, ki obsegajo vse, od zobnih ščetk do krst. Njihov adut pa ostajajo živi nastopi, saj je prvi živi album Alive! (1975) na lestvici albumov vztrajal kar 110 tednov in ostaja njihova najboljša živa plošča.
Lani ob koncu leta so po albumu Sonic Boom iz leta 2009 izdali novo ploščo Monster, ki je po mnenju kritikov "med njihovimi boljšimi izdelki", o čemer priča tudi uvrstitev na prvo mesto ameriške Billboardove hard rock lestvice. Potem ko smo se leta 2010 na njihovi prejšnji turneji pogovarjali z Genom Simmonsom in Ericom Singerjem na Dunaju, smo tokrat obiskali Codroipo, kjer je v čudoviti vili Manin zasedba nastopila v okviru letošnje turneje Monster, seveda v imenu zadnjega albuma.
Kar pa še zdaleč ni pomenilo, da so igrali v prvi vrsti nove pesmi. Teh je bilo zgolj za vzorec, saj so prevladovali stari favoriti. Oder je pred začetkom prekrivala črna zavesa s srebrnim napisom Kiss, nato pa je okoli 21. ure zastor padel in rockerski cirkus se je začel tako, da so se vsi štirje z gibajočih se podijev počasi spustili na oder. Začeli so s Psycho Circus, Shout it out loud ter starejšo Let me go, rock'n'roll z drugega albuma Hotter than hell (1974). Nad veličastno odrsko konstrukcijo se je bohotil velikanski kovinski pajek, ki so ga tekom koncerta različno osvetljevali, med nastopom pa naj bi se spustil, a je bilo to tokrat (žal) onemogočeno, saj je bil oder menda nekoliko premajhen in zadeva ni bila izvedljiva.
A te "malenkosti" pravzaprav najbrž nihče sploh ni pogrešal, saj so Kiss udarili s svojo standardno predstavo, ko je npr. med pesmijo War Machine Simmons bruhal ogenj, ko je za pesem God of thunder bljuval kri in nato poletel na sam vrh odrske konstrukcije in odpel pesem. Paul Stanley, ki je zadolžen za ogovarjanje občinstva, ki ga je bilo tokrat tam med pet in šest tisoč, je pri pesmi Love Gun poletel med občinstvo, saj se je po "jamesbondovsko" zavihtel na podij s kamerami in reflektorji, kjer smo ga potem lahko spremljali prek velikanskega ekrana na ozadju odra. Uradni del se je zaključil po uri in pol z zimzeleno Rock'n'roll all nite in papirnatimi konfeti v zraku. Na kratko bi lahko rekli, da imajo Kiss "old school" pristop z dodatkom moderne koncertne tehnologije.
Dodatek so začeli z Detroit Rock City, ki so ga tokrat poimenovali kar v Videm Rock City, pesem pa je pospremila bogata pirotehnika in ples ognja. Njihov najbrž največji hit I was made for lovin' you, ki ima pravzaprav disko ritem, je bil prav tako eden od vrhuncev, čeprav ga je zaznamoval kiks, ko so namesto naslednje kitice še naprej peli refren. Koncert so zaključili z bolj baladno Black Diamond s prvega albuma, sam konec pa je pospremil pirotehnično-ognjeni rafal. Po dveh urah je sledil še priklon in pozdrav videmskemu občinstvu z napisom na ekranu "Kiss te ljubi, Videm" ob zvokih pesmi God gave rock'n'roll to you II.
V bistvu Kiss že desetletja "prodajajo" eno in isto. A zagotovo ga ni pravega rockerja, ki si jih ne bi želel ogledati v živo in doživeti njihovega rock'n'roll šova, ki bi lahko trajal "vso noč", kot pojejo v eni izmed uspešnic. Kiss so že zdavnaj iznašlo formulo, ki deluje. In ta je, da se demon, zvezdni otrok, mačkon in vesoljski as predstavijo v fantastični predstavi, z bombastičnim rock'n'roll šovom, ki je prava paša za čutila. Pesmi morda celo stopijo v drugi plan, kar pa, roko na srce, niti ni tako pomembno. Kiss je treba v življenju doživeti vsaj enkrat, saj zagotovo velja, kar na začetku pravi glas, ki jih najavi: "Hoteli ste najboljše, dobili ste najboljše! Najbolj vročo zasedbo na svetu – KISS!" O, ja, Kiss so "vredni svojega denarja" in če pri kom posebej velja rek, da "ga ni biznisa, kot je šovbiznis", potem so Kiss živo poosebljenje tega.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.