Čeprav se je nekoč zdelo, da je industrial glasba zgolj še eden produkt post punka, se Laibach kot tak s punk ideologijo ni nikoli identificiral, temveč je zgolj soobstajal v času, ko so v Sloveniji na plano silile številne bolj ali manj obstojne punk zasedbe tistega časa. Bolj kot punk je Laibach zanimal zvočni eksperiment v slogu pionirjev Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire ali Test Dept. Kreativni pristop Laibach Kunsta, "umetnosti kot vzvišenega poslanstva", radikalnost, parodija, manipulacija in retrogardistični pristop je Laibach zrcalil po eni strani v umetnosti (slikarstvu), po drugi pa v glasbi. Ta je sprva temeljila na nasnetih zvokih, industrijskih šumih, hrupu, zvočnih zankah, ki so jih križali s sireno megafona, ter vmesnimi pasaži posameznih instrumentov npr. kitare in tako naprej. Pozabiti ne gre na gramofone, z lepilnimi trakovi zlepljene plošče, s katerih so predvajali posamezne zvočne odseke, radijske aparate itd. Njihova prva "besedila" pa so bolj spominjala na govore s partijskih sestankov kot pa na kaj drugega. Njihove zvočne manifestacije tistega časa torej brez težav uvrstimo v zvrst industriala, čeprav njihov "hrup" ni bil nikoli sam sebi namen, temveč sredstvo za doseganje nečesa višjega, večjega, kljub samozadostnosti in včasih neizkušenosti samih protagonistov.
A vse to je zapisano v zlato zgodovino Laibacha, ki je kmalu zatem svoje delovanje razširil in ga v glasbenem smislu razvil v bolj ušesom prijazno godbo, ki jih je ponesla širom sveta, z velikim uspehom pa delujejo 35. leto.
Kako so zveneli njihovi začetki, pa si lahko prisluhnete v posnetku!
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.