Glasba

FOTO in VIDEO: Dr. John, legenda, ki glasbo živi po svoje

Ljubljana, 09. 11. 2014 10.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Ljubljano je obiskal legendarni Dr. John, eden redkih preživelih velikanov, ki še vedno igra in predstavlja glasbeno dediščino New Orleansa. Nekdanji voodoo čarovnik in psihadelik, podprt z najrazličnejšimi subtancami, sedaj nastopa z izvrstno zasedbo The Nite Trippers.

Dr. John & The Nite Trippers - 12
Dr. John & The Nite Trippers - 12 FOTO: Miro Majcen

Dr. John, človek, katerega ime povezujemo z New Orleansom, je eden redkih preživelih nosilcev iz zlatih časov blues, rock'n'rolla, funka, jazza. Že kot najstnik je bil džanki, saj je živel v divjih šestdesetih in sedemdesetih, med imeni, s katerimi je sodeloval ali igral pa sta tako Mick Jagger in Eric Clapton kot tudi Fats Domino, Ray Charles, Van Morrison, Aretha Franklin in Thelonious Monk. Slednji mu je ob prvem srečanju tudi na glavo poveznil afriški klobuk, ki je postal njegov zaščitni znak. Leta 1968 je izdal prelomni album Gris-Gris, že od mladih let pa ga imenujejo "doktor", saj je bila njegova pojava vedno navdahnjena z vuduizmom, sproščenost hipijevstva in kičem parade Mardi Gras, ki je v New Orleansu zgodi vsako leto na "debeli" četrtek.

Šestkratni grammyjevski dobitnik, ki je od leta 2011 tudi član Rock'n'Roll Hall of Fame, je v Ljubljano prišel predstavljat svoj "best of" repertoar, z izvrstno zasedbo glasbenikov v najnovejši postavi The Nite Trippers. Dve leti nazaj je izdal izvrstni album Locked Down (2012), ki mu ga je produciral Dan Auerbach iz The Black Keys, letos pa je izšla plošča Ske-Dat-De-Dat: The Spirit of Satch, posvečena legendarnemu Louisu Armstrongu.

Legendarni glasbenik je dobre volje, saj pravi, da nima "nobene skrbi na svetu".
Legendarni glasbenik je dobre volje, saj pravi, da nima "nobene skrbi na svetu". FOTO: Miro Majcen

Slaba dva tedna pred svojim 74 letom je Malcolm John "Mac" Rebennack, kot je njegovo pravo ime, v prostor ljubljanske urbane kulture vnesel duh ameriškega bluesa in hkrati vsega kar pooseblja glasbeno dediščino njegovega rodnega New Orleansa. Po pustošenju Katrine je Dr. John večkrat poudaril svoje nezadovoljstvo, kako malo je ameriška vlada naredila za obnovitev njegovega mesta, čeprav so po njegovih besedah imeli "nešteto dobrodelnih koncertov".

"Uradna" oprava Dr. Johna v vsej svoji veličini in ekstravaganci.
"Uradna" oprava Dr. Johna v vsej svoji veličini in ekstravaganci. FOTO: Miro Majcen

A tudi po 46 letih od prvenca njegov glas ostaja krepak bluesovski steber, pa naj gre za zimzeleno Iko Iko ali njegov največji hit Right Place Wrong Time. V norih šestdesetih in sedemdesetih so veliko vlogo igrale tudi droge, ki pa ga po njegovem petdesetem letu niso več zanimale. Nekdaj popularna voodoo estetika (še vedno ima na klavirju lobanjo) in nalezljiva blues-rock-jazz-funk mešanica sta naleteli na topel odziv slovenskega občinstva, med katerim je bilo opaziti številne predstavnike genaracije, ki jih je njegova magija navduševala že v sedemdesetih. In Dr. John zna glasbo izvajati na svoj način. Skupaj z impozantno pozavnistko Sarah Morrow. Tako kot mu je v sanjah naročil Louis Armstrong.

Utrinki v posnetku in fotogaleriji!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.