Glasba

FOTO in VIDEO: Na Kamfestu 'grmelo' z zasedbama Borghesia in Laibach

Kamnik, 17. 08. 2014 10.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Zasedbi Borghesia in Laibach sta že od osemdesetih let prejšnjega stoletja trdno zasidrani v alter tradiciji. Borghesia z novim albumom And Man Created God kot pionir zvrsti EBM nadaljuje z osveženo ekipo, Laibach pa z manifestom in albumom Spectre prav tako suvereno koraka naprej po svoji poti.

Potem, ko sta v osemdesetih, po Titovi smrti, na sceno udarili zasedbi Laibach in Borghesia, nič ni bilo več tako kot je bilo. Borghesia je od leta 1982 naprej povsem nadvladala evropsko EBM (electronic body music) sceno, navduševala z multimedijskimi šovi, udarno in napredno alter godbo, neobremenjeno s spolnimi referencami, Laibach pa si je od prvih akcij "budnosti" v Trbovljah, pa vse do skrivnih koncertov in javne televizijske obsodbe v Ljubljani pridelal prepoved delovanja in imena.

Laibach je kontinuiteto vzdrževal naprej in se transformiral skupaj s časom in je na zadnji plošči Spectre spet aktualen kot je tudi vedno bil, saj na njej svari, da je združena Evropa preteklost. Borghesia pa se je spet obudila prav letos, ko sta Aldo Ivančić in Dario Seraval 10. junija za ameriško založbo Metropolis Records izdala novo ploščo And Man Created God. Maja sta obelodanila vidospot We Don't Believe You, ki je s posnetki nedavnih slovenskih vstaj in neposredno sporočilnostjo več kot aktualen. "Današnja kriza sistema je za Borghesio navdihujoča," sporočata Aldo in Dario, ki še naprej nadaljujeta tradicijo prepovedanega, tabuiziranega in zatrtega.

Borghesia je junija izdala novi album And Man Created God.
Borghesia je junija izdala novi album And Man Created God. FOTO: Miro Majcen

Postava Borghesie je tako okrepljena s petimi izvrstnimi glasbeniki, tudi pevko Ireno Tomažin, ki se dobro dopolnjuje s Seravalovim glasom, celotna zvočna podoba pa je udarna, čeprav s precej več podarka na pravih instumentih in z manj elektonike, a prepričljiva in zelo dobro uigrana. Zaigrali so tako nekaj pesmi z novega albuma kot stare favorite (Ni upanja, ni strahu, Blato, Goli, uniformirani, mrtvi, Nočne šetnje). Po poskusni predstavitvi na festivalu Sajeta in festivalu WGT v Leipzigu, so Borghesia več kot pripravljeni, da konec leta (spet) osvojijo Poljsko, Belgijo in Švedsko, kjer imajo napovedane nastope, saj so v živo prava poslastica.

Zasedba Laibach je na Kamfestu predstavila standardni Spectre/Revisited program.
Zasedba Laibach je na Kamfestu predstavila standardni Spectre/Revisited program. FOTO: Boštjan Tušek

Laibach je po Schenghenfestu nastopil z malenkost okrnjenim festivalskim programom (brez priredbe Warme Lederhaut), a je doslej najbolj zapolnil prizorišče Kamfesta, čeprav je bil edini koncert, ki je bil plačljiv. Udarnost in popolnost zvoka je zopet krepko zarezala v ušesa obiskovalcev, standarno dober nastop pa ni zmotilo niti nekaj dežja na začetku 90-minutnega koncerta.

Oglejte si foto in video utrinke z obeh koncertov!

"Ledena kraljica" Mina Špiler.
"Ledena kraljica" Mina Špiler. FOTO: Boštjan Tušek
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.