Predstavnica Švedske je z glasom, edinstveno koreografijo in dodelanim odrskim nastopom, ki ga je krasil celo sneg, prepričala največ gledalcev in nacionalnih strokovnih žirij. Zmagala je prepričljivo pred ruskim Buranovskim Babuškam in predstavnikom Srbije Željkom Joksimovićem, na koncu pa je zbrala 372 točk. Z živahno pesmijo Euphoria je slavila že v drugem polfinalnem večeru.
57. izbor pesmi Evrovizije je potekal v novozgrajeni Kristalni palači, kjer sta bila tudi oba polfinalna izbora. Iz prvega, ki je potekal v torek, se je v veliki finale uspelo uvrstiti predstavnikom Romunije, Moldavije, Islandije, Madžarske, Danske, Albanije, Cipra, Grčije, Rusije in Irske.
Drugi polfinale je bil za Slovenijo bolj pomemben, saj se je v njem s pesmijo Verjamem predstavila Eva Boto, ki pa se v konkurenci 18 držav ni uspela uvrstiti med 10 finalistk. Več glasov so zbrali predstavniki Litve, Bosne in Hercegovine, Srbije, Ukrajine, Švedske, Makedonije, Norveške, Estonije, Malte in Turčije. Slovenija se je med 18 državami uvrstila na predzadnje 17. mesto, so ob koncu sporočili organizatorji. Za nami so končali le še Slovaki.
V finalu je tako vsega skupaj pristalo 20 držav, ki so se pridružile t.i. ''velikim petim'', ki so imele mesto na največjem evropskem glasbenem izboru že zagotovljeno. Gre za Veliko Britanijo, Francijo, Nemčijo, Španiji in povratnico Italijo, ki največ prispevajo v ''evrovizijsko malho''. Kot običajno je bila polfinala rešena tudi gostiteljica, letos Azerbajdžan, ki je Pesem Evrovizije gostila zaradi lanskoletne zmage njihovega dueta Eldar & Nigar. Da spomnimo, Evropo sta na finalu v nemškem Düsseldorfu prepričala s skladbo Running Scared, ki sta jo zapela tudi na začetku letošnjega finala.
Vrstni red nastopajočih:
1. Velika Britanija: Engelbert Humperdinck - Love Will Set You Free
2. Madžarska: Compact Disco - Sound Of Our Hearts
3. Albanija: Rona Nishliu - Suus
4. Litva: Donny Montell - Love is Blind
5. Bosna in Hercegovina: Maya Sar - Korake Ti Znam
6. Rusija: Buranovske Babuške - Party For Everybody
7. Islandija: Greta Salome in Jonsi - Never Forget
8. Ciper: Ivi Adamou - La, La, Love
9. Francija: Anggun - Echo (You and I)
10. Italija: Nina Zilli - L'amore è femmina
11. Estonija: Ott Lepland - Kuula
12. Norveška: Tooji - Stay
13. Azerbajdžan: Sabina Babajeva - When The Music Dies
14. Romunija: Mandinga - Zaleilah
15. Danska: Soluna Samay - Should've Known Better
16. Grčija: Eleftheria Eleftheriou - Aphrodisiac
17. ŠVEDSKA: LOREEN - EUPHORIA
18. Turčija: Can Bonomo - Love Me Back
19. Španija: Pastora Soler - Quédate Conmigo
20. Nemčija: Roman Lob - Standing Still
21. Malta: Kurt Calleja - This Is The Night
22. Makedonija: Kaliopi - Crno i belo
23. Irska: Jedward - Waterline
24. Srbija: Željko Joksimović - Nije ljubav stvar
25. Ukrajina: Gaitana - Be My Guest
26. Moldavija: Pasha Parfeny - Lăutar
Na stavnicah je najbolje kazalo Španiji, Azerbajdžanu in Švedski, ki ima sicer privilegij, da se njeno udeležbo na Evroviziji zelo pogosto omeni v povezavi z zmago skupine ABBA leta 1974. Tokrat so imele stavnice prav, zmaga pa je za to skandinavsko državo že peta (1974, 1984, 1991, 1999, 2012).
Finalni evrovizijski maraton, ki je trajal čez polnoč, je sicer z balado Love will set you free za Veliko Britanijo uvedel legendarni, 76-letni Engelbert Humperdinck, ki je svoje čase po vrhovih britanskih glasbenih lestvic posegal s pesmimi, kot so Release me, The Last Waltz in A Man Without Love.
Španija se je zmage branila
Nato je sledilo še 25 držav, nastopajoči na odru so skušali narediti vse, da bi naslednjo Evrovizijo gostila prav njihova domovina. Izjema je bila nemara le španska predstavnica, ena od favoritinj za zmago, Pastora Soler. Vodstvo španske televizije je pevko, ki je zapela pesem z naslovom Quedate Conmigo, namreč na pol v šali pozvalo, naj nikar ne zmaga, saj si država, pogreznjena v finančno krizo, preprosto ne more privoščiti, da bi gostila 58. pesem Evrovizije.
Na finalnem večeru so ponovno veliko pozornosti pritegnili ruske babice in hiperaktivna irska dvojčka, Nina Zilli s pesmijo L'amore e femmina za Italijo, Anggun, ki je za Francijo izvajala pesem Echo, Nemec Roman Lob s pesmijo Standing Still in lanska zmagovalka, Azerbajdžan, ki jo je tokrat zastopala Sabina Babajeva s pesmijo When the Music Dies.
12 slovenskih točk za Srbijo
Slovenija je za razliko od lanskega leta, ko se je za točke v finalu s pesmijo No One borila Maja Keuc, tokrat sodelovala le pri podeljevanju točk oziroma izbiri končnega zmagovalca. Glasovanje je že nekaj let nespremenjeno in je bilo enako kot je bilo v obeh polfinalih – polovico glasov so prispevali gledalci prek telefonskega glasovanja, polovico pa strokovne žirije posameznih držav. Te so svoje glasove oddale že v petek po drugi vaji tekmovalcev. Slovensko žirijo so letos sestavljali pianistka in tekstopistka Urša Vlašič, pevka Lea Sirk, pevec in producent Aleš Vovk - Raay ter pevca Omar Naber in Slavko Ivančič.
Telefonsko glasovanje se je začelo po predstavitvi vseh 26 pesmi, trajalo pa je natanko 15 minut. Organizatorji so že pred tem sporočili, da se bo lahko iz ene telefonske številke glasovalo večkrat, in sicer 20-krat. Ko se je glasovanje zaključilo, so države zbrale telefonske glasove in jih združile z glasovi žirije. Sledilo je že ustaljeno sporočanje glasov v neposrednem prenosu vseh sodelujočih držav, letos kar 42. Nacionalni predstavniki – slovenske točke je sporočila Lorella Flego – so v javljanju razkrili, komu so njihove žirije in glasovalci namenili 8, 10 in 12 točk, točke od 1 do 7 pa so se izpisale avtomatično.
Slovenci so 8 točk namenili ruskim babicam, 10 so podarili kasnejši zmagovalki Loreen, največ 12 pa jih je prejel Željko Joksimović, ki je zastopal Srbijo.
Nad babuškami iz Buranova je bil navdušen tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki jim je za njihovo odlično uvsrtitev tudi že čestital. Poudaril je, da sta ga navdušila talent in zanos, s katerima so nastopile na tekmovanju. Babice so po njegovih besedah s pesmijo Party for Everybody (Zabava za vse), ki so jo zapele v udmurtščini, poskrbele za odlično promocijo ruske večkulturnosti. Obenem je babicam obljubil, da jih bo kmalu tudi obiskal v domači vasi, saj želi videti, kako tam živijo, predvsem pa se prepričati, ali imajo resnično na voljo zgolj en televizor za celotno vas.
Spektakel v senci nedemokratičnega režima
Navkljub vsemu blišču in razkošju, ki ga ponuja azerbajdžanska prestolnica, pa je bil evrovizijski teden zaznamovan tudi s protivladnimi protestniki, ki so želeli izkoristiti medijsko pozornost svetovne ali bolje rečeno evropske javnosti in opozoriti na po njihovem mnenju avtoritarno vladavino in kršenje človekovih pravic. V petek so tako blizu osrednjega prizorišča organizirali t. i. ''flash mob'', ki pa se je po posredovanju policije hitro končal. Odpeljali so več ducatov protestnikov, tri pa so v soboto obsodili na pet- oziroma šestdnevno zaporno kazen, sedmim pa so naložili plačilo kazni v višini od 20 do 25 manatov (od 20 do 25 evrov).
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.