Kdo bo nastopil še enkrat, so odločili glasovi žirije in gledalcev.
V današnjem polfinalu so se sicer predstavili predstavniki Črne gore, Islandije, Grčije, Latvije, Albanije, Romunije, Švice, Belgije, Finske, Izraela, San Marina, Cipra, Danske, Rusije, Madžarske, Avstrije, Moldavije in Irske. Prireditev v Kristalni palači se je sicer začela ob 21. uri po našem času.
V finalni del tekmovanja pa gredo naslednje države:
1. Črna gora - Rambo Amadeus: Euro Neuro
2. Islandija - Gréta Salóme & Jónsi: Never Forget
3. Grčija - Eleftheria Eleftheriou: Aphrodisiac
4. Latvija - Anmary: Beautiful Song
5. Albanija - Rona Nishliu: Suus
6. Romunija - Mandinga: Zaleilah
7. Švica - Sinplus: Unbreakable
8. Belgija - Iris: Would You?
9. Finska - Pernilla Karlsson: När jag blundar
10. Izrael - Izabo: Time
11. San Marino - Valentina Monetta: The Social Network Song
12. Ciper - Ivi Adamou: La La Love
13. Danska - Soluna Samay: Should've Known Better
14. Rusija - Buranovske babuške: Party for Everybody
15. Madžarska - Compact Disco: Sound of Our Hearts
16. Avstrija - Trackshittaz: Woki mit deim Popo
17. Moldavija - Pasha Parfeny: Lăutar
18. Irska – Jedward: Waterline
Slovenija na stavnicah niha
V četrtek sledi še drugi predizbor, v katerem bo pod zaporedno številko devet nastopila tudi slovenska predstavnica Eva Boto s pesmijo Verjamem. Ali bo Sloveniji uspel preboj v finale, je težko napovedati, saj na lestvici niha, a slovenska delegacija verjame v uspeh. Eva bo pesem s podporo spremljevalnih vokalov, pevke so prevzele tudi znaten del koreografije, zapela v slovenskem jeziku.
Na sobotnem finalu se bo sicer predstavilo 20 nastopajočih: tisti, ki so napredovali iz polfinalov, in velikih pet, ki največ prispevajo v "evrovizijski proračun" – Velika Britanija, Francija, Italija, Španija in Nemčija, manjkal pa seveda ne bo niti Azerbajdžan, ki je zmago slavil lani. Spomnimo: v nemškem Düsseldorfu sta s pesmijo Running Scared slavila Eldar & Nigar.
Na Evroviziji tudi Celine Dion in Julio Iglesias
Zgodovino pesmi Evrovizije poleg nadvse različnih mnenj spremlja tudi vrsta podatkov in statistik. Potem ko so leta 1950 ustanovili EBU (European Broadcasting Union), so si vodilni zamislili, da bi lahko po vzoru italijanskega San Rema izpeljali prireditev na evropski ravni. Evrovizija je bila sprva zaradi sočasnega spremljanja v živo tudi tehnični eksperiment – ker takrat še ni bilo satelitske televizije, je evrovizijska mreža oddajala na mikrovalovnem spektru. Prvo zmagovalno pesem Evrovizije je leta 1956 zapela predstavnica Švice Lys Assia.
Evrovizija je bila odskočna deska za kar nekaj velikih glasbenih imen – Celine Dion, Cliffa Richarda, Julia Iglesiasa in seveda za švedsko skupino ABBA. Ta je zmagala leta 1974, njihova pesem Waterloo pa je leta 2005, ob 50-letnici prireditve, po mnenju žirije in občinstva obveljala tudi za najboljšo pesem v zgodovini Evrovizije. Rekord največkrat predvajane evrovizijske zmagovalne pesmi drži Blu Di Pinto Di Blu, znana je tudi kot Volare, ki jo je pel Domenico Mudugno.
Zgodovina pesmi Evrovizije kaže, da se je na zadnjem mestu največkrat, kar desetkrat, znašla Norveška, ki pa je trikrat tudi zmagala. Največkrat, sedemkrat, je slavila Irska. Največ zmagovalnih pesmi so zapeli v angleščini, dobro se obnese tudi francoščina, toda številni predstavniki, letos tudi naša predstavnica, prisegajo na izvedbo v svojem maternem jeziku.
Vsako leto prenos pesmi Evrovizije spremlja približno 125 milijonov gledalcev iz Evrope in tudi Avstralije, Kanade, Egipta, Hongkonga, Indije, Nove Zelandije ter ZDA.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.