Neponovljivi in kljub 52 letom izredno poskočni Jello Biafra, nekdaj vodja vodilne ameriške punk zasedbe Dead Kennedys, se je tokrat predstavil z zasedbo The Guantanamo School of Medicine (GSOM). Za vse tiste, ki so svojevrstno predstavo zamudili julija na Šklabfestu, je bila tokrat idealna priložnost za popravni izpit. Biafra je bil s prvotno mišljene Metelkove prestavljen v Center urbane kulture v Šiški. To je bilo dobro za vse tiste, ki niso radi na koncertih preveč stisnjeni in imajo radi nekaj manevrskega prostora, saj velja, da bi bilo najbrž še precej bolj divje, če bi nastopili na manjšem prizorišču.

Biafra ostaja zvest svojemu neposrednemu podajanju dejstev, predvsem kritik na račun ameriške vlade, sociale, zaporov, svetovne prevlade mega korporacij in tako naprej. Nekdaj svojega prvega sovražnika Busha ml. je sedaj zamenjal z Obamo, ki pa po slišanem, vsaj po njegovem mnenju, ni kaj prida boljši. Poskočni 50-letnik tako postreže z odrskim šovom, ki mu ga najbrž zavida marsikateri novinec, njegov glas pa ostaja v izvrstni formi, napadalen – kot je vedno bil in kot tudi mora biti.
Čeprav se je Biafra v zadnjih dvajsetih letih posvečal v glavnem "spoken word" šovom, na katerih je v "infotaiment" slogu podajal svoje poglede na svet, je vmes sodeloval že s celo vrsto zasedb, med drugim Lard, D.O.A., No Means No, Melvins, Mojo Nixon ... In četudi je nekoč že izjavil, da je opravil s preteklostjo, je poleg pesmi s plošče The Audacity of Hype zasedbe GSOM dodal tudi nekaj hitov iz zapuščine Dead Kennedys, kot sta California über Alles in Holiday in Cambodia.

Med nastopom je ošrvknil ameriški sodni sistem, kako zasebni zapori služijo na račun zapornikov, okrcal je tudi Nicholasa Sarkozyja in njegovo obravnavanje priseljencev, nič kaj dobro je ni odnesel Obama, obsodil pa je tudi množično potrošništvo, sedenje za računalnikom ter korporativno zmanipuliranost modernega časa.
Vedno glasni frontman je še vedno brez dlake na jeziku, saj je eno prvih političnih akcij izvedel že leta 1979, ko je kandidiral za župana San Francisca in bil skoraj izvoljen. Sedaj mu mnogi napovedujejo, da bo kandidiral za ameriškega predsednika leta 2012. Glede na njegovo zagnanost in odprto izražanje načel to niti ni tako nemogoče. Sicer pa verjamemo, da bo vztrajal v svoji punk drži, tudi če pride na katerega od političnih položajev, saj je sam sebi zvest že več kot 30 let, odkar je na sceni.

Koncert je bil nekoliko manj divji kot tisti na Šklabfestu v začetku julija, ki so ga mnogi ocenili kot najboljšega v zadnjih letih, vseeno pa je postregel s prvinsko punk energijo in jasnimi sporočili legendarnega "punk fotra". Kot predskupina je nastopila zasedba Joko Ono, med njihovim nastopom pa je vidno ob strani odra užival tudi sam Biafra. In kot je na koncu dobre ure in pol nastopa, v katerem se je na oder vrnil kar trikrat, rekel tudi sam – še kdaj na svidenje!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.