Na pompoznem evrovizijskem odru 54. izbora za pesem Evrovizije si je zmago pripela Norveška. Alexander Rybak je že od samega začetka veljal za prvega favorita in opravičil vse napovedi. Tokrat se niso zmotile niti stavnice niti spletne napovedi, Norveška je vodila od začetka do konca. Prikupen fant, ki živi na zahodu in prihaja z vzhoda. Hkrati prepeva etno skladbo z vzhodnjaškim pridihom, na odru pa ga odlikuje neverjetna karizma. Evrovizijska formula, ki očitno deluje, saj je s 387 točkami postavil nov rekord. Na drugo mesto se je z 218 točkami uvrstila Islandija in na tretje z 207 Azerbajdžan.
Skozi finalni večer sta občinstvo v Olimpijski areni vodila ruska pevka Alsu, ki je leta 2000 na tekmovanju zasedla drugo mesto, in televizijski voditelj Ivan Urgant. Za otvoritev finalnega večera so poskrbeli Terem Quartet, Cirque du soleil in zmagovalec iz leta 2008 Dima Bilan s skladbo Believe, ki se je takoj na začetku zapletel v lastni kostum, skladbo pa odpel na playback.
Kaj se je dogajalo?
Začela je Litva, prvi res bučen aplavz pa je požela Francozinja Patricia Kaas, ki jo dobro poznajo tudi v Rusiji. Glas se je tresel švedski predstavnici Maleni Ernman. Scenski efekti prvega od favoritov Grka Sakisa so spravili na noge celo areno, ljudje pa so ponoreli ob nastopu svoje predstavnice Anastasije, ki prihaja iz Ukrajine. Pripravili so ji odlično scenografijo, vseeno pa Rusi s to skladbo in nastopom niso napovedali bitke za najvišja mesta. Sta pa svoje delo odlično opravila Azerbajdžanca in njune plesalke, ki sta svoj nastop pripravljala na Švedskem. V prvem paketu favoritov se je predstavila tudi odlična Bosna in Hercegovina.
Drugi del se je začel z dinamičnim turbofolkom iz Moldavije in nadaljeval z mogočno balado iz Malte. Predstavile so se uspešnejše violine od naših Urban Simphony iz Estonije. Danci so poskrbeli za enega manj zanimivih nastopov, pri nemškem predstavniku pa smo tri četrtine nastopa čakali na Ditto von Teese, ki je bila v ospredju celih deset sekund. Ozračje je spet ogrela zapeljiva turška predstavnica in nikoli ne bo pojasnjen razlog, zakaj sta njena plesalca oblečena v zeleno, medtem ko štiri dekleta na odru nosijo rdečo. Albanija se je predstavila s tipično evrovizijsko kičasto mineštro, največji favorit Alexander Rybak pa je storil vse, da bi Norveška osvojila še tretjo zmago v zgodovini. Oder je za prikupnim Norvežanom zavzela najbolj seksapilna tekmovalka letošnjega izbora, Ukrajinka Svetlana, in spet poskrbela za eksploziven šov, ki je pokazal, kaj vse zmore veličasten oder v ruski prestolnici. Romunija je dokazala, da lepota in glas ne gresta vedno vkup, ravno nasprotno pa je potrdila čudovita Jade iz Velike Britanije, ki so ji močno ploskali že med nastopom. Da se finale ne bi zaključil preveč lepo, je poskrbel še en evrovizijski kič iz Finske, večer pa je zaključila vroča Soraya iz Španije.
Končni rezultat:
1. 387 točk Norveška: Alexander Rybak - Fairytale
2. 218 točk Islandija: Jóhanna Guðrún Jónsdóttir – Is It True?
3. 207 točk Azerbajdžan: AySel & Arash - Always
4. 177 točk Turčija: Hadise – Düm Tek Tek
5. 173 točk Velika Britanija: Jade Ewen- It's My Time
6. 129 točk Estonija: Urban symphony - Randajad
7. 120 točk Grčija: Sakis Rouvas - This is the night
8. 107 točk Francija: Patricia Kaas - Et S'il Fallait Le Faire
9. 106 točk Bosna in Hercegovina: Regina – Bistra voda
10. 92 točk Armenija: Inga & Anush Arshakyanner – Nor Par
11. 91 točk Rusija: Anastasia Prikhodko - Mamo
12. 76 točk Ukrajina: Svetlana Loboda - Be my Valentine
13. 74 točk Danska: Brink - Believe again
14. 69 točk Moldavija: Nelly Ciobanu - Hora din Moldova
15. 57 točk Portugalska: Flor de Lis – Todas As Ruas Do Amor
16. 53 točk zrael: Nora & Mira – There must be another way
17. 48 točk Albanija: Kejsi Tola - Carry me in your dream
18. 45 točk Hrvaška: Igor Cukrov ft. Andrea - Lijepa Tena
19. 40 točk Romunija: Elena Gheorghe – The Balkan Girls
20. 35 točk Nemčija: Alex Swings Oscar Sings! - Miss Kiss Kiss
21. 33 točk Švedska: Malena Ernman – La Voix
22. 31 točk Malta: Chiara – What If We
23. 23 točk Litva: Sasha son - Love
24. 23 točk Španija: Soraya - La Noche Es Para Mí
25. 22 točk Finska: Waldo's People – Loose Control
Slovenija končala na 16. mestu v drugem polfinalu
Slovenska ekipa se kljub brezhibnemu nastopu v polfinalu ni uvrstila v finale. Quartissimo in Martina so delili usodo dua Platin, Omarja Naberja in Rebeke Dremelj. Če sta bila Platinovca daleč stran od uvrstitve v finale, pa se je ta Omarju in Rebeki izmuznila za las. Slovenski predstavniki so v drugem polfinalu zbrali 14 točk in končali na 16. mestu. Za finale bi potrebovali več kot 60 točk. Delegacija bo prispela na letališče Jožeta Pučnika v nedeljo ob 17.50.
Vrnitev žirije
Po letu 1997 se je pri končnem odločanju spet upošteval glas strokovne žirije, ki bo enakovredna telefonskemu glasovanju v posamezni državi. Največ pobud za spremembo glasovanja je prišlo z zahoda, saj so prav Velika Britanija, Francija, Španija in Nemčija največje osmoljenke preteklih festivalov. Zvesti privrženci telefonskega glasovanja pa pravijo, da omenjene države tako ali tako niso zaslužile boljše uvrstitve. Slovensko nacionalno žirijo, ki je delo opravila že med generalko so sestavljali Nuša Derenda, Matjaž Vlašič, Anžej Dežan, Dušan Hren in Aida Kurtovič.
Pred tekmovanjem se je umaknil vodja ruskih žirantov Philip Kirkorov, saj tesno prijateljuje z nekaterimi udeleženci in tekmovalci letošnjega izbora. Med njimi sta recimo Grk Sakis Rouvas in Maltežanka Chiara. Kirkorov je sicer dejal, da je profesionalec in da prijateljstvo na njegovo strokovnost ne bi vplivalo, vendar se je vseeno odločil za umik, da se izogne kasnejšim obtožbam.
Stavnice
V zadnjih letih so slavile tiste države, ki zmage na Evroviziji še niso okusile. To se je zgodilo kar sedemkrat zapored. Estonija, Latvija, Turčija, Ukrajina, Grčija, Finska, Srbija in Rusija so države, ki so slavile prvič. Letos pa vsaj glede na stavnice ne bo novinke na prestolu. Norveška, Grčija, Velika Britanija, Ukrajina in Azerbajdžan veljajo za največje favorite. Spletna stran Esctoday pa je tik pred začetkom objavila najnatančnejšo napoved, ki obstaja in po kateri naj bi si zmago pripela Norveška. Druga naj bi bila Turčija, tretja pa Grčija. Mesta od štiri do deset naj bi zasedli Azerbajdžan, Islandija, Bosna in Hercegovina, Velika Britanija, Ukrajina, Francija in Estonija. V zadnjih petih letih so pri omenjeni spletni strani zadeli kar tri zmagovalce, lani pa prvo in drugo mesto v obratnem vrstnem redu. Letos so pravilno napovedali kar 19 od 20 finalistov.
Nasilje policije nad geji
Slabo luč na državo gostiteljico pa je vrgel tudi incident, ki se je zgodil na dan finala. Moskovska policija je nasilno preprečila približno 30 aktivistom za pravice homoseksualcev, da bi na paradi ponosa opozorili na diskriminacijo gejev in lezbijk v Rusiji. Protestnike je takoj napadla policija in jih 20 odvlekla v avtobuse. Lotila se je tudi aktivistov, ki so se po dogodku pogovarjali z novinarji. Prva od udeležencev se je na incident odzvala švedska predstavnica Malena Ernman, ki je izrazila podporo aktivistom. Na svojem spletniku je zapisala: "Zdi se mi zelo žalostno, da ne dovolijo, da bi se lahko poklonili ljubezni."
Zanimivo je to, da je Rusija v želji po zmagi na evrovizijsko tekmovanje leta 2003 poslala izjemno prepoznaven lezbični dvojec t.A.T.u, saj naj bi jim ravno evropska slava pomagala pri osvajanju lovorike. Rusinji sta končali na tretjem mestu, letos pa sta lahko brez zadržkov nastopili kot spremljevalni program v prvem polfinalu.
Novica o dogodku se je hitro razširila po svetu, na BBC-jevi spletni strani je celo druga najbolj brana novica dneva.
KOMENTARJI (560)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.