Švedsko skupino, ki je zasedla 18 mesto, je slaba uvrstitev močno prizadela. "Mi smo najboljši bend na svetu, ne glede na kakršno koli usrano glasovanje," je Eurosong popljuval pevec skupine The Ark Ola Salo. "To pač ni prizorišče za skupino kot je naša," je dejal pevec skupine, ki je veljala za eno od favoritk.
V Veliki Britaniji se vrstijo kritike na račun britanske skupine Scooch in sistema glasovanja. Čeprav popevka Evrovizije daleč zaostaja za drugimi glasbenimi dogodki na Otoku, si je samo glasovanje v soboto zvečer ogledalo okrog 10 milijonov gledalcev.
Za britansko skupino Scooch sta glasovali le Irska (7 točk) in Malta (12) , tako da je z vsega 19 točkami, skupaj s Francijo, pristala na predzadnjem mestu.
Britanski časnik Sunday Mirror je z nemalo ironije objavil, da je z "bleščečim" kvartetom "Britanija za vso Evropo postala predmet posmeha". V The People so zapisali, da se je Britanija "le za las izognila ponižanju", saj bi se kaj lahko zgodilo, da za njihovo predstavnico ne bi glasovala nobena od držav udeleženk Eurosonga. "Scooch je na Evroviziji strmoglavil," so posmehljivo zapisali v Sunday Timesu. "Bolj kot za katastrofo pa gre za prisilni pristanek," dodaja komentator. Pevka skupine je udeležbo na Evroviziji opisala z besedami, da "gre za občutek, kot da si le eden od milijona drugih".
Nemški pevec Roger Cicero, ki je z jazzovsko skladbo 'Ženske vladajo svetu' zasedel šele 19 mesto, je razplet tekmovanja dočakal sproščeno, razočaranje pa je kar dobro prikrival. "Zaključek razburljivega tedna", je na after-show-party povedal Cicero, ki ga je skandinavsko pivo znova spravilo v dobro voljo.
Dejstvo, da so z izjemo Turčije in Grčije med prvimi desetimi same vzhodnoevropske države, je znova odprlo polemike o načinu evrovizijskega glasovanja. Britanski komentatorji tako predlagajo, da se Velika Britanija po vzoru nogometne reprezentance razdeli na Wales, Škotsko, Anglijo in Severno Irsko. "Kot kaže je to skoraj edini način za zmago na Evroviziji."
Glasovanje socialističnih bratov
19 od 21 sodelujočih držav je najvišje število točk dodelilo "svojemu socialističnemu bratu", komentirajo v nemških medijih, in navajajo vzorčen primer Srbije, po katerem so Bosna, Hrvaška, Črna gora, Makedonija in Slovenija z najvišjim številom točk zapečatile zmagovalca. "Tukaj bo treba nekaj spremeniti, čeprav ne vem kaj, " je po glasovanju izjavil dolgoletni moderator nemške javne televizije Peter Urban.
Kritiki glasovanja sicer hkrati priznavajo, da je k slabemu rezultatu zahodnoevropskih skupin deloma prispevala tudi njihova slaba kvaliteta. "Marija Šerifović je pokazala, da gre tudi brez zamaskiranih pošasti in bleščečih bikinijev," srbsko zmago komentira nemški Der Spiegel. "Ženska iz dežele, ki jo pretresa sovraštvo, si je izpela dušo."
Srbija kot Francova Španija
"Tekmovanje za evrovizijsko popevko v deželah, ki so si ga izmislile, velja za rahlo neokusno prireditev in relikt preteklih časov," piše v današnji izdaji španski El Mundo. "Vzhodnoevropejci pa so v njem, nasprotno, odkrili možnost, da se pokažejo v mednarodni javnosti. V Beogradu je vlada iz srbskega uspeha skušala celo skovati politični kapital. To spominja na ravnanje Francove diktature leta 1968, ko je zmagala Španka Massiel. Za države v vzhodni Evropi je evrovizijsko tekmovanje postal oder, na katerem želi pokazati, da so zdaj one zgodovinske zmagovalke," piše španski časnik.
Še najmanj vznemirjenja je Evrovizija povzročila v Italiji, kjer so se že pred leti odločili, da potujoči evrovizijski cirkus ni vreden izbranega glasbenega okusa, zato se eurosonga že nekaj let ne udeležujejo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.