
Šov v razprodani Telenor areni je pred 18.000-glavo množico in milijonskim občinstvom pred domačimi televizijskimi ekrani izstrelil novo evrovizijsko zmagovalko. To je postala skladba Satellite, ki jo je prepevala Lena in Nemčiji po 28 letih prinesla novo zmago.
Slovenija je v drugem polfinalnem večeru zasedla predzadnje 16. mesto. Zbrali smo 6 točk.
Skozi finalni večer so občinstvo v areni vodili Nadia Hasnaoui, Haddy Jatou N'jie in Erik Solbakken. Za otvoritev večera je z reprizo lanske zmagovalne skladbe poskrbel Alexander Rybak, ki je bil tudi edini nastopajoči glasbenik poleg tekmovalcev.


Kaj se je dogajalo na odru?
Prva je na oder stopila Azerbajdžanka, ki si je od vseh najbolj želela zmage. Pred nastopom je zatrjevala, da je več kot odlično pripravljena, nastop pa je Azerbajdžan letos stal kar 3 milijone evrov. Nekoliko cenejši cirkus je na oder pripeljal skodrani španski predstavnik. Na odru pa se mu je za hip pridružil gledalec iz publike, z odra pa sta ga pospremila dva varnostnika. Trenutek, ki ga je čakala gostiteljica Norveška, je prišel hitro, saj je njihov Didrik nastopil že kot tretji. Izjemen vokalist je seveda požel bučen aplavz domačega avditorija. Simpatična nastopa sta uspela tudi Bosni in Herzegovini ter Belgijcu in njegovi kitari, za balkanski vrhunec večera pa je poskrbel Milan Stanković s skladbo Gorana Bregoviča Ovo je Balkan. Nastop se mu vokalno ni najbolje posrečil. Evrovizijskemu kiču se tokrat niso mogli upreti Belorusi oblečeni v metulje, Irki, ki je že okusila slast evrovizijske zmage, pa se nastop posrečil bolje kot v polfinalu, ko je imela nekaj težav z zadnjim tonom. Grk je več kot suvereno opravil s svojim nastopom, manj pa britanski predstavnik, ki si ga bodo zapomnili le redki.
Enega najbolj dovršenih nastopov je pripravila Gruzijka. Izvrstna igralka, pevka in plesalka je iz pompozne balade naredila velik šov. Najbolj rockerski nastop je zagotovo pripadel Turčiji, tipični "švedski schlager“ pa je tokrat prišel iz Albanije. Izjemna vokalistka z Islandije je tudi v finalu prepričljivo opravila svoje delo in na noge dvignila celo dvorano, nič manj pa ni bila uspešna Ukrajinka.

Sledil je paket skladb iz letos plesno obarvane Francije, prepričljive Romunije in pa Rusije, ki si po mnenju mnogih ni zaslužila mesta v finalu in tudi s finalnim nastopom tega vtisa zagotovo ni popravila. Angelina Jolie iz Armenije je prepevala o marelični koščici in na odru posadila drevo, z minimalističnim nastopom pa je dvorano navdušila Lena s skladbico Satelite.
Za konec sta sledili še dve čudoviti baladi iz Portugalske in po mnenju mnogih najlepšega udeleženca letošnjega tekmovanja Izraelca Harela ter tipična evrovizijska uspešnica iz Danske, ki bi morala zaključiti finalni izbor, pa je za njo zaradi težav ob prvem nastopu svojega ponovila Španija.

Kaj so napovedovale stavnice?
Letos izrazitih favoritov ni bilo, zato nihče ni napovedoval, da bo kdo ponovil triumf Alexandra Rybaka, ki je podrl številne evrovizijske rekorde. Letos je bilo tudi glasovanje bolj napeto. Veliko se govorilo predvsem o dveh najstniških predstavnicah: Nemčiji in Azerbajdžanu. Prvi so svojo izvajalko izbrali prek resničnostnega šova. Lena Meyer-Landrut je v Oslu dopolnila 19 let, s komaj 17. leti pa je na oder stopila Azerbajdžanka Safura Alizade.
Lenina živahna pop pesem Satellite je priljubljena že skoraj po vsem svetu, kmalu pa bo izšel tudi njen prvi album My Cassette Player. Lena je imela zaradi svoje države že zagotovljen nastop v finalu. Dekle je vse stavilo na pesem, zato se je odločilo za skromen odrski nastop. Prav nasprotno pa je Azerbajdžan v nastop vložil enormna finančna sredstva, tako za promocijo kot za odrsko dogajanje. Prelepa Alizadejeva je pela čutno balado Drip Drop z r'n'b primesmi. Predstavnici obeh držav sta svoji pesmi odpeli v angleškem jeziku, bolje pa jo je odnesla Lena.

Na izboru (2 predizbora in finale) je sodelovalo 39 držav.
Znova je sodelovala Gruzija. Andora, Češka, Madžarska in Črna gora pa letos niso sodelovale.
Akreditiranih je bilo 314 oboževalcev, 1.014 predstavnikov delegacij ter 2.007 novinarjev.
Za izbor, ki si ga je pred TV-sprejemniki ogledalo 125 milijonov gledalcev, sta skrbela dva režiserja, prireditev so vodili trije voditelji, v dvorani je bilo 21 kamer.
Za oglede generalk in vseh treh izborov so prodali 80.000 vstopnic.
Stroški letošnjega izbora so znašali 24 milijonov evrov (stroški izbora v Moskvi so znašali 27 milijonov evrov).
Končni vrstni red v velikem finalu:
1. Nemčija (Lena – Satellite) 246 točk
2. Turčija (maNga – We Could Be The Same) 170 točk
3. Romunija (Paula Seling & Ovi – Playing With Fire) 162 točk
4. Danska (Chanée & N'evergreen – In A Moment Like This
5. Azerbajdžan (Safura – Drip Drop)
6. Belgija (Tom Dice – Me and My Guitar)
7. Armenija (Eva Rivas – Apricot Stone)
8. Grčija (Giorgos Alkaios & Friends – OPA)
9. Gruzija (Sofia Nizharadze – Shine)
10. Ukrajina (Alyosha – Sweet People)
11. Rusija (Peter Nalitch & Friends – Lost and Forgotten)
12. Francija (Jessy Matador – Allez Olla Ole)
13. Srbija (Milan Stanković – Ovo je Balkan)
14. Izrael (Harel Skaar – Milim)
15. Španija (Daniel Diges – Algo Pequenito)
16. Albanija (Juliana Pasha – It's All About You)
17. Bosna in Hercegovina (Vukašin Brajić – Thunder and Lightning)
18. Portugalska (Filipa Azevedo – Há dias assim)
19. Islandija (Hera Björk – Je ne sais quoi)
20. Norveška (Didrik Solli-Tangen – My Heart Is Yours)
21. Ciper (Jon L. & The Islanders – Life Looks Better In Spring)
22. Moldavija (SunStroke & Olia Tira – Run Away)
23. Irska (Niamh Kavanagh – It's For You)
24. Belorusija (3+2 – Butterflies)
25. Velika Britanija (Josh – That Sounds Good To Me)
Vrnitev strokovnih žirij v celoti
Že lani je v finalu svojo polovico pristavila strokovna žirija, letos pa so soodločali tudi v obeh polfinalnih večerih. Pet šolanih glasbenikov s številnimi evrovizijskimi izkušnjami predstavlja slovensko stroko. To so: tekstopiska in glasbenica Urša Vlašič, ki napisala evrovizijska besedila za Vilija Resnika, Nušo Derenda, Anžeja Dežana in Omarja Naberja, glasbeni kritik Miroslav Akrapovič, Sandra Feketija, pevka, ki je na velikem odru večkrat stala kot spremljevalna vokalistka, naš lanski predstavnik Matjaž Bogataj in glasbenik in urednik Dušan Hren. Pravila za izbiro članov komisije določa EBU (European Brodcasting Union). Zapisali so, da morajo biti vsi člani žirije šolani glasbeniki, morajo pa biti tudi spolno in starostno raznoliki.
Estonska drama
Številne politične napetosti in politična zgodovina večkrat vplivajo na različna glasovanja. Estonski mediji so ogorčeni objavili rezultate svoje nacionalne žirije, ki je v prvem polfinalu namenila 12 točk Rusiji, kar je poželo številna neodobravanja. ''Verjeli so preprostemu ruskemu nastopu, še posebej pa jim je bilo všeč to, da se na odru ni preveč dogajalo,'' piše časopis. Javno so objavili tudi imena članov. To sicer ni težava, saj imajo komentatorji dovoljenje, da povedo, kdo sestavlja nacionalne žirije, problem pa je nastal, ker do sobote zvečer ne smejo objaviti rezultatov glasovanja žirij.

Švedi grdo o slovenskih predstavnikih
V sklopu predevrovizijskih oddaj na Švedskem so se seveda dotaknili tudi naše skupine. Njihovi popularni pevci in umetniki so komentirali vse skladbe, a za slovenske predstavnike niso našli niti ene lepe besede. Tako kot se je pred leti iz Alenke Gotar norčevala Charlotte Perrelli, so si nas letos privoščili nekateri švedski zvezdniki. Kayo Shekoni, članica skupine Afro-dite, ki je Švedsko zastopala v Estoniji, se je iz skladbe norčevala in dejala, da je najslabša v tem polfinalu. "Nekako mi je všeč osnovna ideja. V teoriji to je, ampak v praksi … narodna glasba in rock … grozno je izpadlo," pa je povedal Thomas Lundin, švedski strokovnjak za Evrovizijo.
Pevka Marie Serneholt je pesem označila za shizofreno ‒ ''Človek lahko znori!" ‒, načuditi pa se ji ni mogla niti Lena Philipsson, leta 2004 je na Eurosongu zasedla 5. mesto: "Sploh ne razumem, kdo si je to lahko izmislil. Res bi rada videla to osebo.'' Koreograf Rennie Mirro jim je zaželel,naj uživajo v Oslu, saj bodo šli hitro domov. Hitro pa je domov odšla tudi švedska, ki je prav tako izpadla v 2. polfinalu. Žal je imel prav glede naših predstavnikov, vseeno pa Ansamblu Roka Žlindre in Kalamarom ne gre ničesar očitati, saj so odlično opravili svoje delo. Vseh enajst članov delegacije se danes vrne domov.
KOMENTARJI (943)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.