V ljubljanski Cvetličarni Mediapark smo imeli čast prisluhniti kraljici romske glasbe Esmi Redžepovi. Esma je zagotovo legendarna in edinstvena glasbena in humanitarna osebnost na Balkanu, saj njena kariera traja že več kot petdeset let, od leta 1956 dalje.
S pokojnim možem Stevom Teodosievskim sta posvojila kar 47 otrok, zaradi njene predanosti humanitarnim dejavnostim je bila imenovana za ambasadorko Združenih narodov za begunce, nominirana pa je bila tudi za Nobelovo nagrado za mir.
V svoji bogati karieri je odpela okoli 15.000 koncertov, med njimi več kot 2000 humanitarnih, poje v dvajsetih jezikih, posnela pa je blizu 600 pesmi. Med njenimi albumi sta dva platinasta, osem zlatih in osem srebrnih. Leta 1976 so jo imenovali za kraljico vseh Romov, leta 2002 pa so ji v Moskvi podelili časten naziv Romska pevka stoletja.
Bili smo priče pristnemu romskemu melosu z obilo čustev, s pesmimi kot so Čaje šukarije, Nasvali so uljum, Ciganka je malena, Zapej Makedonijo, ...
Zanimivo je tudi dejstvo, da so si njen največji hit Čaje Šukarije leta 2006 sposodili ustvarjalci filma Borat, saj je pesem brez njene vednosti in dovoljenja pristala v tem filmu. Filmarje je zato želela tožiti za milijon ameriških dolarjev, čeprav so na nek način poskrbeli za "globalno reklamo".
Te pa "zastonj" niti ni potrebovala, saj je doslej gostovala že po vseh evropskih državah, v Aziji je prepotovala od Rusije, Irana, Indije, vse do Japonske.
In kako romska kraljica ohranja svoje zdravje in čaroben glas? "Nikoli v življenju nisem pila alkohola, niti kave in ne kadim. Kadar sem v Makedoniji, pijem izključno kozje mleko, vsak dan 7,5 dl. Odlično je, ker ne redi, ima polno kalcija in je zelo zdravo za organizem," je razkrila ob neki priložnosti.
In res, Esma je za svojih 64 let nedvomno v izvrstni formi, saj z neizmerno energijo, čustvenim nastopom in neponovljivim glasom na mah osvoji publiko. Ta pa ji je nato pripravljena "jesti iz roke" od začetka do konca nastopa. Tako je bilo tudi tokrat.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.