Slovenija je stopila na pot članstva v zvezi Nato že leta 1994, ko se je kot ena prvih držav pridružila zavezniškemu programu Partnerstvo za mir.
Istega leta pa je tudi znana slovenska glasbena skupina Laibach izdala album Nato, ki dobro odseva takratno vzdušje negotovosti, strahu in zlih slutenj na prostoru bivše Jugoslavije, je v spremnem pismu pojasnil slovenski veleposlanik pri Natu Andrej Benedejčič.
Ob tem je spomnil, da je bil na koncu prav zahvaljujoč posredovanju zveze Nato na Zahodnem Balkanu ponovno vzpostavljen mir, in poudaril, da si prav zaradi te zgodovinske izkušnje Slovenija tudi želi, da bi se celotna regija čim prej znašla v zavezništvu.
"Prvo desetletje članstva v Natu, ki ga v Sloveniji praznujemo te dni, nam je bilo namreč prijazno. Naj imajo zato tudi drugi takšno možnost," je izpostavil Benedejčič.
29. marca 2004 je Slovenija deponirala listino o pristopu k Severnoatlantski pogodbi pri depozitarju v Washingtonu in s tem postala polnopravna članica zavezništva.
Laibachov album Nato pa se je prvič znašel na sedežu zavezništva 23. februarja 1995, ko ga je tedanji slovenski zunanji minister Zoran Thaler podaril takratnemu generalnemu sekretarju zveze Nato Willyju Claesu, je veleposlanik pojasnil simboliko geste.
Z albuma, ki je prvotno izšel 10. oktobra 1994, so poleg naslovne poznane še pesmi The Final Countdown, War, In The Army Now, Alle gegen alle in Dogs of War.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.