
Album je Miha izdal v samozaložbi. "Občutki ob izdaji plošče so super, ker se mi zdi, da mi je zopet uspel en korak naprej na moji glasbeni poti v smislu inovativnosti pri ustvarjanju na diatonični harmoniki. Že dolga leta se trudim delati nekaj drugačnega, unikatnega, z vsakim novim projektom pa grem v neko drugo smer, raziskujem nove meje in zmožnosti igranja na to ljudsko glasbilo. Učenje in nadgradnja sta procesa, ki se nikoli ne končata," pravi Miha.
Projekt je Miha pripravljal skoraj tri leta. Vsaki izmed 15. raznolikih skladb na zgoščenki je dodana svojstvena glasbena spremljava, vse pa je posneto z akustičnimi glasbili in vrhunskimi glasbeniki, brez vsakršnih umetnih zvokov. Miha je tudi avtor ali soavtor priredb vseh skladb na novi zgoščenki. "Vloženega je bilo res veliko dela. Na zgoščenki je moč najti vse od klasike, popa, diska, etno glasbe (še posebej Balkana), tanga, avtorske glasbe, pa vse tja do Avsenika, na malce modernejši način," svoj novi izdelek opisuje glasbenik. Pri albumu je sodelovalo veliko vrhunskih glasbenikov. Med drugim tudi kolega Tomaž Rožanec na klasični harmoniki, s katerim sta že prej izdala dve odmevni zgoščenki. Z njim sta za Mihov novi projekt posnela štiri skupne skladbe. Pri projektu je sodeloval tudi vrhunski trobentač in vsestransko nadarjeni mojster Domen Gracej, ki je imel obenem tokrat tudi glavno producentsko-glasbeno vlogo, v kateri se je po Mihovih besedah odlično odrezal.
Snemanje plošče je potekalo presenetljivo tekoče in gladko. Na začetku so imeli smolo samo s kitaristom, saj so srečo pri snemanju poskusili kar nekajkrat, preden so našli pravega in zanesljivega profesionalca. "Kot zakleto se nam z nobenim kitaristom ni izšlo, na koncu pa mi je vrhunsko spremljavo s kitaro posnel Dejan Lapanja, eden najboljših kitaristov trenutno v Sloveniji. Ampak, to je normalno, da se pri tako obsežnem projektu kdaj tudi kaj malega zalomi, sicer pa naj pohvalim veliko profesionalnost večine sodelujočih glasbenikov," nam je povedal Miha.
Ploščo je Miha naslovil po svoji avtorski skladbi Dež in sonce, ker mu ta še posebej veliko pomeni. "Ob njenem poslušanju se vzbujajo tako žalostni kot veseli občutki in tako sem dobil tudi asociacijo na naslov skladbe, posledično pa sem tako poimenoval tudi samo zgoščenko. Torej, dve nasprotji, dež in sonce, otožnost in optimizem," nam je povedal Miha.

In zakaj se je v tem digitaliziranem času sploh odločil za izdajo fizičnega nosilca zvoka? "To sem se tudi sam večkrat vprašal med samim ustvarjanjem in isto se sprašujejo tudi prenekateri moji kolegi, odlični glasbeniki. Naše delo je postalo razvrednoteno, še vedno moramo vložiti veliko truda in denarja v produkcijo, hkrati pa se zgoščenke prodajajo zelo slabo, saj je postalo že takorekoč samoumevno, da je glasba zastonj in da se vse najde na internetu. Jaz sploh ne razmišljam več o tem, ker sicer sploh ne bi ničesar več počel, če bi gledal samo na to ali se nekaj splača ali ne. Menim, da se na dolgi rok trud zagotovo povrne na takšen ali drugačni način. Zgoščenka je postala nekakšna vizitka, ki se jo brezplačno deli že vse naokrog. Mislim, da je poanta bolj v tem, da daš javnosti in ljudem sporočilo, da si še aktiven, da ustvarjaš in upaš, da bodo ljudje to opazili in znali nekoč tudi nagraditi. Situacija je taka kot je, živeti moramo s tem, kar imamo. Vprašanje pa je, kakšen smisel bo v bodoče sploh še imelo snemanje tako zahtevnih in dragih projektov in z veliko zanimivostjo bom opazoval, kam se bo ta trend snemanja in objavljanja novih skladb in zgoščenk obračal. Je pa vseeno lep občutek, ko imaš nekaj fizičnega v roki, to je kot na primer pri knjigi. Zame ni enak občutek ali imam v roki knjigo ali pa enak tekst berem z ekrana. Meni je prvo v tem primeru še vedno 'zakon'!" nam je dejal Miha.
Koncertne promocije novega albuma za zdaj še ne načrtuje, saj je trenutno zasut z delom. "Odločil sem se, da bom šel po korakih. Vse pride na vrsto ob svojem času. Načrtujem neki samostojni dogodek ob 30-letnici igranja konec leta ali pa naslednjo pomlad in bom potem tisto priložnost izkoristil še za kaj drugega. Trenutno se ukvarjam s sklopom promocijskih aktivnosti, sem pa kar presenečen nad zanimanjem javnosti, ki ga je v teh dneh res veliko," nam je izdal Miha.
Glasbenik harmoniko tudi poučuje. Pravi, da še vedno prevladuje večinsko prepričanje, da je ta inšrument namenjen bolj ljudski in narodno-zabavni glasbi. Tako so med njegovimi učenci še vedno najbolj priljubljeni Slaki, Avseniki in Modrijani, sem ter tja pa koga zanimajo tudi drugačne zvrsti. "Vse je pač odvisno od človeka, konec koncev je glasbilo samo orodje za izražanje idej, vse ostalo pa je v glavi. Jaz spoštujem tradicijo, še posebej kvalitetne stvari v njej, vendar pa me istočasno zanimajo predvsem tudi inovacije, delati nekaj novega, zato se ne omejujem v nikakršnem smislu, ne žanrsko, ne vsebinsko, seveda pa je za to potrebno res veliko truda, pa tudi tehnično nadgrajen, unikaten inštrument, ki mi vse to omogoča. Včasih si mislim, kam bom pa sploh lahko še šel naprej v preizkušanju novih stvari na tem inštrumentu? Pa saj sem večino možnosti, ki jih ima to ljudsko glasbilo že res dodobra izčrpal. Potem pa ugotoviš, oziroma se sčasoma izkaže, da je glasba celo vesolje in da so možnosti neomejene. V ustvarjanju lastnih skladb, mešanju stilov, kombiniranju glasbila z nenavadnimi inštrumenti, itd. - možnosti so tako rekoč neskončne," nam je povedal Miha, ki bo po kratkem počitku že začel razmišljati o čem novem.

KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.