Malokrat se zgodi, da se band odloči za igranje instrumentalne glasbe. Tako je iz dveh razlogov. Prvi je ta, da je izražanje brez besedil precej bolj težavno in zahteva veliko domišljijo pri pisanju melodij in aranžmajev, da so ti raznoliki in prepoznavni. Drugi razlog pa je, da je inštrumentalna glasba komercialno precej manj uspešna. A temu ni bilo vedno tako.
Ko pomislimo na instrumentalno glasbo, se spomnimo na skladbe kot so Misirlou (Dick Dale & His Del Tones), Wipe out! (The Surfaris), Telstar (The Tornados), Sleepwalk (Santo & Johnny) in druge.
Tudi v Sloveniji smo imeli kar nekaj instrumentalnih skupin, ki so vzklile v devetdesetih letih prejšnjega stoletja s surf rockom, za katerega preporod je bil deloma kriv tudi Quentin Tarantino, ki je v svoj film Pulp Fiction umestil kar nekaj tovrstnih skladb. Tako so takrat nekje nastale skupine The Bananas, The Matching Suits, Tubestone in The Bitch Boys.
Novo tisočletje je na površje prineslo inštrumentalni trio The Star Time Playboys, ki ga sestavljajo Urban Zotel (kitara), Boštjan Copek (kontrabas) in Grega Copek (bobni). Za razliko od prejšnjih bandov, ki so sledili takratnemu surf trendu, The Star Time Playboys segajo še bolj nazaj v preteklost, a pri tem ne izpadejo staromodni. V svoji glasbi prepletajo različne glasbene zvrsti in iščejo popoln zvok med jump bluesom, western swingom, surfom, rockabillyjem in sorodnimi zvrstmi. Avtorske skladbe ustvarjajo na podlagi zapomnljivih melodij, menjanja ritmov in premišljenih aranžmajev. Ker so člani le trije, je zelo pomembno, da vsak vloži svoj maksimum.
Urban Zotel, 21 letni kitarist, je kitaro začel igrati pri 13 letih z željo, da bi se naučil igrati intro skladbo Johnny B. Goode Chucka Berryja. Kitaro se je učil samostojno in skozi leta raziskoval različne glasbene žanre, a se je najbolj posvetil jump bluesu, rockabillyju, countryju, surfu in kitarsko usmerjenemu jazzu. V široki skupini njegovih vzornikov izstopajo predvsem Junior Watson, Pat Capocci, Jim Campilongo, Tommy Harkenrider, Hollywood Fats, T.K. Smith, Paul Pigat, Jimmy Bryant, Jimmie Rivers, Bill Jennings, Junior Barnard, Les Paul in Jim Heath (The Reverend Horton Heat).
Grega in Boštjan Copek sta odraščala ob za odtenek malce drugačni glasbi. Na kontrabasista Boštjana so najbolj vplivale skupine iz 60ih let, The Rolling Stones, The Doors, Jimi Hendrix in jazz glasba od začetka stoletja dalje. Igrati je začel pri šestnajstih letih. Prva skupina, v kateri je igral, je nosila ime Free Spirit, preigravala pa je Hendrixove skladbe. Kasneje je nadaljeval s skupinami The Easywalkers, MashDaDash, in Grooveapartment. V kar dveh od teh - Free Spirit in Grooveapartment - je bobne igral njegov istoletni brat Grega, ki se je instrumenta začel učiti igrati pri petnajstih letih, izkušnje pa je med drugim nabiral tudi na različnih jazz kampih (Jazzinty Novo mesto in Jazz kamp Kranj).
Člani skupine so se spoznali konec leta 2015 preko Dominika Bagole (Balladero, ex. Psyco-Path) in se združili z namenom igranja žive glasbo na swing večerih v Kranju, ki so potekali vsake dva tedna v dvorani gostilne Stari Mayr. Po nekaj več kot treh mesecih skupnega obstoja so se odločili, da bodo šli v studio in posneli nekaj avtorskih skladb Urbana Zotla. Skladbe so posneli v studiu ŠMOCL in eno od njih, I'm Surfish, predstavili svetu, ko so jo na Prešernov dan, 8. februarja 2016, objavili na YouTubu. Skladbe bodo kmalu izšle na njihovem prvencu It's Star Time!, ki bo izšel pri založbi Martin's Garage / Street13.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.