Legendarni slovenski kantavtor Tomaž Pengov, ki ga mnogi imenujejo za enega največjih lirikov na Slovenskem, je prvič nastopil in igral pesmi Boba Dylana in Donovana, nato pa jih je prevajal tudi v slovenščino. Leta 1973 je izdal prvenec Odpotovanja, ki velja za prvo kantavtorsko stvaritev v Jugoslaviji. Plošča je pozornost dobila šele v začetku osemdesetih, ko so jo izdali v stereo tehniki. Leta 1988 je izdal drugi album Pripovedi, nato pa še Rimska cesta (1992) in Biti tu (1995). Leta 2007 je izšla živa plošča Koncert, posnetek njegovega nastopa iz Križank, s konca leta 2005.

Pengova nekateri imenujejo tudi tenkočutni trubadur, saj je ostal zvest samemu sebi in se uspešno izmikal tokovom popularnih glasbenih tokov. Spet drugi ga nehvaležno imenujejo slovenski Cohen ali Dylan, a oba velikana sta izdala tudi slabe plošče. Pengov jih pač ni. Pengov svoje intimne zgodbe združuje z izročilom slovenske ljudske pesmi (npr. v pesmih Rodovnik vina ter Pegam in Lambergar) in tudi slovenskega šansona slovitega Franeta Milčinskega - Ježka.
Tomaž Pengov je bil – in je še vedno – popotnik, ki ne išče asfaltnih avtocest do prestolnic, ampak prašne kolovoze do pozabljenih in zapuščenih krajev. Na novi plošči Drevo in zvezda "pevec magičnega eksistencializma" (kot ga je poimenoval Milan Dekleva), ponuja zbrane pesmi in zvočno knjigo z doslej (ne)objavljenimi vokalnimi in instrumentalnimi posnetki, tudi z lutnjo. Ker pa se Pengova ne sliši pogosto v živo, bo predstavitev izdaje, pesemske knjige in zvočne knjige tokrat skupaj z njegovo sodelavko Bogdano Herman.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.