Glasba

20 let Siddharte: od vrhunca za Bežigradom do prizemljitve in vrnitve

Ljubljana, 08. 12. 2015 10.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
29

Skupina Siddharta je 17. marca obeležila 20. obletnico obstoja. A bi se lahko zgodilo tudi, da ga ne bi. Po koncertu na bežigrajskem stadionu je namreč med člani prišlo do vrste nesoglasij in številnih kreganj, takrat pa sta skupino zapustila tudi saksofonist Cene Resnik in menedžer Iztok Kurnik.

Bili smo na predpremiernem poslušanju Siddhartinega novega albuma z naslovom Ultra, s katerim so glasbeniki – po junija izdanem ploščku Infra – okronali svojo 20-letnico obstoja (v počastitev tega jubileja so se odločili izdati dva albuma s po deset pesmi – za vsako leto eno). Plošča bo na prodajnih policah dosegljiva 11. decembra, tisti, ki bi jo radi dobili prej, pa jo lahko naročijo na njihovi spletni strani (prvih 300 srečnežev bo zraven dobilo še njihove avtograme), možno pa jo bo kupiti tudi na stojnici ob njihovem koncertu 10. decembra na Kurzschlussu, kjer bodo prvič v živo predstavili tudi nekaj novih skladb. Več o novem albumu in o dogajanju v teh 20 letih nam je razkril basist Jani Hace.

Za člane je bilo to leto precej naporno

"Bilo je kar natrpano leto. Takšnega smo si zadali in nekako smo približno tudi vedeli, v kaj se spuščamo. Čeprav te na koncu potem vedno začnejo dušiti roki. Mislim pa, da je vse speljano v takšni maniri, kot smo si želeli. Na nobenega od albumov nismo dajali nekaj, česar ne bi hoteli ali notri dajali nekih polnil, ampak smo se z vsemi pesmimi kar nekaj časa ukvarjali. Sicer še nimam občutka distance, a se mi zdi, da nam je uspelo dati ven dva takšna koherentna albuma," meni Hace.

Člani skupine Siddharta: Tomaž Okroglič Rous, Boštjan Meglič, Primož Benko in Jani Hace na predpremiernem poslušanju albuma Ultra (Tomija Megliča zaradi bolezni ni bilo).
Člani skupine Siddharta: Tomaž Okroglič Rous, Boštjan Meglič, Primož Benko in Jani Hace na predpremiernem poslušanju albuma Ultra (Tomija Megliča zaradi bolezni ni bilo). FOTO: Teja Pelko

Na Ultri gostujeta tudi Uroš Umek in Urban

Na Ultri sta tudi dve sodelovanji. Pri pesmi In Levitation je sodeloval Uroš Umek, pri pesmi Strele v maju pa hrvaški glasbenik Urban. To sta tudi edini skladbi na albumu, ki nista povsem v slovenskem jeziku (In Levitation je ves v angleščini, Strele v maju pa so delno v hrvaščini).

"Z Umekom je ena daljša zgodba še od prej. Naš odnos je že tako zelo dober – neka takšna vzajemna ljubezen obstaja že od albuma Silikon delta, kjer je tudi naredil dva naša remiksa. Jaz sem z njim sodeloval tudi že pri nekih drugih projektih. Ta pesem In Levitation, ki je na Ultri, je nastala štiri ali pet let nazaj. Pesem sta postavila Umek in Gregor Zemljič. Mišljena je bila za Umekov takratni album, ki pa potem iz bolj ali manj objektivnih razlogov ni nikdar izšel. Tomija so takrat povabili, da naredi svojo vokalno linijo čez ta komad, jaz sem pa na tej pesmi igral bas. Potem smo na to pesem že vsi pozabili, verjetno tudi Umek. Ko smo delali nabor komadov, pa je Tomi iz enega predala to potegnil ven in rekel, da se mu zdi zanimivo. Tudi mi namreč radi z elektroniko koketiramo na razne načine, zato se nam je zdelo primerno, da umestimo ta komad na ploščo, seveda, če bi se Umek strinjal. In se je. Potem je šlo samo še za stvar izvedbe na novo. Nismo želeli, da je komad čisto v tehno verziji, ampak smo mu želeli dati nekaj našega rock'n'rolla. To, kar je zdaj na Ultri, je konglomerat njegovega pisanja, Umekovega pisanja in do neke mere tudi zvoka, in našega zvoka," nam je pojasnil Hace.

Z novega albuma so člani skupine že predstavili skladbo Nastalo bo, zanjo pa so posneli tudi videospot.
Z novega albuma so člani skupine že predstavili skladbo Nastalo bo, zanjo pa so posneli tudi videospot. FOTO: Miro Majcen

Do sodelovanja z Urbanom pa je prišlo, ker so želeli sodelovati z nekim drugim glasbenikom. "Že pred časom smo razmišljali, s kom od hrvaških izvajalcev oziroma od kod drugod, bi si želeli kaj posneti ali deliti neko skupno pesem. Zelo hitro se je pojavilo ime Urban, saj na neki način vleče neko dosti podobno zgodbo, ko mi. Ne govorim, da je to ista glasba, a po mojem ima do vsega tega nekako približno podoben odnos kot mi. Tako smo ga nekako začutili. Pesem smo že imeli, nismo pa imeli še besedila. Želeli smo ustvariti neko pesem, ki bi delovala združevalno, a ne v nekem patetičnem smislu, ampak na popolnoma umetniško-ljudskem nivoju. Če že cel svet hoče razpasti, dajmo mi na svoj način povedati, da se da tudi drugače, da obstaja neka skupna zgodba, neki podoben pogled na življenje s te ali z one strani meje – za nas te sicer tako ali tako ni. Urban je to zelo dobro poosebil v eni vrstici, ko je rekel: 'Mi sanjamo v istem jeziku,' kar je meni poanta tega komada. Mislim, da smo z njim zadeli žebljico na glavico," meni Hace.

Na predpremiernem poslušanju pa nismo slišali zadnje skladbe z naslovom Road. "To je presenečenje. Gre za komad, ki so ga naredili naši odrski delavci, naša ekipa," nam je izdal Hace. Njegovi najljubši skladbi z albuma sta sicer Strele v maju in Dolga pot domov. "Ne morem se čisto odločiti med tema dvema. Strele v maju morda zaradi aktualne tematike, Dolga pot domov mi je pa tako tekstovno kot lirično en biser na plošči," nam je razkril Hace.

Zasedba s producentom Infre in Ultre Dejanom Radičevićem.
Zasedba s producentom Infre in Ultre Dejanom Radičevićem. FOTO: Teja Pelko

Ultra : Infri

"Ultra je mogoče v svojem izrazu nekoliko ostrejša. Tudi tekstovno je bolj angažirana. Infra je bila tekstovno malo bolj osebnoizpovedna, na neki način malo bolj intimna, na momente tudi malo šegava, na Ultri je pa par močnih momentov – ta združevalni in pogled na trenutno situacijo okoli nas, ki ni rožnata. Verjetno nič ne rešiš s tem, če o tem poješ, lahko pa morda osvestiš koga oziroma vsaj podaš neko svoje mnenje. Ultra je zagotovo ostrejša. Meni je tudi, morda tudi zato, ker je bolj sveža, na neki način ljubša. Je malo bolj na nož. Definitivno pa se zvokovno drži Infre. Spada v enako obdobje. Recimo, da je za zbiratelje to dober dvojni album," nam je dejal Hace.

Mejniki so albumi

Siddharta je v 20 letih izdala osem albumov. Hacetu so ta minila zelo hitro, se pa kljub temu počuti toliko let starejšega. "Če pogledam po albumih – recimo, da so to neka obdobja po katerih gledam svojo glasbeno kariero – se mi zdi zanimivo, ko pomislim: 'A že tu smo, že tako veliko smo narediti v tem času?' Če se spominjaš dogodkov in brskaš nazaj ter gledaš neke slike, vidiš, da smo v tem času nekam prilezli, da smo se toliko in toliko postarali, kar je super in naravno in tako to gre. Takšno je življenje,"  je realen Hace.

Siddharta je na stadionu v Stožicah leta 2011 v živo posnela svoj album VI.
Siddharta je na stadionu v Stožicah leta 2011 v živo posnela svoj album VI. FOTO: Miro Majcen

V 20 letih se je spremenilo zelo veliko stvari

"Zdaj je vsega več, po drugi strani pa je povpraševanje po določenih zadevah vedno manjše, upada. Kar opažam v zadnjem času, je, da vsi vlečemo neke uspešne zgodbe nekih povratkov na odre. Mi, Big Foot Mama, Dan D, Mi2 – to so skupine, ki so nastale v nekem podobnem obdobju, ki so tudi že imele neke vzpone in padce, a se zdaj spet vračajo, rock'n'roll prizorišča se spet vračajo, nekaj spet oživljajo, kar me navdaja z nekim upanjem. Po drugi strani smo pa pred kratkim imeli neki akustičen koncert, na katerem so ljudje uživali, a so se vmes toliko pogovarjali, da ti skoraj ne slišiš in ti sploh ni nič jasno. Reagirajo, odzivajo se, super vse, a verjetno imajo tako polne 'riti', da si morajo vmes še kaj povedati. Ne vem. Spremenilo se je to, spremenil se je način podajanja glasbe, spremenilo se je to, da je veliko manj ekskluzive, vedno bolj je vse dostopno – to se je spremenilo v 20 letih. Kar je pri nas dobro, pa je, da ta intenziteta ne popušča. Še vedno, ko se lotimo albuma, nam enako ni vseeno, kaj bo gor, še vedno se trudimo iskati neke svoje poti, ustvariti neki svoj zvok. Še vedno obstaja ta želja in volja," razkriva Hace.

Najlepši spomini: Bežigrajski stadion, akustični koncert s simfoniki in koncerti na Poljskem

"Vedno znova se vračam na ta bežigrajski koncert. Po moje je to vsem nam do takrat in po moje še danes izpolnitev najlepših sanj. Ko si se začel ukvarjati z glasbo, ko si videl neke svoje idole, ki so takrat to počeli na takšen ali drugačen način v manjših ali v večjih prostorih, se ti je, ko se je takrat zgodil ta Bežigrad, zdelo, kot da je vse mogoče. Temu sicer ni bilo ravno tako, je pa bila ena uresničitev naših sanj, sanj naših oboževalcev in je po mojem še vedno najlepši spomin. Dobrih koncertov je bilo pa v teh 20 letih nešteto, od akustike – tudi ta v Cankarjevem domu s simfoniki je bil eden takšnih vrhuncev – pa še bi lahko našteval. Pa koncerti na Poljskem. Ko smo po dolgih letih prvič prišli – mislim, da v Vroclav – nismo mogli verjeti, da imamo tam ljudi, ki poznajo besedila, ki znajo cele plošče na pamet in smo morali celo ploščo skoraj dvakrat igrati, ker so bili tako navdušeni. To so lepi spomini," nam je dejal Hace.

Leta 2013 so v Cankarjevem domu dva večera zapovrstjo nastopili s simfoniki.
Leta 2013 so v Cankarjevem domu dva večera zapovrstjo nastopili s simfoniki. FOTO: Miro Majcen

Nesoglasja, prepiri in odhod člana

Ni pa bilo vedno vse lepo. "Vmes so bili tudi trenutki, ko se je zadeva zelo podirala. To je bilo obdobje med albumoma Rh- in Petrolea. Ravno iz tistega največjega, recimo temu uspeha, je potem prišla neka prizemljitev. Verjetno je čisto logično, da se to tako zgodi, le da mi nismo takrat tega tako dojeli oziroma smo to težko sprejeli. Takrat je bilo tudi dosti kreganja v skupini, v končni fazi sta nas takrat zapustila tudi Cene in menedžer Iztok Kurnik. Bilo je cel kup notranjih nesoglasij – tako z razlogom pa tudi brez, ker se pač stvari niso odvijale tako, kot bi se lahko. In smo pač iskali krivce oziroma krivdo, ki pa je na neki način vedno kolektivna. A to nas je utrdilo in iz tega smo šli naprej in še vedno ustvarjamo," nam je dejal Hace.

Spremenil ne bi ničesar

"Ne vem, kaj bi lahko spremenil. Menim, da ima življenje neko svojo pot. Tako kot film: uvod, jedro, zaključek in verjetno tako ali tako sproti vplivaš na to, kakor si že takrat lahko. Za nazaj se pa tako ne da. Pa tudi, če bi se dalo, ne bi," nam je dejal Hace.

5. oktobra 2007 je Siddharta izpeljala prav poseben podvig. Odločili so se za Maraton: V ljubljanski Hali Tivoli so v enem večeru v približno petih urah, skupaj z gosti, zaigrali vse pesmi, ki so jih posneli do takrat.
5. oktobra 2007 je Siddharta izpeljala prav poseben podvig. Odločili so se za Maraton: V ljubljanski Hali Tivoli so v enem večeru v približno petih urah, skupaj z gosti, zaigrali vse pesmi, ki so jih posneli do takrat. FOTO: Dare Čekeliš

Radodarni oboževalci

Siddhartovci imajo zelo radodarne oboževalce. Bi pa včasih raje videli, da jih ne bi imeli. Tako na oder kot za njim so namreč večkrat dobili stvari, ki si jih niso najbolj želeli. "Na odru so pristale pločevinke piva, pa tudi medvedki in spodnje perilo. Meni je to vedno bizarno – zakaj bi moral spodnjice vreči na oder? V bistvu mi je bizarno, da bi kar koli vrgel na oder – sploh ne vem, zakaj bi moral kaj vreči na oder," nam je v smehu dejal Hace. So pa dobili tudi vrsto stvari na malce bolj uglajen način. "Vedno kaj prinesejo – kakšne drobne pozornosti. Kadar prinesejo kakšno hrano ali pijačo, ti je malo strašljivo. Saj je fino, ko dobiš neko stekleničko z likerčkom in ga poskusiš, a spet – nikoli ne veš, kaj boš dobil," nam je dejal Hace. Kakšnih težav s preveč zagretimi oboževalci pa nikoli ni imel.

Jani sicer opaža, da oboževalci rastejo z njimi, prihajajo pa tudi novi. "Mislim, da vsak izvajalec, ki pušča otroka v sebi, se pravi, ki ne dozori v smislu, da si reče: 'Zdaj sem pa odrasel, zdaj se bom pa čisto zresnil in same resne stvari počel', da če puščaš to otroškost v sebi, bodo tudi tisti, ki so te po mojem kot mulci začeli poslušati, nekako rastli s tem, ker bodo to še vedno čutili. Prihajajo pa vedno novi – isto mulci – in še vedno jih starši pripeljejo – ali pa so zdaj že starši tako veliki oboževalci, da v bistvu mulce doma pustijo, pa pridejo oni na koncert. Mi smo družinski band," nam je dejal Hace.

Želje in cilji za naprej

"Zdaj smo po mojem naredili glasbe za nekaj časa, tako zase kot za druge. Kar ne pomeni, da smo brez idej, mislim pa, da smo zadostili svoje potrebe po snemanju za nekaj časa. Zato si zdaj želimo čim več koncertov. Da bi zapolnili vse termine oziroma koncertne odre po Sloveniji, ki so mogoči za prihajajoče pomlad in poletje. Upam, da tudi na Hrvaškem in na Poljskem, ki je najbolj realna, kar se tiče tujine. Ostalim iz benda, družini in vsem pa želim zdravja," še pravi Hace.

Sodelovali so tudi v predstavi ČlovekA z bombami, ki so ga premierno uprizorili na dan odprtja festivala Rock Otočec.
Sodelovali so tudi v predstavi ČlovekA z bombami, ki so ga premierno uprizorili na dan odprtja festivala Rock Otočec. FOTO: Borut Peterlin
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mojte Guro
08. 12. 2015 15.28
+1
Sidarta je skupina tak tak,ena izmed mnogih skupin,nič posebnega malo bolj jokcasta,bi pa morda bili bolj posebnega če bi peli v angleški verziji,ker slovenija je premala da bi lahko kdo uspel v sloveniji kot je uspel Janči Plastenko.
EINZATZGRUPPEN A
08. 12. 2015 15.44
+3
ECantona
08. 12. 2015 14.57
+2
Za ceno ene plate, dobite polovico.
pat77
08. 12. 2015 14.47
+11
prve dva albuma sta bla top..sploh prvi..nato so pa nekam serijsko začel albume izdajat,me ne pritegnejo več pa konc...se pa še spomnem Tomija k je v Hound dogu kelnaru..
murinar
08. 12. 2015 13.52
+8
Dobra skupina ,ni kaj!
Porocilo
08. 12. 2015 14.29
-3
Dreycho
08. 12. 2015 13.30
-7
Vsekakor precej boljši kot kakšni Mi2
22-22
08. 12. 2015 13.51
+11
mogoče muzikalično bolj zanimivi. Teksti pa napram MI2 ali Zmelkoow res bedni.
Kwaj
08. 12. 2015 13.19
+4
Naj se piše karkoli ampak v slo jim nihče ne seže niti do kolen!!!
22-22
08. 12. 2015 13.53
+7
Laibach, Boghesia, nekoč Demolition Group, od mlajših pa Carnaval, Brocken lock in še in še
Porocilo
08. 12. 2015 14.28
+2
22-22 dobro si napisal, popolnoma se strinjam, dodala bi se Srecna mladina
ECantona
08. 12. 2015 14.57
+6
Obstaja OGROMNO neuveljavljenih skupin, ki igrajo zelo dobro svojo glasbo, ampak niso zanimivi za medije. Poglej malo po svoji lokalni sceni pa kaj pojdi pogledat. Zna biti, da boš zelo pozitivno presenečen.
somebody2
08. 12. 2015 16.05
-2
yastoo
08. 12. 2015 13.13
+12
Še vedno najboljši v Slovenij! Včasih se je govorilo kako je vsa pozornost samo na Siddharti, da drugi bendi nimajo zaradi njih priložnosti...pa vendar, ko Siddharta ni prisotna na sceni se ne zgodi nič, noben bend ne napolni stadiona. Torej ni Siddharta kriva.
Porocilo
08. 12. 2015 12.49
-7
Siddharta? Rokerski sminkerji. V Soveniji je kar nekaj boljsih skupin, katere igrajo po raznih lokalih ali manjsih koncertih. Ne razumem zakaj taksen pomp okoli njih. Meni osebno niso vsec.
somebody2
08. 12. 2015 12.40
+3
Kot je Andrej Šifrer pred dnevi povedal - v Sloveniji se na radiju ne predvaja kvaliteten slovenski pop, zato so postale skupine kot je Siddharta "main stream" glasba. V bistvu so čisti alternativci, v 80-tih bi imeli prostor v malih klubih za ozko publiko, danes pa bi naj bili glavne zvezde. Problem je verjetno tudi v tem, ker Slovenci ne marajo herojev, posebej ne tipa Jan Plestenjak. Poglejmo samo na Hrvaško, koliko odličnih pop izvajalcev imajo, pa še ponosni so na njih.
macek_garfield
08. 12. 2015 11.57
-20
a jim je zmanjkalo eurckov, da spet nekaj brenkajo po kitarah in tolcejo po bobnih? v dinos-u naj se zaposlijo ne pa da afne guncajo na odru
yastoo
08. 12. 2015 13.07
+9
Morda pa zato "spet nekaj brenkajo" ker so glasbeniki....
Popeye
08. 12. 2015 11.30
+29
Koncert za Bežigradom je bil izveden enkratno, skazilo ga je le slabo ozvočenje. Zamerim jim pa takratno prepotentnost, ko na koncu rednega dela koncerta niso kljub vzklikom odigrali še kakšen komad. Bil na večih koncertih velikih zvezd, pa se je to vedno zgodilo.
pedritsegonita
08. 12. 2015 12.15
+3
oni niso nobene zvezde niti v času, ko jih je njihova agnecija medijsko tišala v medije ...
Porocilo
08. 12. 2015 12.45
+5
Kako je lahko koncert enkraten, ce ni dobrega ozvocenja?
Našvasan_zob
08. 12. 2015 12.50
+4
Tist koncert je znan po tem, da so dobršen del kart pošenkali okol.. Se spomnim kako so po radiu šenkavali pakete tistih kart...
Titan_
08. 12. 2015 16.39
+3
Točno tako, navadni prepotentneži so bili, sedaj pa so že nekaj časa prizemljeni in papajo kislo grozdje. Ne bom pozabil, kako so se ven metali in zaničevali slovensko sceno, češ, da gredo v tujino itd. zdaj pa so še lahko srečni, če jih kdo iz slovenskega občinstva še hoče poslušat. Takšnih domišljavcev, ki mislijo, da so nad domačim občinstvom, nikoli ne bom podpiral ampak le preziral. Poleg tega pa so melodije, na katerih so zasloveli dobesedna "izposoja" skandinavskih metalcev, kot npr. Amorphis, ki so v tistem času zažigali. Oni jim pa niti do pet ne sežejo.
Urshy
08. 12. 2015 18.32
-1
Titan, z vsem se strinjam, razen s tem, da so prizemljeni. Žal dokazano ni tako, še.
Titan_
08. 12. 2015 18.41
Ne, sej nisem mislil, mentalno ampak krajevno prizemljeni;)
agencijasonce
08. 12. 2015 11.28
+14
Super so in letošnje dogajanje okrog njih je super. Bravo fantje!
Mejduš
08. 12. 2015 13.24
-9
kaj bodo super dej nihi tebum tulk kje po tistem da buš jimu dvast tuki bi mogla bit fraj tonerca,pa kaj saj se mi ne da nobene več poslušat,