Na 69. Festivalu Mostra, ki ga je 29. avgusta odprla indijska režiserka Mira Nair s političnim trilerjem The Reluctant Fundamentalist (Ugovor vesti nekega fundamentalista), nastalim po romanu Mohsina Hamida, se je skupno predstavilo 52 filmov (od tega kar 21 takih, ki jih podpisujejo režiserke), najbolj pa je žirijo pod predsedstvom ameriškega režiserja in producenta Michaela Manna navdušil film Pieta južnokorejskega režiserja Kim Ki-duka. Naslov filma je navdihnila Michelangelova skulptura Marije z Jezusom v naročju. Glavni lik Kim Ki-dukovega filma je brutalni izterjevalec dolgov, osamljeni mladenič, ki denar terja od dolžnikov na skrajno grobe načine. Nekega dne se v njegovem stanovanju pojavi ženska, ki mu reče, da je njegova mama in ga prosi, naj ji odpusti, ker ga je kot otroka zapustila. Ponudi se mu, da bi mu pospravljala in kuhala, vendar jo on nažene, sčasoma pa začuti potrebo po bližini in jo sprejme v svoj dom. On opusti svoje delo, ko njo ugrabijo, pa med svojimi žrtvami išče maščevalca. Kim Ki-duk v filmu, nagrajenim z zlatim levom, tematizira pohlep po denarju in se loteva vprašanj morale.
Nagrado za najboljšo žensko vlogo je prejela Hadas Yaron za film Fill the Void (Zapolniti praznino). V filmu je režiserka Rama Burshtein prikazala usodo mladega dekleta, ki ji po tradicionalnem judovskem izročilu po dopolnjenem 18. letu starši izberejo ženina.
Posebno nagrado žirije si je prislužil film Paradies (Raj), ki ga podpisuje avstrijski režiser Ulrich Seidl. Seidl se je v njem odkrito kritično lotil Cerkve v Avstriji. Film pripoveduje o fanatično verni gospodinji, ki po Dunaju prepričuje ljudi, naj prestopijo med kristjane, ko se ji v hišo vseli bivši mož, musliman na invalidskem vozičku.
Za scenarij je bil nagrajen francoski režiser in scenarist Olivier Assayas za film Apres Mai (Nekaj je v zraku). Film se vrača v 70. leta minulega stoletja, ko se je revolucionarno študentsko gibanje moralo odločiti, v katero smer bo zapeljalo svoje idealistične nazore.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.