
Znanstvena fantastika je v preteklosti že raziskovala ideje o umetni inteligenci, tako v knjigah kot filmu. Že v zgodbi I, Robot Isaaca Asimova iz leta 1939, se je pisatelj spraševal o meji umetne inteligence. Tudi filmsko platno nam je ponujalo odgovore o tej temi, četudi zamaskirano v bolj akcijske trenutke, kot so filmi Jaz, robot, A.I. umetna inteligenca ali pa so odgovore zavili v bolj komične filme, ko je bil Bicentennial Man, v katerem je androida zaigral pokojni Robin Williams.

Garland se je tako lotil tematike, ki ga je dolgo fascinirala: "Ljudje so na splošno paranoični glede pojava umetne inteligence in računalništva. Sam sem zavzel drugačen zorni kot, ker ne delim te paranoje. Moja simpatija je v Ex Machini namenjena robotom. Zgodba govori o treh ljudeh, ki uporabljajo svoje možgane drug proti drugemu," pravi Alex ter dodaja: "Gre za to, kako preizkušajo drug drugega in se skušajo mentalno poraziti. Obenem pa skrbno tkejo zavezništva."
Znanstveno fantastični triler Ex Machina bo tako dodobra izkoristil naše strahove o tehnološkem napredku in nas spodbudil k razmišljanju, kaj bi se zgodilo, ko nas bi umetna inteligenca presegla in bo človeštvo ostalo odveč.

KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.