Snemanje najdražjega slovenskega filma Šanghaj, ki v Prekmurju po romanu Ferija Lainščka nastaja pod taktirko scenarista in režiserja Marka Naberšnika, je v polnem zagonu. O tem smo se lahko na lastne oči prepričali tudi sami.
Naša ekipa jih je obiskala na njihov 31. snemalni dan od skupno 42., kolikor so jih vsega skupaj predvideli, ko je bila na 'sporedu' poroka sina glavnega protagonista. Za lokacijo snemanja so izbrali pravo romsko vas v Odrancih.
Igralsko zasedbo je iskal dve leti

Glavni vizionar projekta Marko Naberšnik, ki je prekmurske ravnice po Lainščkovi knjižni predlogi pred leti že zelo uspešno obdelal v filmu Petelinji zajtrk, nam je zaupal, da ga je pri romanu Nedotakljivi pritegnila optimistična ljubezenska zgodba z zelo veliko dinamike.
"Glavni junak je prekupčevalec, ki iz Italije prevaža robo v Prekmurje. V filmu se veliko zgodi. Zajema tudi dolgo časovno obdobje, več kot 20 let," je za naš portal povedal Naberšnik, spregovoril pa je tudi o tem, na kakšen način je izbiral igralsko zasedbo.
"Igralce sem iskal skupaj z agencijo iz Sarajeva. Že od začetka mi je bilo namreč jasno, da je za film treba dobiti sveže obraze, ki jih prej še nismo videli. Ker v skoraj 80 odstotkih filma govorijo romski jezik, sem iskal tudi takšne, ki ta jezik vsaj malce znajo. Pol leta pred snemanjem je bil scenarij preveden v romščino, tako da so se ga igralci ob pomoči učiteljev lahko naučili. Na snemanjih so vedno prisotni tudi lektorji. Našli smo igralce z območja celotne Jugoslavije, glavna igralka pa prihaja iz Nemčije. Smo pa v to vložili precej energije. Iskanje je namreč potekalo skoraj dve leti. Ko smo jih našli, smo se z njimi dobili na večerji. Šli smo v Makedonijo, Srbijo, Bosno, z nekaterimi smo imeli avdicije … zelo različno. Mislim pa, da je izbrana igralska zasedba zares izvrstna. Verjamem, da bodo enakega mnenja tudi gledalci."
Za potrebe filma so na polju v Filovcih postavili celo romsko vas s tridesetimi hišami, od tega so tri popolnoma opremili tudi v notranjosti. Celoten Šanghaj so zgradili v treh mesecih, žal pa ga bodo morali tudi porušiti in zemljišče vrniti v prvotno stanje.
Za zdaj snemanje kljub muhastemu vremenu poteka po načrtih.
"Tudi če je slabo vreme, vedno obstaja načrt B. V filmu so tako zunanje kot notranje lokacije, tako da so vedno neke rezerve in nismo v zamudi. Za to skrbi produkcija. Danes je 31. snemalni dan in zaenkrat je posneto vse, kar mora biti. Zamude se pri filmu ne smejo dogajati in se tudi ne zgodijo. Če bo šlo vse po načrtih, bomo film premierno predvajali septembra prihodnje leto v Murski Soboti, nato pa se z njim selimo še po drugih slovenskih mestih. Predstavili ga bomo tudi na Slovenskem filmskem festivalu."

Ker v filmu poleg slovenščine govorijo še hrvaško, bosansko, srbsko, romsko (v dveh narečjih) in italijansko, ga bodo predvajali s podnapisi.
Na snemanju je vedno pozitivno vzdušje
"Uživam v snemanju. Ekipa, ostali ljudje, Prekmurje, vse mi je zelo všeč. Že zdaj sem malce žalostna, da bo snemanja kmalu konec. Marko je izvrsten. Na snemanju je vedno pozitivno vzdušje, kar zelo dobro vpliva na nas igralce, poleg tega pa je tudi zelo tenkočuten. Tudi igralci med sabo se odlično razumemo. Smo kot družina. Tudi Franci je čudovit človek. Vesela sem, da sem del tega projekta," nam je povedala Asli Bayram, nemška igralka turškega rodu, ki se je morala za vlogo v filmu naučiti italijanskega jezika in prekmurske romščine (igra namreč italijansko Rominjo, ki jo osrednji lik pripelje v Prekmurje).
"Zanimivo se mi je bilo učiti prekmurske romščine in spoznavati romsko kulturo ter njihovo življenjsko filozofijo. Zares čudovita izkušnja." Igralka nam je zaupala še, da jo je k filmu pritegnil scenarij in da ima o tem projektu poseben občutek. "Film je zelo unikaten. Ni namreč veliko filmov, ki govorijo o Romih in o njihovem življenju," pravi Asli, ki ji je kljub natrpanemu urniku (snemanje poteka šest dni v tednu, traja pa po 12 ur), uspelo videti nekaj Slovenije. Obiskala je že Moravske Toplice, Bled in Ljubljano, nad vsemi kraji pa je bila navdušena.

"Zame je bila vloga igrati Cigana velik izziv. Ko sem prebral scenarij, sem vedel, da je to nekaj, česar ne smem izpustiti. Bil bi zelo srečen že, če bi se lahko v njem pojavil v kakršni koli vlogi, kaj šele v glavni. Zelo sem navdušen nad vizijo Marka Naberšnika. Scenarij namreč lahko prebereš na različne načine. A ko sem videl, kako on gleda na vse te situacije in na ta film, sem bil še bolj srečen, da sem del njega. Prepričan sem, da bo to en zelo zelo dober film. Po 20 letih smo se znova združili umetniki iz skoraj vseh republik nekdanje skupne države, da bi naredili nekaj malce nostalgičnega, a zelo realnega in s polno ljubezni. Da sem zraven pri takšni stvari, si štejem v veliko čast," nam je povedal Visar in nam zaupal, da komaj čaka na konec snemanja, ko bo znova imel nekaj prostih dni za raziskovanje naše dežele, za katero meni, da je prelepa.
"Nisem imel veliko prostega časa, saj šest dni v tednu od jutra do večera delamo, tako da ko sem prost, ne delam nič. Sedim v hotelu, grem le na kakšno kavo. Prve dni v Ljubljani, ko smo imeli vaje, pa sem se imel odlično. Komaj čakam, da bomo na koncu imeli zopet dva ali tri proste dni. Zaljubil sem se v Ljubljano in v Slovenijo."
Snemanje filma se bo torej zaključilo že čez nekaj dni, nato pa bo še leto v postprodukciji. Filmski center Slovenije je zanj prispeval 1.245.000 evrov, Viba film storitve pa okoli 600.000 evrov. A kot nam je povedal producent Franci Zajc, bi morali imeti zato, da bi ga naredili, tako kot bi si ga želeli videti avtorji, vsaj še za 500.000 ali milijon evrov večji proračun.

KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.