V slaščičarstvo je bila sicer 'vržena', postopoma pa ji je to prišlo v kri. "Ko sem morala začeti delati v slaščičarni, o tem nisem imela pojma. To je bilo zelo težko obdobje, ker sem bila postavljena pred dejstvo, moram sama delati v slaščičarni, kar nikoli do takrat nisem. Dali so mi zvezek in rekli: »Tu imaš in delaj!« Nisem vedela, kje začeti. Brala sem v zvezku in skoraj nič vedela, pa sem že morala začeti. Po receptih sem prvič pripravljala šam, masleno kremo, torte, sladolede, listnato testo – to mi je popilo živcev še in še. Velikokrat sem kaj 'zafrknila' in sem morala vreči stran. Potem se sekirala, kaj pa če kdo vidi … Vendar sem sčasoma dojela, da komaj čakajo, da mi ne uspe. Zato sem sama sebe prepričala, da zmorem in iz trme nadaljevala, da dokažem, da bom naredila to in da mi ne morejo nič. Bilo je hudo. Šla sem skozi trnovo pot, pa vendar sem podirala vedno znova postavljene cilje. Pričela sem tekmovati in sčasoma postala to, kar sem. Se pravi - tudi če nisi izučen na nekaterem področju, se da s trmo, voljo in pravim odnosom do dela narediti in doseči marsikaj," pravi Alma.
Kuharska mojstrica se še danes zelo dobro spominja, kaj je bila prve jed, ki jo je pripravila. "To so bili zažgani špageti carbonara. A jaz sem jih jedla, zato, ker sem jih jaz naredila," nam je povedala Alma, ki je s kuhinjskim eksperimentiranjem začela zelo zgodaj. "Imam dve sestri, ki sem ju v bistvu hotela malo šokirati, glede na to, da so moji starši delali po cele dneve. Hotela sem biti tista, ki prevzema vajeti in sem skoraj po nesreči zadušila eno zaradi dima, ker sem pač mislila, da znam kuhati. Začetki so bili zelo zanimivi (smeh), a mislim, da sem že takrat kazala to žilico za kuharijo. Ta žilica je ostala," nam je zaupala sodnica.
Njena najljubša jed so še vedno špageti carbonara. Zelo rada pa ima tudi rdeče meso. Od sladic pa obožuje čokolado in različne dodatke k čokoladi. Najraje ima ganaš v različnih kombinacijah. Zelo rada ima tudi pikantnost s čokolado. Ne mara pa skute, tako, da je s skutinim zavitkom ne bi preveč razveselili. Tudi sicer ni preveč sladkosnedna, se pa zgodi, da ji občasno 'pade sladkor' in si privošči kaj sladkega – tudi kremšnito, pa čeprav je z njimi obkrožena cele dneve. "V bistvu je dobro, da nisem toliko sladkosnedna. Če ne, bi nenehno preskušala stvari ... To je dobra 'bremza'," pravi Alma. Kakšnih razlik med spoloma in ljubeznijo do sladic ne opaža. "Moški imajo radi sladice, samo to skrivajo. Zdaj je ta stvar tako razširjena, sploh, kar se tiče gastronomije na splošno, da ni tistega variiranja - moški imajo radi to, ženske to. Dejansko se vsi poglabljajo v različne, raznovrstne okuse. Mislim, da je bilo včasih bolj razvidno, da imajo denimo ženske rade bolj lahke zadeve. Ta stereotip se je po moje že kar malo zabrisal," nam je dejala Alma. Največ preglavic sta ji povzročali obdelava sladkorja in sladkorne skulpture, glede na to, da po izobrazbi ni slaščičarka in ni imela teh tehnik. A se je pilila do te mere, da zdaj tudi to obvlada. "To je pa tista trma, ki te dejansko pelje stopničko dlje," pravi Alma.
Navdih za novosti dobi na družbenih omrežjih, na katerih so povezani kuharji s celega sveta. Tam si tudi delijo ideje in komentarje. Kdaj pa inspiracijo dobi v trenutku. "Znala sem ob treh zjutraj vstati pa delati čokoladne lilije, ob šestih zjutraj pa priti in reči: 'Evo, jaz imam pa to.' Vse je odvisno od tega, koliko si tisti dan mogoče tudi razpoložen za kreativnost," nam je povedala Alma.
Pri hrani sicer ne presene nedodelanih sestavin na krožniku ali pa improviziranja do te mere, da se okusi dejansko ne ujemajo. "Ljudje mislijo, da se s tem naredi krožnik moderen. Se ne. Lahko ga uničiš. O vseh sestavinah, ki jih polagaš na krožnik, moraš razmišljati, tako, da se dejansko vsi okusi prepletajo. Ne moreš iti v takšne skrajnosti, da potem ni za nikamor. Tega ne maram," pravi Alma.
Kljub temu, da rada kuha, pa tega doma ne počne. "Zelo rada bi kuhala doma, a mi žal ne znese. Sicer ne delam sladic doma, ker se rajši spravim kuhat, v tem uživam in se sproščam, si zbistrim misli. Na žalost je zadnje čase tega zelo premalo, ampak, to je moj počitek, relaksacija," nam je razkrila sodnica.
Nad kulinariko je navdušen tudi njen 12-letni sin Denis. "Zelo rad kuha in sodeluje zraven. Malo se bojim tega, hkrati mi je pa všeč. Mislim, da ga tu ne bom ovirala, bi pa vseeno raje videla, da se ne odloči za to pot, zato, ker je to res garaško delo. V to moraš vložiti 110 odstotkov sebe. Ljudje se ne zavedajo, da je treba za to, da se premakneš na višji nivo zelo veliko truda, dela in neprespanih noči. Tu se potem zalomi," pravi Alma.
Po njenem mnenju sicer Slovenci znamo kuhati – in to zelo dobro. To je bil tudi razlog, da se je odločila sodelovati kot sodnica v oddaji MasterChef Slovenija, saj je prepričana, da se lahko tudi ljubitelj izkaže s svojim znanjem in veščinami, mogoče tudi na ravni profesionalca. Njeno sporočilo za tekmovalce pa se glasi: "Kuhati, kuhati, kuhati in še bolj kuhati - in, ko ti zmanjka moči, spet kuhati!"
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.