Polkovnica Katherine Powell (oskarjevka Helen Mirren) po šestih letih iskanja britanske državljanke, ki je postala teroristka, s pomočjo tehnološko visoko razvitega ameriškega brezpilotnega letala svojo tarčo naposled najde v Keniji. Posebne enote se že bližajo tarči, a razkritje načrtov za dva neizbežna samomorilska bombna napada spremeni njihovo misijo - tarčo morajo ubiti. Pilot (dobitnik emmyja Aaron Paul), ki na daljavo iz Las Vegasa usmerja letalo, se ravno pripravlja, da sproži smrtonosni izstrelek, ko v bližini zaznajo devetletno deklico. Situacija zaneti mednarodno razpravo oseb na najvišjih položajih o tem, ali je ohranitev življenja enega otroka vredno gotove smrti stotine drugih. Medtem lokalni operativec (nominiranec za oskarja Barkhad Abdi) tvega vse, da dekletce spravi na varno.

Srhljivka, ob kateri si boste od napetosti grizli nohte, se dogaja domala v resničnem času prek štirih celin in se brez olepševanj spopada z etičnimi dilemami sodobnega vojskovanja. Z mednarodno igralsko zasedbo, v kateri so še Alan Rickman, Jeremy Northam, Iain Glen in Phoebe Fox, film spretno raziskuje politično, zakonsko in moralno minsko polje, v kateri sleherna odločitev postane visoka cena.
Po scenariju Guya Hibberta je režiral Gavin Hood, izza kamer sta sodelovala še direktor fotografije Haris Zambarloukos in scenograf Johnny Breedt. Glasbo sta zložila Paul Hepker in Mark Kilian, producirali pa so Ged Doherty, Colin Firth in David Lancaster.

Po politični srhljivki Ugrabitev režiser Gavin Hood ponovno raziskuje področje sodobnega vojskovanja, tokrat praktično uporabo in moralne posledice vojskovanja z brezpilotnimi letali. "Zavedal sem se različnih vidikov vojskovanja z brezpilotniki," pravi Hood, "saj sem posnel že Ugrabitev o ameriških vojnih pustolovščinah. Prebral sem morje člankov, mnenj in knjig. Vedno sem skušal biti na tekočem s tem, kaj se dogaja v ameriški vojski, vendar se nisem tako zelo poglabljal konkretno v vprašanje usmrtitev tarč na daljavo."
Priložnost, da razišče to skrajno sporno obliko vojskovanja, je dobil, ko je prebral scenarij Guya Hibberta, ki ga je navdihnil obisk sejma orožja v Parizu. "Povsod so bili droni, brezpilotna letala," se spominja scenarist. "Sleherni izdelovalec orožja je prinesel svoj najnovejši izdelek. Pogovarjal sem se z vojsko in izvedel, da glede te oblike vojskovanja sploh še ni bilo javne razprave. Zaskrbljujoče se jim je zdelo predvsem to, da se pri običajnem vojskovanju poveljnik odloča na licu mesta in v tistem trenutku. Pri vojskovanju z droni ni tako – kar se mi je zdelo odlično izhodišče za film."

Do zapleta v zgodbi pride v Nairobiju v Keniji, kjer dobijo ameriški in britanski vojaški poveljniki priložnost, da na daljavo usmrtijo poglavitno teroristično tarčo, Susan Danford, znano tudi pod imenom Ayesha al-Hady, angleško spreobrnjenko in teroristko skupine al-Shabab na visokem položaju. Nato se pripoved osredotoči na osebe, ki morajo na terenu izslediti tarčo ter osebje v Keniji, v Veliki Britaniji in ZDA, med katerimi so tudi vojaške in politične osebnosti na visokih položajih, pilot drona in njegovo moštvo. Skupaj tvorijo 'verigo za uboj', ustroj za napad, ki usklajuje identifikacijo tarče in posebno enoto, ki bo tarčo odstranila. Tu so tudi vsi, ki razpravljajo in dajejo ukaze za napad, in vsi, ki so na koncu odgovorni za njeno uničenje. "V vojski temu pravijo veriga za uboj, kar pa prinaša veliko pomembnih vprašanj," pravi Hibbert. "Kdo ima moč, da sprejme odločitev in pritisne na gumb? So to politiki, je to general v Londonu ali general v ZDA, ali pa poveljnik v Keniji? V naši zgodbi so v igri življenja enega Kenijca, dveh Britancev in enega Američana. Kdo torej sprejme odločitev?"
Pri tem zadeve zapletejo še morebitne nenamerne žrtve, kar je spet treba preceniti kar na daljavo in kar ima velik vpliv na vojno propagando. "Rekel bi, da se naš film sprašuje, ali ob uporabi takšnih sredstev zares zmagujemo," razpreda režiser Hook. "Kdaj velja uporabiti to tehnologijo? Kakšne so posledice njene uporabe? Poglejte si film in se odločite sami."

KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.