Titanik ni samo ena od najlepših in najbolj veličastnih ljubezenskih zgodb vseh časov, mnogi so v njej našli tudi kaj je bistvo prave ljubezni. Čeprav ima film srce parajoč konec, so milijoni src po svetu hrepeneli po takšni ljubezni.
Izredni uspešnosti filma pa ne gre pripisati samo veličastni ljubezenski zgodbi in fantastični kameri, ampak tudi čudoviti glasbi. Z oskarjem nagrajeni skladatelj James Horner, avtor glasbe za več kot 100 filmov, tudi filme, kot so Apollo 13, Pogumno srce, Čudoviti um in Avatar, je za Titanik napisal veličastno glasbo in tako tudi on pripomogel k veliko potočenim solzam. Na žalost pa je skladatelj prehitro umrl, v starosti 61 let se je leta 2015 smrtno ponesrečil v Kaliforniji med pilotiranjem svojega letala.
Album z njegovo filmsko glasbo iz filma je tudi najbolje prodajan album v zadnjih 25 letih. Preden pa je delo dobil Horner, so k sodelovanju povabili tudi slovito irsko pevko Enyo, ki ima na polici kar nekaj grammy nagrad (za filmsko glasbo iz Gospodarja prstanov je prejela kar nekaj prestižnih filmskih nominacij), a je sodelovanje zavrnila. Horner pa je za glasbo iz Titanika prejel dva oskarja - za najboljšo izvirno glasbeno podlago ter najboljšo izvirno skladbo.
Slavno pesem My Heart Will Go On, ki jo je odpela slavna Celine Dion, pa je odmevala v mnogih izvedbah drugih glasbenikov. Pesmi se je lotila tudi 7-letna Lina Kuduzović. V oddaji Slovenija ima talent je v beli oblekici, na beli gugalnici zapela prav to pesem: "Pesem sem zapela zato, ker sem v tistem času gledala film Titanik in se me je tako zelo dotaknil, da sem jokala. Predvsem pa tudi ker sem velika oboževalka Celine Dion. Zame bo to vedno ena od najlepših balad," nam je zaupala Lina, ki zdaj žanje uspehe v tujini.
In kaj je v glasbi Titanika, da se ljudem še zdaj orosijo oči?
Glasbeno-filmskega strokovnjaka dr. Mitjo Reichenberga smo povprašali, kaj je tisto v glasbi, ki je doprineslo filmu: "Kakor je videti na prvi pogled, gre za celotno melodramatično prepletanje, skoraj celostno umetnino med filmsko pripovedjo, glasbo in zgodbo. Kar se glasbe tiče je potrebno vedeti, da je tudi tiste 'originalne' glasbe kar nekaj, saj je v salonu Titanika igral orkester. Citirani deli teh kompozicij so prav tako del glasbeno-filmske pripovedi, kakor originalna partitura, ki jo je naredil žal že preminuli filmski komponist James Horner. V jedru filma je tako kar nekaj glasbenih 'lajtmotivov' po zgledu Wagnerjanskega principa gradnje. Tako imamo najprej melanholično temo, ki se prepleta z žalostjo in odsotnostjo, njen naslov pa je Hymn to the Sea. Slišimo jo dejansko v samem filmskem začetku in zato vpelje celoten emotivni filmski modus v smeri rošenja oči." Nam pojasni.
Hrepeneča melanholija po ljubezni
"Druga tema je heroična, optimistična in označuje spektakelski del filma. Njen naslov je Southampton, izhaja pa delno iz prve teme, himne morju. Tretja tema se imenuje Distant Memories, nekakšni oddaljeni spomini, kar se navezuje kot lajtmotiv na kamen, obesek, imenovan srce oceana (Heart of the Ocean) in je slišana vedno, ko se le-ta pojavlja. Potem je pomembna naslednja glasbena tema z naslovom Rose (Kate Winslet), ki je melanholično obarvana melodija, nekakšen sentimentalen del, v katerega se zasidra romanca med njo in Jackom (Leonardo DiCaprio). V sebi pa ima odlične nastavke, ki jih Horner kasneje izpelje v najbolj znan napev filma, v song My Heart Will Go On – kar je njuna ljubezenska tema."
A na koncu je bila le smrt: "Peta velika glasbena tema se imenuje Hard to Starboard in je sestavljena iz delov, ki so bili že slišani pri temi ledenika, v katerega je/bo Titanik zadel. Za konec je še zadnja, šesta glasbena tema, ki ima naslov Death of Titanic. Glasba je polna rapsodičnih elementov, občutij groze, strahu, napetosti in nevarnosti. A tudi mehkobe in poetičnosti."
My Heart Will Go On je eden najbolje prodajanih pesmi v zgodovini glasbe
"Ob 20-letnici filma je bil izdan celoten glasbeni material na štirih CD ploščah – in kar se mi zdi dobro je to, da je na eni od plošč tudi glasba salonskega orkestra in tista najbolj znana in zadnja s potapljajoče se ladje: Nearer My God To Thee, ali v slovenskem prevodu K tebi želim, moj bog. Besedilo je napisala angleška pesnica Sarah Adams in izhaja iz 19. stoletja, glasba pa je bilo delo komponista Lowella Masona. Pesem My Heart Will Go On je izdala Céline Dion na svojem albumu Let's Talk About Love, ki je izšel 8. decembra leta 1997, točno na 17. obletnico uboja Johna Lennona. Če pa to ni razlog, da se nam zarosi oko, potem pa tudi jaz več ne vem, kam gre za svet," še romantično zaključi Reichenberg.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.