Film/TV

Veliki zmagovalec filmskega festivala v Berlinu je dokumentarni film Požar na morju

Berlin, 20. 02. 2016 20.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Dokumentarni film Fuocoammare (Požar na morju) Gianfranca Rosija prikazuje težak položaj beguncev na otoku Lampedusa in breme njegovih prebivalcev. Režiser je nagrado posvetil prebivalcem otoka. Žirija je najpomembnejši kipec Berlinala dodelila dokumentarnemu filmu prvič po več kot 60 letih.

Gianfranco Rosi
Gianfranco Rosi FOTO: AP
Dokumentarni film Fuocoammare (Požar na morju) Gianfranca Rosija je veliki zmagovalec 66. filmskega festivala v Berlinu. Dobitnik letošnjega zlatega medveda prikazuje težak položaj beguncev na sredozemskem otoku Lampedusa in breme njegovih prebivalcev, ki se skoraj vsakodnevno soočajo z njihovim reševanjem. Uradno se bo Berlinale sklenil v nedeljo.

Italijanski režiser, ki je film posnel v koprodukciji s Francijo, je v zahvalnem govoru nocojšnje slavnostne podelitve, ki jo je neposredno prenašala spletna stran Berlinala, pomislil na vse begunce, ki se podajo na otok upanja, a ne prispejo do cilja. Kot je poudaril, se mu ne zdi prav, da morajo ljudje izgubljati življenja na morju, če želijo uiti tragediji.

Trenutno trpljenje beguncev je 54-letni režiser označil za "največjo tragedijo človeštva po holokavstu", nagrado pa je posvetil prebivalcem otoka.

Nagrada dokumentarnemu filmu prvič po 60 letih

Žirija je najpomembnejši kipec Berlinala dodelila dokumentarnemu filmu prvič po več kot 60 letih, kar je morda znak, da so tragične podobe iz resničnega življenja lahko prav tako učinkovite kot odigrani prizori. Italija je zlatega medveda nazadnje dobila leta 2012.

Člani žirije, ki so podelili kipec za najboljši film in še sedem srebrnih medvedov, so se čutili privilegirane, da so bili lahko del festivala, je uvodoma povedala njihova predsednica Meryl Streep. Osemnajst filmov v tekmovalnem delu je bilo po njenih besedah resnično raznolikih. Zmagovalnega je poimenovala "srce Berlinala".

Festival je potekal s sloganom Pravica do sreče. Nanj so namenoma povabili filme, ki se ukvarjajo z aktualnimi tematikami. Organizatorji so pozvali tudi občinstvo, naj prispevajo sredstva za begunce.

Mila Hansen-Love
Mila Hansen-Love FOTO: AP

Najboljša režija

Nagrado za najboljšo režijo je dobila ena od dveh režiserk tekmovalnega programa: Mia Hansen-Love iz Francije za portret ženske v filmu L'avenir (Things to Come), v katerem je glavno vlogo odigrala Isabelle Huppert. Koprodukcija z Nemčijo po nagrajenkinih besedah pripoveduje o svobodi in radostih svobode.

Najboljša vloga

Za najboljšo moško vlogo je bil nagrajen tunizijski igralec Majd Mastoura v filmu Inhebbek Hedi (Hedi), ki ga je režiral Mohamed Ben Attia. Za najboljšo žensko vlogo pa je srebrnega medveda dobila njegova danska kolegica Trine Dyrholm za film Kollektivet (The Commune) režiserja Thomasa Vinterberga.

Nagrada osemurnemu epu

Nagrada Alfred Bauer za film, ki odpira nove horizonte, je šla v roke filipinskemu režiserju Lavu Diazu za osemurni ep Hele Sa Hiwagang Hapis (A Lullaby to the Sorrowful Mystery), doslej najdaljši film, ki je bil kdajkoli prikazan v Berlinu. Veliko nagrado žirije je prejel film Smrt v Sarajevu, v katerem je bosanski režiser Danis Tanović prepletel sedanji čas z atentatom v Sarajevu leta 1914, ki velja za sprožitelja prve svetovne vojne.

Srebrnega medveda za scenarij je žirija prisodila filmu Zjednoczone Stany Milosci (United States of Love) poljskega režiserja Tomasza Wasilewskega, za izjemen umetniški prispevek pa je nagradila kitajski film Chang Jiang Tu (Crosscurrent) režiserja Yang Chaa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bb5a
21. 02. 2016 09.24
+1
Še en k mu ni prav nič jasno...
akmt
20. 02. 2016 21.44
+3
Zakaj se na pot po morju v prenatrpanih colnih podajo sami neplavalci????? Tega res ne morem razumeti.tudi iz Sirije bi se dalo priti po kopnem.ampak folk placa 4000 eur za lastno smrt.
akmt
20. 02. 2016 21.46
+7
In niti tega ne znajo preceniti, da se bo prenatrpan coln potopil, vseeno grejo kar gor....
Neža001
20. 02. 2016 21.53
-8
piko112
21. 02. 2016 21.36
Tudi sam sem že hodil iz žurke pijan pa nisem sedel poleg pijanega voznika ampak raje poklical taksi pa četudi sem sam plačal za njega.
tedo9GWTSmedo
20. 02. 2016 21.30
+4
Zdaj boste o beguncih težili še v filmski kategoriji?