
Eno samo dejanje iz sočutja in hkrati nadutosti privede do vojne, kakršne še ni bilo – in do Vzpona Planeta opic. Z oskarji nagrajeno moštvo, ki je z vizualnimi učinki oživilo film Avatar in trilogijo Gospodar prstanov, je poskrbelo za novo revolucijo v računalniški grafiki in ustvarilo računalniško ustvarjeno opico, ki se ponaša z dramsko dodelanostjo, čustvi in inteligenco. Ustvarilo pa je tudi spopade epskih razsežnosti, na katerih ležita usodi primatov in človeka.
Vzpon Planeta opic je ppolnoma nov pogled na eno od najbolj priljubljenih in uspešnih franšiz studia Twentieth Century Fox. Toda film se ima prav toliko kot zgodnjim obuditvam Planeta opic zahvaliti Avatarju. Za Vzpon je hiša Weta Digital uporabila in nadgradila svoje z oskarji nagrajene dosežke in prvikrat v zgodovini franšize uporabila fotografsko realistične opice, ne pa igralcev v opičjih kostumih. Ta tehnologija gledalcem omogoča, da se na čustveni ravni povežejo z glavnim likom, šimpanzom Cezarjem, ki v resnici sploh ne obstaja. Kot pravi producent Peter Chernin, "je to radikalen odmik od preteklih filmov iz serije Planet opic, saj je Cezar osrednji junak in pripoved je podana iz njegovega zornega kota. Cezar in njegovo potovanje te popolnoma prevzameta."

"V izvirnem Planetu opic prav človekovo precenjevanje samega sebe polkovnika Taylorja (igral ga je Charlton Heston, op. p.) pripelje na tisto obalo pred Kip svobode, pred nedojemljivo resničnost človeške usode," poudarja scenarist in producent Rick Jaffa.
"Ni šlo za muho usode ali mutacijo, ki bi privedla do takšnega narobe sveta."
Tudi Vzpon Planeta opic na podoben način postavi človeštvo proti naravi – in proti samemu sebi – kar privede do rešitve, ki ljudi in opice povede na pot do nove in presenetljive svetovne ureditve.
Poleg čustveno izrazitih in realističnih opic je filmska zasnova prepoznavna in gledalec se hitro najde v njej. Vzpon Planeta opic je zgodba o izvoru v najbolj osnovnem pomenu besede. Dogaja se v sodobnem času v San Franciscu in je zasnovana kot mešanica opozorila, ki izhaja iz resničnih dogajanj, in iznanstvene fantastike ter znanosti, v kateri človekovi poskusi z genetskim inženiringom vodijo v ustvarjanje opičje pameti in v vojno za prevlado: "Gre za sodoben pogled na mitologijo Planeta opic," pravi producent Dylan Clark. Film o pomembnem dogodku, ki pa je zasidran v kakovostni pripovedi, v čustvih in globini likov. V bistvu ga poganjajo prav liki.
Igralce je k projektu pritegnila prav njegova čustvena srčika – tudi Johna Lithgowa: "Nenavadno je, da imaš pred seboj obširen znanstveno-fantastičen film, ki se naslanja na človeška čustva in konflikte," razlaga za oskarja nominirani igralec. "Čustvena izvirnost scenarija me je res presenetila. Film bo pričakovanja gledalcev postavil povsem na glavo."
Podobno kot njegov znameniti predhodnik, prvi Planet opic, se novi film prek znanstveno-fantastičnega žanra spopada z večjimi, pomembnejšimi svetovi in koncepti. "Vzpon Planeta opic govori o tem, kako je naša civilizacija prišla na rob svojega obstoja," razlaga režiser Rupert Wyatt. "Dogodke spremljamo skozi oči nadvse inteligentnega šimpanza Cezarja, ki v mladih letih vidi, da so ljudje sposobni čudovitih reči, kot sta na primer umetnost in razum. Potem pa začenja opazovati tudi temačno plat človeštva – zatiranje, fanatizem, dvoličnost in preganjanje vseh in vsega, česar ne razumemo."

KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.