Jean-Luc Godard, v Švici živeči režiser francoskega rodu, je znan nasprotnik hollywoodske filmske industrije. Je tudi nasprotnik potovanja z letali in zato se letalom najraje izogiba, to pa zato, ker je v njih prepovedano kaditi.
79-letni Godard bi zato lahko bil eden redkih dobitnikov častnega oskarja, ki se podelitve mogoče sploh ne bo udeležil.
"Že od torka od 19. ure se trudimo priti v stik z njim, a ga ne najdemo,“ je povedal Bruce Davis, izvršni direktor filmske akademije. "Poskušali smo ga priklicati prek telefona, poslali smo mu faks, pošiljali smo elektronska sporočila tako njemu kot njegovim znancem. Preko FedExa smo poslali tudi uradno pismo, a za zdaj od njega nismo prejeli nobenega odgovora.“
Preostali dobitniki častnih oskarjev so 94-letni Eli Wallach, 72-letni Francis Ford Coppola in 72-letni Kevin Brownlow. Nagrade jim bodo podelili 13. novembra. Izbrane so o nagradah obvestili v torek zvečer, Londončana Brownlowa, filmskega zgodovinarja in režiserja, pa je predsednik filmske akademije Tom Sherak zbudil kar sredi noči. "Vsi so bili vzhičeni, še najbolj se mi je zdel presenečen gospod Brownlow,“ je povedal Sherak. "Sploh mu ni bilo jasno, zakaj ga predsednik filmske akademije kliče sredi noči.“
Godard, ki je tipičen predstavnik novega francoskega vala, je sicer eden najbolj cenjenih režiserjev na svetu, s svojim načinom dela, filmsko politiko in filozofijo pa je vplival na številne druge izjemne režiserje. Med drugimi se po njem zgledujejo Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Robert Altman, Bernardo Bartolucci, Arthur Penn …
Godardovi filmi so znani po prosti, eksperimentalni obliki. Godard se upira pravilom, ki jih postavlja hollywoodska filmska industrija. Poleg tega v filmih rad uporablja tudi elemente dokumentarnih filmov, zgodbo pa pogosto prekinja z glasbenimi vložki in z nenadnimi streljanji.
S častnimi oskarji nagrajujejo izjemne dosežke na področju filma. Podelitev posebnih nagrad so lani prvič ločili od običajne spomladanske podelitve tako zelo želenih kipcev. Ločena slovesnost daje več časa za govore in čestitke. Novembra lani so na prvi takšni slovesnosti častne nagrade podelili igralki Lauren Bacall, režiserju Rogerju Cormanu in snemalcu Gordonu Willisu. Na podelitvi je bilo 600 povabljencev. Posnetke z dogodka so potem predvajali na ceremoniji običajnih oskarjev.
Francis Ford Coppola:
V filmsko zgodovino se je vpisal s trilogijo srhljivk na temo mafije, z Botrom, in epom o Vietnamu Apokalipsa zdaj. Za oskarja je dobil štirinajst nominacij, petkrat ga je tudi zares odnesel domov. S Thalbergovo posebno nagrado akademija počasti pomembne producente. Coppola je s studiem Zoetrope v San Franciscu od 70. let dalje produciral več kot 30 filmov, med njimi Zgubljeno s prevodom.
Jean-Luc Godard:
Godard je zaslovel leta 1960 s prvencem Do zadnjega diha z igralskim parom Jean-Paul Belmondo in Jean Seberg. Njegovi filmi so Ženska je ženska, Živeti svoje življenje, Mali vojak, Prezir, Alphaville, Nori Pierrot, Kitajka, Novi val, Zgodovina filma, Slavospev ljubezni, Naša glasba, Film socializem in drugi.
Eli Wallach:
Rojeni Newyorčan Eli Wallach se je izkazal z vlogami v filmih Dobri, umazani, zli, Veličastnih sedem, Neprilagojeni in Wall Street: Denar nikoli ne spi, ki bo kmalu v kinih. Brownlow velja za enega najboljših poznavalcev nemega filma, ki si je veliko prizadeval za restavracijo starih filmov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.