Kot smo poročali, se v Ljubljani te dni mudi svetovno znani režiser in tudi dobitnik oskarja Michael Moore. Potem, ko je včeraj na Ekonomski fakulteti s snemalno ekipo posnel izjave tako domačih kot tujih študentov, je danes segel v roke slovenskemu predsedniku Borutu Pahorju. Predsednik ga je sprejel v predsedniški palači, kjer je sledil tudi krajši pogovor.
Moore se je najprej pošalil v svojem stilu: "Ravnokar sem spoznal predsednika Slovaške. Predal se je ZDA. Sporočilo bom prenesel mojim ljudem." Kot je dejal, je spoznal njegovo zlato ribico Princesko I. Na vprašanje, kaj mu je prišepnila, je dejal, da mu je svetovala, naj verjame vse, kar mu predsednik pove.
Moorov selfie s predsednikom :) @MMFlint pic.twitter.com/O6YjISBmBA
— Borut Pahor (@BorutPahor) April 15, 2015
Nato je vendarle spregovoril resneje. Pojasnil je, da se že več let zanima za Slovenijo in jo je nameraval obiskati že pred začetkom snemanja zadnjih dveh filmov. Že med snemanjem filma o ameriškem zdravstvenem sistemu, ga je namreč zanimal slovenski zdravstveni sistem: "Zanimalo me je, kako je tako majhen narod zmožen skrbeti za svoje prebivalce na način, ki je prijazen in pošten."
Moore meni, da smo Slovenci Američanom lahko v navdih
Še posebej se mu zdi zanimivo, kako lahko majhna država, ki nima nafte ali drugih virov, toliko naredi za svoje ljudi. To bi lahko bilo po njegovem mnenju zagotovo nekaj, kar bi lahko bilo Američanom v navdih. Ob tem se mu zdi popolnoma običajno, da smo prebivalci Slovenije kritični do našega sistema, saj živimo v njem. A sam kot zunanji opazovalec meni drugače.
Moore se je dotaknil tudi slovenskega izobraževalnega sistema, ki nudi brezplačno šolanje. "V ZDA študenti zaključijo izobraževanje z dolgom v višini 20.000, 30.000 ali celo 100.000 dolarjev," je dejal ter se vprašal: "Zakaj bi 22-letnike poslali v svet s takšnimi dolgovi? Menim, da to ni najboljša ideja." Pojasnil je tudi, da izobraževanje v času njegovega šolanja ni bilo tako drago.
Posledično sam ne vidi nič slabega v tem, da se mladi v Sloveniji brezplačno izšolajo in nato odidejo v tujino službovat. "Ali ne želite, da bi Slovenci lahko delovali po vsem svetu? Mogoče bo nekoč nek Slovenec, ki bo delal v ZDA, našel zdravilo proti raku," je dejal ter dodal, da bo ta Slovenec še vedno ostal Slovenec.
Zanikal je, da snema film o izobraževalnemu sistemu, več o novem projektu pa ni želel razkriti: "Prišel sem v Slovenijo, da od vas vzamem nekaj, kar mi kot Američani potrebujemo. In menim, da sem po srečanju z vašim predsednikom uspešno izpolnil to nalogo in se sedaj lahko vrnem v ZDA."
Sam vlogo predsednika ocenjuje kot pomembno. "Predsednik lahko naredi veliko škode in nekaj dobrega," je menil. Kot dobre je označil vrednote našega predsednika in to, v kar verjame. "Zelo mi je všeč vaš predsednik. Ima odličen smisel za humor. Poznal je vse moje filme in ima super zlato ribico s Twitter računom."
Ob zaključku kratke izjave za medije je še dejal: "Kar sem videl v vašem predsedniku je to, kar sem videl pri Slovencih tekom tedna - vera, da smo vsi na istem." In kar nas mora po njegovem mnenju pri tem vselej voditi, je misel na skupno dobro, ne pa, da le peščici uspe, medtem ko se morajo ostali boriti za preživetje.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in @MMFlint. pic.twitter.com/VFBMTiBsPB
— Borut Pahor (@BorutPahor) April 15, 2015
Moora, ki je zaslovel z oskarjem nagrajenim dokumentarcem Bovling za Columbine (2002), pozneje pa posnel tudi ostro kritiko Busheve zunanje politike in najdonosnejši dokumentarni film vseh časov, Fahrenheit 9/11 (2004), Slovenija očitno zanima tudi v kontekstu brezplačnega visokošolskega izobraževanja. Včeraj je namreč obiskal ekonomsko fakulteto v Ljubljani, ker imajo ameriško akreditacijo AACSB in predavanja v angleščini na dodiplomski, podiplomski in doktorski stopnji študija.
Čeprav je najprej nameraval ostati le manj kot pol ure, je nato s študenti kramljal in z njimi poziral skoraj dve uri, je včeraj povedala predstavnica za odnose z javnostmi fakultete Dušica Vehovar Zajc. Na družbenih omrežjih pa je kmalu pristalo tudi nekaj fotografij, ko se je slikal s študenti.
Tako je Moore svoj obisk Slovenije za 24UR napovedoval že leta 2007:
Do zdaj se je v svojih filmih in zapisih loteval že najrazličnejših tem: od pravice do posedovanja in nošenja orožja v ZDA, globalizacije in velikih korporacij do ameriške (zunanje) politike, kapitalizma in zdravstvenega sistema.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.